Παρόλο που και οι δύο ομάδες δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης για τα play-off της Ευρωλίγκα, αγωνίστηκαν για το γόητρο και πρόσφεραν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο, με τη Βαλένθια να πανηγυρίζει τη νίκη με 93-89 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στη τέταρτη περίοδο πέρασαν από το Μιλάνο.

Για τις “νυχτερίδες” ο Έρικ Γκριν ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (4/6 διπ. 3/6 τρ. 1/1 β.), με τους Βαν Ρόσομ, Ντούμπλιεβιτς και Πλαίς να προσθέτουν από 11 πόντους ο καθένας. Για την ομάδα του Πιανιντζιάνι, απίθανη εμφάνιση έκανε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 27 πόντους (3/5 διπ. 7/9 τρ.) , κάνοντας ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Πίσω του ήταν οι Τζέρελς και Γκουντάιτις με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και μετά από 5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 10-9 υπέρ της Μιλάνο. Η Ιταλική ομάδα πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων (15-9 3:47), με μπροστάρη τον Τσιτσιαρίνι. Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες, με το σύνολο του Πιανιτζιάνι να κρατάει την υπέρ του διαφορά, όμως η Βαλένθια επέστρεψε και ισοφάρισε σε 32-32 στο 15, με τρίποντα των Βαν Ρόσομ και Γκριν. Λίγο αργότερα και πάλι ο Βαν Ρόσομ έβαλε μπροστά τις «νυχτερίδες» με 36-37 στα 3:29. Στη συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε κάποια μεγάλη διαφορά και το ημίχρονο βρήκε την Αρμάνι Μιλάνο να προηγείται με 43-40.

Στην επανάληψη ο Μίτσοφ με τρίποντο έκανε το 66-60, όμως η Βαλένθια απάντησε και πέρασε μπροστά με τον Μαρτίνεζ (48-49) και με τον Σάστρε (48-52). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 65-68 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τρίποντο του Γκριν στην εκπνοή.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο και πάλι ο Γκριν βγήκε μπροστά για τη Βαλένθια και με τρίποντο+ φάουλ έδωσε μία διαφορά  7 πόντων στις «νυχτερίδες» (67-74). Οι Μίτσοφ και Τζέρελς απάντησαν για τη Μιλάνο (71-74 31). Σε εκείνο το σημείο οι Ισπανοί «έσφιξαν» την άμυνά τους και σε συνδυασμό με τις λύσεις στο σκοράρισμα πήραν «αέρα» 10 πόντων (75-85 2:50). Η ομάδα του Πιανιτζιάνι επέστρεψε στην αναμέτρηση και με μπροστάρηδες τους Τζέρελς, Ταρζέφσκι  και Μίτσοφ μείωνε σταδιακά και έφερε το ματς στο πόντο (89-90 41’). Ο Αμπάλντε με 1/2 βολές έκανε το 89-91, αλλά οι Ιταλοί δεν πήραν το αμυντικό ριμπάουντ και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης από τη γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσε το τελικό 89-93 υπέρ των Ισπανών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 43-40, 65-68, 89-93

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ, Μίτσοβ 27 (7), Ταρτσέφσκι 5, Κουζμίνσκας 8 (1), Τσιντσιαρίνι 8, Εμπαγιέ 5 (1), Θίοντορ, Μπέρτανς 6 (2), Τζέρελς 17 (3), Γκουτάιτις 13.

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Τόμας 2, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 6 (1), Βαν Ρόσομ 11 (3), Ντούμπλιεβιτς 11, Μαρτίνεθ 8 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Πλάις 11, Σάστρε 9 (1), Γκριν 18 (3), Ντούνερκαμπ 8 (2).