Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου οδηγό έμοιαζε με τρελό φορτηγό που δεν σταμάταγε με τίποτα και πήγαινε με σπασμένα φρένα. Έτσι κέρδισε με 92-69 την Alba, ξεπέρασε την προχθεσινή ήττα από την Real και πήγε στο 5-9. Και μέσα σε όλα, εκδικήθηκε και τους Γερμανούς, οι οποίοι τον είχαν σωριάσει ανάσκελα στο ΟΑΚΑ φέτος σε μια πολύ οδυνηρή ήττα.

Χωρίς Mack, Auguste

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε κάποια σκαμπανεβάσματα, αλλά να έπαιζε και με απουσίες.

O Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Mack (είχε χτυπήσει στο ματς με την Real) και Auguste (πρόβλημα στην αριστερή ποδοκνημική) και τις θέσεις τους πήραν στην 12άδα οι Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Sant-Roos τραυματίστηκε μετά από μια πτώση στο παρκέ στην 3η περίοδο και αποχώρησε από το παρκέ, αλλά τελικά επέστρεψε πάλι στο ματς στην 4η περίοδο.

Τίποτα όμως, δεν έλεγε να τον σταματήσει απέναντι σε μια ομάδα, που έχει κάνει τεράστιε ζημιές φέτος και μετρούσε 4 σερί νίκες (πλέον πήγε στο 6-8).

Καλά διαβασμένος

Ο Παναθηναϊκός είχε «διαβάσει» καλά τους Γερμανούς. Τους πίεσε, οι αλλαγές στην άμυνα έπιασαν, δεν τους άφησε να τρέξουν και στα τελευταία λεπτά τους έπιασε από το λαιμό και τους «καρύδωσε». Είχε μεν κάποια θέματα απέναντι στην γερμανική ζώνη, ανά διαστήματα, αλλά στα κρίσιμα σημεία την έσπασε με τα τρίποντα και καθάρισε.

Από το τριφύλλι κορυφαίος ήταν ο Παπαπέτρου (22π., με 3/3βολ., 5/7διπ., 3/7τριπ., 4ριμπ., 4ασ., 1κοψ), στον οποίο… πάει η Alba, καθώς στο περσινό ματς του ΟΑΚΑ, την είχε… φορτώσει με 39 πόντους (ο Παναθηναϊκός έχασε βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Σπουδαίο ματς έκανε στο 2ο μέρος ο Nedovic (είχε συνολικά 13π. και 3/5 τρίποντα στην επανάληψη, έναντι 0/4 στο πρώτο 20λεπτο). Σούπερ ήταν ο Παπαγιάννης (12π., 6ριμπ., 3ασ., 4κοψ.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Sant-Roos (13π., 2ριμπ.,, 4ασ.). Kλειδί αποδείχτηκε και ο Κασελάκης (7π.).

Το τριφύλλι είχε 21 ασίστ και μόλις 9 λάθη, έκανε 6 κλεψίματα, είχε 16/28διπ. (57,1%) και 15/34τριπ. (είχε μόλις 4/16 στο πρώτο μέρος, αλλά 11/18τριπ. στην επανάληψη). Επίσης πήρε τα ριμπάουντ (35 με 10 επιθετικά, έναντι 29).

Από τους Γερμανούς κορυφαίοι ήταν οι Giffey (13π.), Siva (11π. 6ασ.), Sikma (11π., 5ριμπ.).

Καλό ξεκίνημα με τρομερό Παπαπέτρου

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με το μάτι του να γυαλίζει και με τον Παπαπέτρου να είναι ασταμάτητος.

Το τριφύλλι βρέθηκε μεν να χάνει με 0-4 στο ξεκίνημα με 4π. του Sikma, αλλά η ομάδα δεν καταλάβαινε τίποτα παρά το ότι μάλιστα ο Nedovic έπαιξε μόλις 2.50΄΄ καθώς φορτώθηκε από νωρίς με 2 φάουλ.

Με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου, Παπαγιάννη με γρήγορο μπάσκετ και πίεση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε στόχο και κοντά στο καλάθι και από τα 6.75μ. και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-4 και προηγήθηκε με 17-8 στο 5΄.45΄΄.

Εκεί, όμως, το τριφύλλι κόλλησε στην επίθεση, ενώ η άμυνά του και ειδικά στην περιφέρεια χαλάρωσε τελείως.

Οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεση, βρήκαν σκορ από τα 6.75μ. έκαναν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 17-15 στο 7΄.39΄΄, ενώ στο 8΄.48΄΄ μείωσαν στον πόντο (19-18) έχοντας ως εκεί (από το 17-8) ένα επιμέρους σκορ 10-2!

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε εκεί, έβαλε 2 τρίποντα με Παπαπέτρου και White και πήγε στο 25-18 στο 10΄. Στο πρώτο δεκάλεπτο το τριφύλλι πήρε τα ριμπάουντ (9-3), είχε 8/9διπ. και 4/8τριπ.και ο Παπαπέτρου είχε 10π., 2ριμπ., 3ασ.

Στο +11, αλλά «μπλακ άουτ» στη συνέχεια

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήγε στο +11 (29-18 στο 10΄.36΄΄), αλλά εκεί έπαθε «μπλακ άουτ», κόλλησε στην άμυνα της Alba, που έκλεινε προς τα μέσα και έδινε το σουτ, πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση, είχε 0/6τριπ. έχασε τα ριμπάουντ και η άμυνά του αποδιοργανώθηκε ειδικά κοντά στο καλάθι.

Η Alba έκανε έτσι ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 3 πόντους (29-26 στο 12΄.26΄΄).

Ο Nedovic… έσπασε την αφλογιστία και έκανε το 31-26 μετά από κλέψιμο του Sant-Roos στο 14΄.11΄΄, αλλά η Alba απάντησε με τρίποντο του Schneider και η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους (31-29 στο 14΄.31΄΄).

Οι Παπαπέτρου, Παπαγιάννης, Κασελάκης (άλλαξε τις ισορροπίες στην άμυνα) χτύπησαν κοντά στο καλάθι στη συνέχεια, η πράσινη άμυνα ξύπνησε, το ψηλό σχήμα του Βόβορα με Παπαπέτρου, Κασελάκη, Bentil, Παπαγιάννη λειτούργησε. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 6-0 και πήρε αέρα 8 πόντων (37-29 στο 18΄.07΄΄) και το ημίχρονο έληξε 39-32.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε σκαμπανεβάσματα, αλλά η άμυνά του στάθηκε καλά σε γενικές γραμμές. Η ομάδα είχε 10/17 δίποντα, αλλά τα έσπασε στα τρίποντα και είχε 4/16τριπ. Θα είχε καλύτερα ποσοστά από τα 6,75μ. αν στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε 0/8!

Τα ριμπάουντ ήταν 19-15, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ εκεί ήταν 10-12.

Ο Παναθηναϊκός είχε επίσης 9ασ., 5κλεψ., 5λαθ., πήρε 9π. από τα λάθη της Alba και 6π. από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ πρώτα βιολιά ήταν οι Παπαπέτρου (14π. με τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο, 2ριμπ., 3ασ., 1κοψ.), Παπαγιάννης (10π., 3ριμπ., 2κοψ.). Ο Nedovic έπαιξε λίγο (7΄.02΄΄), λόγω των 2 φάουλ που έκανε νωρίς, αλλά γενικά ήταν στα ρηχά (2π. με 1/1διπ., 0/4τριπ.).

Στο +13 με 3/4τριπ.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός… βρήκε το χέρι του από τα 6.75μ. ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα, τιμωρώντας την ζώνη των Γερμανών. Το τριφύλλι έκανε έτσι ένα επιμέρους 9-3 σκορ και προηγήθηκε με 13 πόντους (48-35) στο 21΄.38΄΄ .

Στο 25΄.54΄΄ ο Sant-Roos τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε από το παρκέ (γύρισε τελικά ξανά στο παιχνίδι στην 4η περίοδο), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν σταμάταγε.

Είχε 7/9 τρίποντα ως το 28΄.32΄΄ με 3/3 του Nedovic

Με όπλο την άμυνα, τα τρίποντα (είχε 7/9 ως εκεί) και τον Nedovic που ξύπνησε και είχε 3/3τριπ. (είχε 0/4 στο πρώτο μέρος) το τριφύλλι πήγε στο +15 στο 28΄.32΄΄ (63-48) και το δεκάλεπτο έληξε 66-52.

«Μπλόκαρε»

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 69-55 στο 21΄.22΄΄, αλλά εκεί κόλλησε. Πήγε σε αργές επιθέσεις, καθώς τον μπλόκαρε η πίεση των Γερμανών, δεν έβρισκε πια σκορ από τα 6.75μ., ενώ η άμυνά του άρχισε να έχει κενά.

Τρίποντη αντεπίθεση της Alba,

Η Alba έκανε έτσι την αντεπίθεση, πίεσε και με βολές κατά ριπάς από τα 6.75μ. και ηγέτη τον Giffey, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-5 και μείωσε σε 74-67 στο 34΄.30΄΄.

Τρομερό πράσινο ξέσπασμα με Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε εκεί, έπαιξε άμυνα και ήταν ασταμάτητος έχοντας ως ηγέτη τον Παπαπέτρου που έβαλε 8π. με 2/2τριπ. Το τριφύλλι έκανε ένα τρομερό ξέσπασμα και καθάρισε έτσι την παρτίδα, ενώ η Alba έχασε τα αυγά και τα πασχάλια.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-2 και πήγε στο +23, καθώς το σκορ έγινε 92-69 στο 40΄.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 11 (4/4βολ., 4/8διπ., 6ριμπ., 3ασ., 4κοψ.), Μποχωρίδης (1ριμπ[., 4ασ., 1κλεψ.), Παπαπέτρου 22 (3/3βολ., 5/7διπ., 3/7τριπ., 4ριμπ., 4ασ., 1κοψ), Κασελάκης 7 (1τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 3κλεψ.), Καλαϊτζάκης, Foster 9 (3/4τριπ.), Nedovic 13 (2/2βολ., 1/2διπ., 3/9τριπ.), White 9 (2/4τριπ., 8ριμπ.), Μήτογλου 2, Bentil 5, Sant-Roos 13 (3/7τριπ.., 2ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.)

ALBA BERLIN (Aito Reneses): Lo 8 (2), Siva 11 (2τριπ., 3ριμπ., 6ασ.), Giffey 13 (3/6τριπ.), Mattisseck 8 (2), Schneider 3 (1), Nikic, Olinde 9 (1), Thiemann 3 (7ριμπ., 2ασ.), Granger 3 (1), Sikma 11 (5ριμπ., 3ασ., 3κλεψ., 1κοψ.)