Συγκλονιστική νίκη πήρε η Μπάμπεργκ η οποία κατάφερε μετά από 45 λεπτά να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο στην «Brose Arena» με 106-102, και να φτάσει στις δυο νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι επιφύλασσε τρομερές συγκινήσεις, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να επιστρέφει από το -17 (29-46) με το οποίο προηγήθηκαν οι Ιταλοί στο 18′, και τον Ρίκι Χίκμαν να κερδίζει ίσως τις πιο έξυπνες τρεις βολές της διοργάνωσης στα 8” πριν το τέλος, ισοφαρίζοντας σε 91-91, και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Για τους γηπεδούχους, που έχουν μετατρέψει όλα τους τα παιχνίδια σε «θρίλερ» ο εκπληκτικός Ντάριους Μίλλερ είχε 27 πόντους με 6/11 τρίποντα, με τον διεθνή Ιταλό φόργουορντ, Νικολό Μέλι να χάνει για ένα ριμπάουντ το double double (15 π., 9 ριμπ.). Ο Λεόν Ραντόσεβιτς σκόραρε 14 πόντους, με τον Νίκο Ζήση να είναι καθοριστικός με 13 πόντους και 9/9 βολές αλλά και 3 ασίστ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν 12 λάθη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μόλις 4 στα επόμενα 25 λεπτά. Για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ο Ρακίμ Σάντερς ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους (6/10 δίποντα, 3/4 τριπ.), με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να έχει 18 πόντους (8/11 δίποντα).

Το παιχνίδι

Η Αρμάνι ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, και έχοντας υπομονή στο παιχνίδι της προηγήθηκε με 4-9 στο ξεκίνημα, δείχνοντας να θέλει να ελέγξει την αναμέτρηση. Οι Γερμανοί, με δίποντο ενός Ιταλού, του Μέλι μπορεί να προηγήθηκαν με 12-9 τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 8-0, αλλά ήταν φανερό ότι η ομάδα του Ρέπεσα είχε μεγαλύτερη διάθεση, και έτσι με τον 6ο πόντο του ΜακΛιν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-21 υπέρ της.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ συνέχισε τα λάθη (12 συνολικά στην περίοδο), και οι φιλοξενούμενοι το δικό τους «βιολί» στην επίθεση, και έτσι παίρνοντας 10 πόντους από τους Τζεντίλε και Σάντερς έφτασε την διαφορά στο +18 (29-46) στο 1’49’’ πριν το τέλος, δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι «ξύπνησε» έξω από την γραμμή των 6.75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δυο από τον Μίλλερ και ένα από τον Μέλι) μείωσε σε 38-46, κλείνοντας το ημίχρονο παίρνοντας ελπίδα για την συνέχεια.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε την αντεπίθεση της, και έτσι ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σερί 23-4, προσπέρασε με 52-49 στο σκορ στο 24’ με προσπάθεια του Ραντόσεβιτς. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με προσπάθεια του Χάρις ανέβασαν την διαφορά και στο +6 (60-54), με το παιχνίδι να έρχεται για μια ακόμα φορά «τούμπα», και με το Καλνιέτις να σκοράρει, η Αρμάνι ολοκλήρωσε ένα σερί 0-8, προσπερνώντας στο σκορ με 60-62, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 61-64.

Το παιχνίδι συνέχισε συναρπαστικό και στην 4η περίοδο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, με τους Γερμανούς με δυο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μέλι και Κοζέρ να φτάνουν στο +6 (83-77) στο 38’, δείχνοντας να ελέγχουν το παιχνίδι. Ωστόσο οι Ιταλοί αρνήθηκαν να παραδοθούν, και έτσι με τρίποντο του Χίκμαν στα 14’’ μείωσαν σε 87-86, με τον ίδιο να κερδίζει με πολύ έξυπνο τρόπο 3 βολές από τον Κοζέρ στα 8’’, στο κέντρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 91-91, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, πάρα την προσπάθεια του Νίκου Ζήση να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι συναρπαστικό, με τον Σάντερς με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα με 94-96 στο 42’ στην Αρμάνι, με τον Μίλλερ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, και με πέντε συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το 102-97 στα 47’’, φτάνοντας στη νίκη, παρά τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ντράγκιτς στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 46-38. 61-64, 91-91,106-102.
Μπάμπεργκ (Τρινκέρι): Κοζέρ 9 (1), Μέλι 15 (3), Ζήσης 13, Τάις 7, Λο 3 (1), Στρέλνιεκς 10 Χάρις 5 , Μίλερ 27 (6), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 14
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜαΚλίν 17 (1), Τζεντίλε 18, Χίκμαν 15 2), Καλνίετις 4, Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8, Πάσκολο 4, Σάντερς 25 (3), Αμπάς, Σίμον 6 (2).