Την δεύτερη της νίκη στην Ευρωλίγκα κατάφερε να πάρει η Μπασκόνια, η οποία επικράτησε με σκορ 82-56 επί της Νταρουσάφακα στην Βιτόρια. Η ισπανική ομάδα πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη.

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με ένα σερί 5-0 (7’40’’). Η Μπασκόνια βρήκε γρήγορα ρυθμό και πέρασε μπροστά με ένα σερί 9-0 (9-5, 5’29’’). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορα ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα και να κρατάνε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα (14-14, 1’53’’). Το πρώτο 10λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με το σκορ να είναι στο 16-16.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυναμικά και το δεύτερο 10λεπτο με την Νταρουσάφακα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (22-26, 7’19’’). Το παιχνίδι συνέχισε να έχει συνεχώς εναλλαγές στο σκορ με την Μπακόνια να προηγείται αυτή τη φορά με 6 πόντους (34-28, 3’23’’). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 38-30, με την Μπασκόνια να πατάει λίγο καλύτερα στο πακρέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά, επέβαλε το ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί με 20 (56-36, 5’13’’). Η Νταρουσάφακα έχανε συνεχώς έδαφος με την ισπανική ομάδα να έχει πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να μην αφήνει του Τούρκους να πάρουν ανάσα (60-39 2’38’’). Η τρίτη περίοδος βρήκε τη Μπασκόνια να προηγείται με σκορ 64-41.

Το τέταρτο και τελευταίο 10λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ισπανική ομάδα συνέχισε να παίζει συγκεντρωμένα και μυαλωμένα και κατάφερε να προηγηθεί με 25 (71-46, 7’03’’). Η Νταρουσάφακα είχε χάσει τελείως τη συγκέντρωση της και συνέχισε να κάνει απανωτά λάθη (73-48). Στο τέλος η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει άνετα την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση με σκορ 82-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-30, 64-41, 82-56