Ο Παναθηναϊκός ήταν αλλού γι’ αλλού. Ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Μόνο οι φανέλες του και ο Ντίνος Μήτογλου που έκανε μεγάλο ματς, θύμιζαν ότι η ομάδα που ήταν στο γήπεδο ήταν το τριφύλλι. Έτσι οι πράσινοι γνώρισαν βαριά ήττα με 97-82 από την Baskonia.

Ο Παναθηναϊκός ήταν στο γήπεδο μόνο στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, μετά χάθηκε και δεν βρέθηκε ούτε με… Amber Alert δεν βρισκόταν.

Οι 97 πόντοι που δέχτηκε η ομάδα τα λένε όλα για την άμυνά της, διότι το μεγάλο κακό ήταν εκεί. Οι πράσινοι έπαιζαν άμυνα με τα μάτια και αυτό δεν κρύβει ίχνος υπερβολής.

Η πράσινη άμυνα ειδικά στην περιφέρεια ήταν για κλάματα. Οι Βάσκοι σούταραν με το εξωπραγματικό 70%  στα τρίποντα (14/20)!

Μην βιαστείτε να πείτε όμως, ότι ήταν απλά τυχεροί. Σίγουρα είχαν τύχη, διότι τέτοιο ποσοστό θέλει και τύχη, αλλά όταν η αντίπαλη άμυνα δεν μαρκάρει είναι λογικό να αποκτά αυτοπεποίθηση ο αντίπαλος, να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι και να τα βάζει όλα!

O Polonara που ήρθε από το πουθενά (όχι πως είναι κακός παίκτης, αλλά πριν το ματς είχε μ.ο.11,3π.) και έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του (έναν πόντο ήθελε ακόμα για να κάνει νέο ρεκόρ) έβαλε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα, πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα, έφτασε το 36 στο ranking. Ο Giedraitis που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι είχε 25 πόντους με 4/6 τρίποντα. Βρήκαν και τα έκαναν όμως, διότι το τριφύλλι ήταν αλλού, όπως είπαμε.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεν 48,7% στα δίποντα (19/39) και 45,5% στα τρίποντα (10/22), είχε 18 ασίστ και 11 λάθη, αλλά ή άμυνά του ήταν… ελβετικό τυρί και η ομάδα μάλιστα έκανε μόλις 3 κλεψίματα στο ματς. Επίσης δέχτηκε 18π. στον αιφνιδιασμό και 19 από τα λάθη του.

Ο Μήτογλου έκανε πολύ μεγάλο ματς. Είχε 22 πόντους (με 7/10διπ., 2/2τριπ.), 8ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., αλλά δεν έφτανε.

Λίγο του συμπαραστάθηκε ο Sant-Roos (14π. με 3/6τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.).

Ο Hezonja φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και έπαιξε 19΄.48΄΄ έχοντας 14π.

Ο Παναθηναϊκός πήγε έτσι στο 10-20 και η Baskonia στο 18-14.

Ήττα από τους Βάσκους στην Αθήνα μετά από 1.807 μέρες!

Ο Παναθηναϊκός έχασε από την Baskonia στην Αθήνα μετά από 1.807 μέρες! Η τελευταία του ήττα στο γήπεδό του από τoυς Βάσκους ήταν εκείνη με 84-75 στις 19 Απριλίου του 2016 στα πλέι οφ. Από τότε το τριφύλλι μετρούσε 4 σερί νίκες στην Αθήνα, ενώ το σκορ στα ματς των δυο ομάδων στην Ελλάδα είναι πλέον 10-4.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Πίεσε, δεν άφησε τους Βάσκους να πάνε σε γρήγορο τέμπο, ο Sant-Roos πέρασε χειροπέδες στον Henry και βραχυκύκλωσε το παιχνίδι της Baskonia. Το τριφύλλι χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Μήτογλου, που ήταν δίδυμο στους ψηλούς με τον Auguste και προηγήθηκε 10-7 στο 3΄.26΄΄.

Αλλαγή σκηνικού

Εκεί το σκηνικό άλλαξε. Ο Hezonja έκανε γρήγορα το 2ο φάουλ και πήγε στον πάγκο. Η πράσινη άμυνα χαλάρωσε τελείως, ενώ η επίθεση του Παναθηναϊκού αποσυντονίστηκε, πήγε σε αργό τέμπο, ενώ η ομάδα άρχισε τα λάθη.

Ο Polonara ήρθε από το πουθενά και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς (είχε 11π. στην πρώτη περίοδο), ο Peters τον σιγοντάριζε στο τέλος, ο Henry πήρε μπροστά και η Baskonia, που δεν έχασε σουτ από τα 6.75μμ. (5/5 στο πρώτο δεκάλεπτο) έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-11 και η πρώτη περίοδο έληξε 21-25.

Δεν έκοβε ρυθμό η Baskonia, δεν συνερχόταν ο Παναθηναϊκός, βρέθηκε στο -10

Στην 2η περίοδο ο Baskonia συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μένει στα ρηχά (ο μόνος που στεκόταν στο ύψος του και συνέχισε να κάνει πολύ μεγάλο παιχνίδι ήταν ο Μήτογλου) και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σκορ 6-12 και πήγαν στο +10 (27-37 στο 14΄.16΄΄).

Σημάδια ανάκαμψης με ασταμάτητο Μήτογλου

Μετά το 14΄.52΄΄ (30-39) ο Παναθηναϊκός άρχισε να συνέρχεται. Ο Μήτογλου συνέχισε να κάνει πάρτι και να οργιάζει. Η ομάδα πίεσε στην άμυνα και άρχισε να ανακάμπτει και να ψαλιδίζει την διαφορά (34-39 στο 15΄.39΄΄) και στο 17΄.42΄΄ πλησίασε στους 3 πόντους (41-44).

Εκεί ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση και οι Βάσκοι έκαναν ένα σερί 5-0 και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (41-49).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος και ο τρομερός Μήγτογλου

Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικά ποσοστά στο πρώτο μέρος. Σούταρε με 57,9% στα δίποντα (11/19) και 45,5% στα τρίποντα (5/11), πήρε τα ριμπάουντ (15 με 4 επιθετικά, έναντι 12 με 5 επιθετικά των φιλοξενουμένων), είχε 8 ασίστ και 5 λάθη. Επίσης είχε έναν τρομερό Μήτογλου (18π. με 6/7διπ., 2/2τριπ., 5ριμπ.)

Μυθικό ποσοστό στα τρίποντα η Baskonia

«E, πως ήταν πίσω στο σκορ με 8 πόντους», θα αναρωτηθεί κανείς. Κατ’ αρχάς οι πράσινοι προδόθηκαν από την κακή τους άμυνα. Αυτό φαίνεται και από τους 49 πόντους, που δέχτηκαν, αλλά και από το ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα κλέψιμο.

Από την άλλη η Baskonia είχε μεν μόλις 8/21διπ. (38,1%), αλλά είχε τρομερό ποσοστό στα τρίποντα, καθώς σούταρε από τα 6.75μ. με 88,9% (8/9τριπ.)! Και μέσα σε όλα ο Polonara (είχε μ.ο. 11,3π. πριν το ματς) έκανε απίστευτο ματς 16π. με 2/4διπ., 4/4τριπ.!

Οι Βάσκοι είχαν επίσης 10 ασίστ, 4 λάθη και 4 κλεψίματα.

Στο -16 ο Παναθηναϊκός

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 πόντους με καλάθι από ποιον άλλο, από τον Μήτογλου (43-49 στο 20΄.19΄΄), αλλά μετά τον πήρε η κατηφόρα.

Είχε 0/3διπ., 0/1τριπ, 3 λάθη και η Baskonia έκανε ένα σερί 9-0 και πήγε στο +15 (43-58 στο 24΄.04΄΄).

Οι Βάσκοι, όμως, δεν έκοβαν ταχύτητα, συνέχισαν να βάζουν τα τρίποντα με κλειστά  μάτια και στο 28΄.06΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (51-67) και το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +13 (59-72).

Ανέβηκε κι άλλο η διαφορά, πήγε στους 21 πόντους

Το ίδιο έργο παίχτηκε και στην 3η περίοδο και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Στο 34΄.25΄΄ πήγε στους 21 πόντους (66-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Mack 3 (1), Παπαγιάννης 7 (5ριμπ.), Μποχωρίδης 8 (2), Auguste, Παπαπέτρου 3 (1), Hezonja 14 (0/3τριπ.), Κασελάκης, White, Μήτογλου 22 (2/2βολ., 7/10διπ., 2/2τριπ., 8ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Bentil 11 (1), Sant-Roos 14 (3/6τριπ.).

BASKONIA (Dusko Ivanovic): Vildoza 4, Henry 11 (10ασ, 5λαθ.), Sedekerskis 4, Diop, Peters 9 (2), Dragic 22 (3/4τριπ.), Giedraitis 25 (4/6τριπ., 4ριμπ., 5ασ., 3κλεψ.), Polonara 22 (5/6τριπ., 11ριμπ΄, 4ασ., 3κλεψ.), Kurucs