Με μεγάλη ευστοχία εκατέρωθεν άρχισε το παιχνίδι καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν 7-10. Αν και παρέμεινε εύστοχη η Μπουντούτσνοστ, η  ομάδα του Ομπράντοβιτς με τρίποντο του Μαχμούτογλου ξέφυγε με 5, 13-18, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι αν και μείωσαν στους 3, οι Τούκρκοι ανέκτησαn εκ νέου διαφορά 6 πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου, 20-26.

Διατήρησαν και αύξησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι, ξεφεύγοντας  με 9, 22-31. Οι Μαυροβούνιοι όμως ανέτρεψαν πολύ γρήγορα την διαφορά και με το λέι-απ του Πόποβιτς, μείωσαν σε 28-31. Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να ξεφύγει αλλά η ομάδα του Τζίκιτς κόλλησε σαν βδέλλα, παίρνοντας και «κεφάλι» στο σκορ με 40-37, 50 δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Σλούκας με εκπληκτικό υπό πίεση τρίποντο ισοφάρισε σε 40-40, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά συμβάδιζαν στο σκορ και  παρότι η Φενέρ κατάφερνε να ξεφύγει με 4-5 πόντους, οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν πιστά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Η ομάδα του Ζοτς όμως ανέβασε την άμυνα της και ξέφυγε με 7, 47-54, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 51-63, θέτοντας τα θεμέλια για την νίκη. Η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με το λέι-απ του Γκούντουριτς, ο οποίος διαμόρφωσε το  55-67.

Όσο και αν προσπάθησε στην επίθεση, η κακή συμπεριφορά στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην Τουρκική ομάδα να διατηρεί την υπέρ της διαφορά. Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το υπόλοιπο του παιχνιδιού με την Φενέρμπαχτσε να αυξάνει την διαφορά  να παίρνει μια σχεδόν άνετη νίκη (αν εξαιρέσουμε το πρώτο μισό) με 65-89.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 20-14, 15-27, 10-22

Μπουντούτσνοστ: Πόποβιτς 12, Κλαρκ Ε 15(1)., Τζάκσον 7(1), Σέχοβιτς Σιντ, Μπάροβιτς, Σέχοβιτς, Στάροβλαχ, Όμιτς 9, Γκόρντιτς 11(1), Νίκολιτς 2, Κλαρκ Κ 9(1)., 2

Φενέρμπαχτσε: Μαχμούτογλου 6(2), Σλούκας 11(3), Βέσελι 19, Κάλινιτς 8(2),Μοχάμντερ Άλι 9 (3), Ντουβεριογλου 4, Γκούντουριτς 5(1), Ντατόμε, Λοβέρν 17  (2), Μέλι, Γκριν 8(2), Γκιουλέρ 2