Η Μακάμπι κέρδισε με 90-88 τη Μπάμπεργκ σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι Ισραηλινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-8, ενώ η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έπεσε στο 6-11.

Το φιλμ του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και μετά από 5 λεπτά αγώνα ήταν κοντά στο σκορ (12-11). Στα 2:37 για το τέλος της περιόδου, ο Πιερ Τζάκσον χρεώθηκε με το δεύτερο προσωπικό του φάουλ και η Μπάμπεργκ το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας μια διαφορά 5 πόντων (25-20) στο τέλος του δεκαλέπτου, χάρη στο τρίποντο του Ντορέλ Ράιτ.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκε καλύτερα και με τρίποντο του Στάιγκερ ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (20-28). Στα 6:33 ο Τζάκσον πέρασε στο παρκέ και η Μακάμπι βρήκε λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τη καλή της άμυνα σε εκείνο το διάστημα ισοφάρισε σε 37-37, ενώ 2 λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου ο Τζάκσον έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 39-37. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 41-39 υπέρ των Γερμανών, με τις δύο εύστοχες βολές του Ρίκι Χίκμαν.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Τζάκσον και Τάιους πήραν προβάδισμα 4 πόντων (45-41). Στη συνέχεια ο Τζάκσον χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Χίκμαν, φτάνοντας παράλληλα τα 4 προσωπικά, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί στο πάγκο. Ο άσος της Μπάμπεργκ το εκμεταλλεύτηκε και αφού σκόραρε και τις 2 βολές, πέτυχε και τρίποντο βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 49-46, με τον Νίκο Ζήση να ανεβάζει τη διαφορά στους 6 (52-46) Ο Τάιους ανέλαβε δράση για την ομάδα του λαού και ισοφάρισε το ματς σε 52-52, ενώ λίγο αργότερα ο Ντιμπαρτολομέο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 65-60. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη περίοδο στο -1 (65-64), χάρη σε 4 σερί πόντους του Μούσλι.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Χίκμαν πήραν μια διαφορά 6 πόντων (71-77) στα μέσα της περιόδου. Ο Ρολ ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους και μείωσε σε 84-81 στα 4:17 για το τέλος. Ο Χάκετ ανέβαζε και πάλι τη διαφορά στους 6 (87-81), όμως από κει και πέρα ο Πιερ Τζάκσον ανέλαβε δράση για τη Μακάμπι και με 6 συνεχόμενους πόντους, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 88-87 στα 2:37, με τον Χάκετ να ισοφαρίζει την αναμέτρηση σε 88-88 με 1/2 βολές. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στα 1:26, ο Τζάκσον ήταν ”καυτός” και έκανε το 90-88. Στη συνέχεια ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τον Χάκετ να αστοχεί σε λέι-απ στη τελευταία επίθεση της Μπάμπεργκ και η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 90-88.

Για τους νικητές, ο Ρολ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, με τον Ντιμπαρτολομέο να προσθέτει άλλους 14 πόντους, ενώ ο Πιερ Τζάκσον ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά, σημειώνοντας 11 πόντους και 8 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Χίκμαν και ο Μούσλι ξεχώρισαν με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-25, 39-41, 65-64, 90-88
MAKAMΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 7 (1), Μασούρ, Ρολ 23 (2), Κέιν 3, Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 14 (2), Μπόλντεν 10 (2), Παρακχούσκι 10, Ζοσμάν 2 , Τζάκσον 11.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 12 (1), Χίκμαν 23 (5), Ράιτ 3 (1), Ζήσης 5 (1), Νίκολιτς 2 , Στάιγκερ 9 (3), Λο 5 (1), Ρούμπιτ 5 (1), Μούσλι 20, Ραντόσεβιτς 4.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, κάνοντας κλικ εδώ.