Η Αναντολού Εφές πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Νταρουσάφακα με 79-84 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα. Η Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ έχασε ένα δικό της ματς, αφού ήταν όλη την ώρα μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε για δεύτερη φορά εντός έδρας. Πλέον η «Ντάρου» έχει ρεκόρ 2-2, ενώ η Εφές ξεκόλλησε από τον «πάτο» της βαθμολογίας με 1-3 ρεκόρ. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ερτέλ με 15 πόντους και 9 ασίστ και ο Τόμας με 17 πόντους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Ουαναμέικερ με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν από νωρίς με 5-0 και 9-3 στο 4΄με τον Άντερσον να έχει 7 πόντους. Η Εφές έδειχνε εγκλωβισμένη στο επιθετικό κομμάτι και έκανε 3:30 λεπτά να σκοράρει. Το «γόρδιο δεσμό» έλυσε ο Κότον με δίποντο που μείωσε σε 11-5. Η Νταρουσάφακα πήγε στο +8 (13-5), αλλά οι παίκτες του Περάσοβιτς έτρεξαν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 13-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +7 (20-13) σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 6-2 και μείωσαν σε 22-19 με τους Ερτέλ και Χάνεικατ να ξεχωρίζουν. Όμως και πάλι η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (27-19) με τους παίκτες του Μπλατ να ξεφεύγουν συνεχώς στο σκορ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε με τις δύο ομάδες να μην αλλάζουν κάτι στο παιχνίδι τους και το σκορ να είναι 35-28 4 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την Νταρουσάφακα μπροστά με 11 πόντους (46-35), όπου μάλιστα αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Οι Άντερσον-Ουαναμέικερ ξεχώριζαν καθώς μαζί είχαν 18 πόντους 10 ασίστ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι παίκτες της Εφές μπήκαν πολύ δυνατά και με τους Χάνεικατ και Τόμας έτρεξαν ένα σερί 11-4 και μείωσαν στους 4 (50-46), αναγκάζοντας τον Μπλατ να πάρει τάιμ άουτ, ενώ παράλληλα μπήκαν και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Χαραγκόντι πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ντέρμπι και έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +7 (55-48), ενώ γενικά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ σκληρό με πολλά λάθη, φάουλ και τις άμυνες να έχουν «σφίξει» σε μεγάλο βαθμό. Η Εφές δεν μπορούσε να μειώσει και το σκορ έγινε 62-55, ενώ η περίοδος έληξε με την Νταρουσάφακα μπροστά με 65-58 και τους γηπεδούχους να είναι το φαβορί για τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Εφές μπήκε και πάλι με πάθος και μείωσε στους 3 (67-64) 7 λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (71-68) 5 λεπτά πριν τη λήξη σε ένα πολύ ωραία ματς για τους φιλάθλους που αγαπούν την τακτική και την άμυνα. Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους να είναι στο +5 (73-68), αλλά η Εφές κατάφερε να ισοφαρίσει σε 75-75 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα οι παίκτες του Περάσοβιτς κατάφεραν να προσπεράσουν με 77-75, χάρη σε καλάθι του Μπράουν με 2 λεπτά να απομένουν ακόμα. 1′ πριν τη λήξη η Νταρουσάφακα ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ με 79-78 με καλάθι του Ουαναμέικερ. Ο Κότον έπειτα από την ασίστ του Ερτέλ (9) σκόραρε στα 52 δευτερόλεπτα και έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 79-80 σε ένα δραματικό ματς. Στα 21 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι πήραν πολλά συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ψύχραιμοι και πήραν μία σπουδαία νίκη με 79-84 η οποία ήταν η πρώτη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 46-35, 65-58, 79-84

Νταρουσάφακα(Μπλατ): Ουίλμπεκιν 13(2), Τουρέν, Μπατούκ 7(1), Ουαναμέικερ 11, Κλάιμπερν 7, Μόερμαν 7(1), Αλντεμίρ, Σαβάς 3, Άντερσον 10(2), Σλότερ 10, Μπέρτανς 4, Χαραγκόντι 7(1)

Αναντολού Εφές(Περάσοβιτς): Τόμας 17(3), Χάνεικατ 12(2), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 10, Οσμάν, Κότον 12, Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 7, Ερτέλ 15(1), Ντάνστον 7

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς ΕΔΩ.