Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, νικώντας άνετα εκτός έδρας με 87-66 την Ζαλγκίρις.

Η «Βασίλισσα» μπήκε με όρεξη στο παρκέ με αποτέλεσμα οι παίκτες του Λάσο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με καλάθια του Αγιούν και Ντόντσιτς να κάνει το 2-10 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ένα τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους όμως, ξύπνησε τους παίκτες του και με συνεχόμενα καλάθια του Καβαλιάουσκας έκανε το 11-15, με τον Πάνγκος με πέντε δικούς του πόντους να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (16-18). Μάλιστα με τον Καναδό γκαρντ να φτάνει τους 11 πόντους οι Λιθουανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-25 στο 16′). Εκείνη την στιγμή άρχισε η αντεπίθεση των Μαδριλένων. Πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και την διαφορά (28-31) με τον Καμπάτσο να εκτελεί από τα 6,75μ. Ο Ρούντι και ο Τέιλορ έκαναν γρήγορα το 28-38, για να σκοράρει ο Αγιόν στο τέλος του ημιχρόνου για το 31-40.

Στο δεύτερο μέρος με μεγάλο πρωταγωνιστή των Ντόντσιτς που πάλι ήταν εξαιρετικός, η Ρεάλ δεν αντιμετώπισε δυσκολία και ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (50-63). Ο Σλοβένος γκαρντ πέτυχε τους μισούς περίπου πόντους των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο (14 από τους 23). Με την διαφορά να έχει ανέβει αρκετά και 10 λεπτά να μένουν για την λήξη, οι Μαδριλένοι πήραν εύκολα τη νίκη με 87-66, με τον Ντόντσιτς να συνεχίζει το προσωπικό του σόου και να σταματάει στους 28 πόντους, πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Πάνγκος 20 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Τουπάν 2, Γιανκούνας 9 (1), Μασιούλις 2, Μιλάκνις (0/5 σουτ), Μίσιτς (0/9 σουτ), Αρλάουσκας 2, Ουάιτ, Καβαλιάουσκας 16 (7/10 δίποντα), Βαλίνσκας , Ουλανόβας 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ, Φερνάντεθ 7 (1), Ράντοντσιτς 3 (1), Ντόντσιτς 28 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 4, Καμπάσο 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγιόν 12, Γιούστα 3 (1), Κάρολ, Τέιλορ 12 (3).