Ο Παναθηναϊκός έχασε (77-80) από την Efes του «διαστημικού» σήμερα Micic και είδε τους Τούρκους να αλώνουν το ΟΑΚΑ μετά από 14 χρόνια και 10 σερί ήττες, αλλά κέρδισε τον Shelvin Mack, ο οποίος έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο με την ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός πήγε έτσι στο 2-4 (έχει 4 ήττες στα 5 τελευταία ματς), ενώ οι Τούρκοι πήγαν στο 4-3.

Το ματς ήταν μαγική παράσταση του Vasilje Micic. Ο Σέρβος έβαλε 33 πόντους (οι 15 στην 3η περίοδο) με 4/4βολ., 7/13διπ., 5/7τριπ. Έκανε ρεκόρ καριέρας (το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν οι 27π. που είχε βάλει στις 7/11/2019 απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ) και ήταν εκείνος που έκοψε την φόρα που έδειχνε να είχε πάρει στην 2η περίοδο το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε κι αν δεν ήταν ο Micic ίσως να είχε άλλη τύχη. Είχε την τύχη πάντως, να δει τον Shelvin Mack να κάνει εξαιρετική «πρώτη» με την ομάδα. Ο Αμερικανός έδειξε σπουδαία στοιχεία έστω κι αν δεν ξέρει ακόμα καλά, καλά τα ονόματα των συμπαικτών του. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» με 18π. (5/6βολ., 2/4διπ., 3/4τριπ.), είχε 2 κλεψίματα και έδειξε ότι είναι και σπουδαίος αμυντικός, καθώς κατόρθωσε στην 4η περίοδο να σταματήσει την φόρα του Micic.

Μεγάλο ματς έκανε και ο Παπαγιάννης ο οποίος πέτυχε ακόμα και τρίποντο και είχε 18π. (1/3βολ., 6/7διπ., 1/1τριπ., 6ριμπ, 2ασ., 2κοψ.). Ο Παπαπέτρου ήταν καλός αν και είχε την μανία να σουτάρει από τα 6.75μ., ενώ ήταν άστοχος (12π. με 3/4βολ., 3/7διπ., 1/6τριπ., 3ριμπ., 4ασ.), ενώ πολύ καλό ματς έκανε ο White (11π., 8ριμπ., 1ασ.)

Το  ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε θέματα όταν η Efes δεν τον άφηνε να παίξει γρήγορα στην επίθεση. Από την άλλη, όμως, είχε έναν εξαιρετικό Παπαπέτρου (8π., με 1/2βολ., 2/3διπ., 1/2τριπ., 1ριμπ., 2ασ.), το πάλευε, πήρε τα ριμπάουντ 13 με 5 επιθετικά, έναντι 6), είχε 70% στα δίποντα. Αν είχε κατορθώσει να σταματήσει και τους Micic (9π.), Pleiss (6π.) και δεν είχε θέματα σε κάποιες αλλαγές στην άμυνα, που οδηγούσαν σε μις ματς, θα μπορούσε να πάρει μια διαφορά.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 14-9 στο 5΄.57΄΄, αλλά οι Micic και Pleiss γύρισαν το ματς και το δεκάλεπτο έληξε 22-21.

Χτύπησε ο Beaubois

To καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι ο Beaubois χτύπησε στο πρόσωπο με το «καλημέρα» στο 1’.09΄΄ (τον χτύπησε άθελά του σε ένα ντράιβ ο Foster) και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Μπήκε με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ στην 2η περίοδο, έκανε ένα σερί 5-0 και πήγε στο +6 (27-21) στο 11΄.11΄΄ με τους πρώτους πόντους και μάλιστα με τρίποντο, του νέου ξένου του, Shelvin Mack. Λίγο μετά (στο 15΄.05΄΄) η διαφορά πήγε στους 7 πόντους (33-26).

Άρχισε τα τρίποντα, μείωσε η Efes

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έπαθε εμμονή με τα τρίποντα και έχασε 3 σε 3 επιθέσεις. Η Efes, που σε εκείνο το διάστημα έπαιζε χωρίς Micic, Simon (για να πάρουν ανάσες), βρήκε σκορ από τους παγκίτες, Tuncer, Balbay και μείωσε σε 33-31 στο 17΄.06΄΄.

Ο Παναθηναϊκός όμως, που είχε ως ηγέτη στην επίθεση τον Παπαγιάννη ξαναπήγε στο +7 (40-33 στο 19΄.18΄), αλλά ο Micic με ένα τρίποντο μάζεψε την διαφορά στους 4 πόντους (40-36) και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 20λεπτο δεν μπορούσε να σταματήσει τον Micic, τα.. έσπασε από τα 6.75μ. (4/14τριπ. – 28,6%). Από την άλλη, όμως, είχε 59,1% στα δίποντα, ήταν μπροστά στα ριμπάουντ 21 με 7 επιθετικά, έναντι 14, χωρίς κανένα επιθετικό), είχε 12 ασίστ και μόλις 3 λάθη.

Το «τριφύλλι» είχε ως ηγέτες τους Παπαπέτρου (8π., 2ριμπ, 3ασ.), Παπαγιάννη (8π., 3ριμπ., 1κοψ.), Μήτογλου (7π., 5ριμπ.), ενώ καλός όσο έπαιξε ήταν ο Mack (6π. με 2/3τριιπ., 0/1διπ., 1κλεψ.).

Τρομερό ρεσιτάλ από τον ασταμάτητος και «άχαστο» Micic

Στην 3η περίοδο ο Micic έπαιζε μόνος του τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έπαιρναν κάποιες μικρές διαφορές (44-40 στο 23΄), αλλά ο Σέρβος… απαντούσε αμέσως, καθώς ο Sant-Roos δεν μπορούσε να τον ανακόψει με τίποτα.

Ο Micic έφερε το ματς στον πόντο στο 23΄.30΄΄ με τον Σέρβο να έχει ως εκεί και τους 9π. που είχε βάλει η Efes στο 3ο δεκάλεπτο!

Στο 25΄.22’’ ο Σέρβος (με τρίποντο) έφερε μπροστά στο σκορ τη Efes με 48-50, έχοντας πετύχει ως εκεί τους 12 (είχε άλλους 12 σε όλο το πρώτο μέρος) από τους 14π. της ομάδας του και μάλιστα χωρίς να χάσει σουτ (3/3διπ., 2/2τριπ.)!

Τον σταμάτησε για λίγο ο Mack

O Mack, που ανέλαβε τον Σέρβο, του έκανε λίγο την ζωή δύσκολη, αλλά για λίγο.

Ο Σέρβος δεν έλεγε να σταματήσει και στο 28΄.18΄΄ έβαλε άλλο ένα τρίποντο έκανε το 52-55 έχοντας 15π. στο τρίτο δεκάλεπτο με 3/3διπ., 3/3τριπ.!

Στο 28΄.54΄΄ ο Micic έχασε ένα δίποντο, αλλά η Efes δεν είχε θέμα, καθώς στο 29΄.06΄΄ ο Moerman της έδωσε αέρα 5 πόντων (52-57).

Ο Micic έδειξε να αποσυντονίζει τον Παναθηναϊκό στην 3η περίοδο. Το «τριφύλλι» κόλλαγε στην επίθεση, έχανε τις βολές (είχε 6/11 από την αρχή ως το 30΄), δεν έβρισκε λύσεις από τα 6,75μ. (0/3), ο Παπαπέτρου σίγησε, κι αν δεν είχε τον Παπαγιάννη η διαφορά θα είχε πάει ψηλά.

Στο -10

Στην 4η περίοδο οι «πράσινοι» έδειξαν αποσυντονισμένοι, κόλλησαν και στην άμυνα χώρου των Τούρκων και στο 31΄.36΄΄ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (55-65).

Πήγε στο -5

Το «τριφύλλι» έδειξε σημάδια ανάκαμψης, ο Micic έδειξε να κουράζεται, ενώ είχε και τον Mack να του κάνει την ζωή δύσκολη και ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 5 πόντους (65-70). Οι «πράσινοι», όμως, δεν κατόρθωσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω, παρά το ότι ο Micic είχε αρχίσει να κλατάρει πια. Το «τριφύλλι» πήγε σε κάκιστες και βιαστικές επιλογές ήταν άστοχο, ενώ η Efes που είχε υπομονή στην επίθεση, πήρε στο +9 (66-75 στο 37΄.30΄΄).

Σούπερ Mack

Στο τέλος ο Mack πήγε να γυρίσει το ματς μόνος του. Με ένα τρίποντο μείωσε στους 6 πόντους (69-75 στο 38΄). Στο 38΄.30΄΄ έκανε το 71-77 με 2 βολές.

Ο Anderson όμως, έκανε το 71-79 με κάρφωμα στο 1΄.09΄΄ πριν το τέλος.

Τρίποντο Παπαγιάννη

Στα 52΄΄ ο Παπαγιάννης έκανε με τρίποντο (ναι δεν κάναμε λάθος, τρίποντο έβαλε) το 74-79.

Στα 22΄΄ ο Παπαπέτρου έκανε το 76-79 με βολές.

Κοιμήθηκε και δεν έκανε γρήγορα το φάουλ

Στην τελευταία επίθεση της Efes οι παίκτες του Παναθηναϊκού «κοιμήθηκαν» και δεν έκαναν φάουλ. Το έκαναν στα 6΄΄ στον Simon.

Ο Κροάτης έχασε τις βολές και στα 5,6’’ ο Παπαγιάννης κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη. Εχασε την 2η επίτηδες μπας και πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Moerman πήρε την μπάλα, κέρδισε φάουλ στα 2,8΄΄. Ο Γάλλος έχασε την 1η, αλλά έβαλε την 2η (θα μπορούσε να την χάσει για να κερδίσει χρόνο).

Στα 2,8΄΄ που απέμεναν ο Παπαπέτρου έκανε το τρίποντο της απελπισίας από το κέντρο, αλλά αστόχησε και η Efes πήρε τη νίκη με 80-77.