Μία εύκολη νίκη πήρε στην έδρα της η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε άνετα με 77-67 την Μπασκόνια για την 23η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Εξαιρετικό ξεκίνημα έκαναν στο παιχνίδι οι Καταλανοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Βάσκους.

Με… φόρα μπήκε στην αναμέτρηση η Μπαρτσελόνα, η οποία έπαιξε πολύ καλή άμυνα, κάτι που την βοήθησε να αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και να πάρει από το ξεκίνημα μία πολύ καλή διαφορά στο σκορ (22-9). Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με την Μπασκόνια να δείχνει πως δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους είκοσι πόντους, όταν οι ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (46-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκαν με διάθεση να προσπαθήσουν να αλλάξουν την ροή της αναμέτρησης, όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έδειξε πως είχε το καθαρό μυαλό να διατηρήσει το προβάδισμα (62-45). Στην τελευταία περίοδο οι Βάσκοι ξαναπροσπάθησαν να πιέσουν τους αντιπάλους τους, όμως οι Καταλανοί έκαναν διαχείριση του αγώνα και τελικά έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 77-67.

Δεκάλεπτα: 22-9, 46-26, 62-45, 77-67.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 15, Πάνγκος 9 (1), Ρίμπας 15 (4), Σίνγκλετον 9 (2), Χάνγκα 2, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 11 (1), Οριολά 6 (1), Κούριτς 4, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 4.

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Πενάβα, Βιλντόζα 9, Γκονζάλεθ, Βόιγκτμαν 2, Σεντεκέρσκις, Χουέρτας 7 (1), Τζάνινγκ 6 (2), Ντιόπ, Πουαριέ 5, Τζόουνς 8, Σιλντς 18 (2), Χίλιαρντ 12 (2).