Ο Παναθηναϊκός πήγαινε σαν τρελό φορτηγό στην 4η περίοδο και με οδηγό τον Ιωάννη Παπαπέτρου πήρε σβάρνα την Maccabi με 81-63.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο ως το πάτωμα στην 1η περίοδο, έκοψε κάπως στροφές στην 2η περίοδο, έκοψε τελείως στροφές στην 3η περίοδο και η Maccabi τον πλησίασε απειλητικά, αλλά στην 4η περίοδο το τριφύλλι… πήρε φωτιά και  έβγαζε σπίθες και με μπουρλοτιέρη τον Παπαπέτρου έκανε στάχτη τους Ισραηλινούς.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες και πήγε στο 10-17, ενώ η Maccabi του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγε στο 11-16 έχοντας μόνο 1 νίκη στα 5 τελευταία ματς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που ονειρεύεται ο Kattash. Μπορεί να του έλειπε και πάλι ο τραυματίας Nedovic και ο Hezonja (12π., 4ριμπ., 3ασ.) να μην ήταν τρομερός όπως στα προηγούμενα ματς, αλλά είχε πολλά «καλά» σήμερα που τον έφεραν στην μεγάλη νίκη. Είχε πρώτα απ’ όλα τον Παπαπέτρου σε πολύ μεγάλη μέρα (20π. με 4/6τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.).

Είχε έναν επίσης εντυπωσιακό Μήτογλου, που έκανε χίλιες δουλειές. Έβαλε 12 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ, έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ με τις 4 που έδωσε και είχε ακόμα 1 κλέψιμο και έφτασε τους 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

O White έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 15π., 7ριμπ., 2ασ., 1κλεψ. Ο Sant-Roos μπορεί να έκανε 4 λάθη και να έβαλε μόλις 5π., αλλά είχε 6ριμπ., 6ασ., 1 κόψιμο και 2 κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πρώτα απ όλα άμυνα σήμερα. Η άμυνα με αλλαγές έπιασε τόπο. Τα ψηλά σχήματα τα οποία είναι τα αγαπημένα του Kattash έπιασαν τόπο. Η ομάδα έκανε μια κοιλιά κυρίως στην 3η περίοδο, αλλά δεν… μάσησε. Ξύπνησε και έκανε σκόνη την Maccabi.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός. Στην 3η περίοδο βέβαια, επέμεινε στα τρίποντα, αλλά στη συνέχεια… ξεκόλλησε και άλλαξε ρότα.

Οι πράσινοι έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ (44 με 11 επιθετικά, έναντι 34 των Ισραηλινών που πήραν πάντως 10 επιθετικά). Είχαν 57,5% στα δίποντα (23/40), 36,4% στα τρίποντα (8/22), έδωσαν 21 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα.

Το θέμα στο «1»

Είχαν όμως, και 17 λάθη και εδώ φαίνεται το θέμα στο «1». Η ομάδα έχει τεράστιο κενό στον άσο. Όταν η Maccabi την πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στην άλλη πλευρά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε μόλις 33,3% στα δίποντα (12/36), είχε μόλις 13 ασίστ και έκανε 17 λάθη!

Από τους φιλοξενούμενους ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Wilbekin (14π. με 4/9τριπ.).

Τρομερό ξεκίνημα και +18

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φόρα το παιχνίδι. Πίεσε. Η άμυνα με αλλαγές και οι αλλαγές που έκανε το τριφύλλι στην άμυνα και το ψηλό σχήμα του Kattash, έπιασαν τόπο. Η ομάδα χτύπησε κοντά στο καλάθι. Έ.βαλε τα σουτ, ο Hezonja βρήκε μπροστά μαζί με τον White, ενώ η Maccabi τα έσπασε.

Το τριφύλλι είχε βέβαια, τα γνωστά θέματα στο «1», ειδικά όταν οι Ισραηλινοί πίεζαν σε όλο το γήπεδο και οδηγούσαν τους πράσινους σε πολλά λάθη, αλλά η ομάδα δεν έδειχνε να πτοείται.

Το τριφύλλι προηγήθηκε με 13-5 στο 4΄.31΄΄. Στη συνέχεια είχε κάποια θέματα με την πίεση όπως είπαμε και έκανε λάθη. Μετά το 5΄.22΄όμως, ο Παναθηναϊκός έβγαζε σπίθες στο παρκέ.

Το τριφύλλι, βραχυκύκλωσε την Maccabi, σκόραρε κατά ριπάς στην επίθεση και έτσι έκανε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 18 πόντους (25-7 στο 8΄.43΄΄).

Το δεκάλεπτο έληξε 25-9 με το σκορ να τα λέει όλα.

Εντυπωσιακά τα πράσινα… στατιστικά

Ο Παναθηναϊκός είχε στο μαγικό αυτό δεκάλεπτο 8/13διπ. (61,5%), 2/4τριπ. (50%), πήρε τα ριμπάουντ (13-7), είχε 3 κλεψίματα και μοναδικό μείον του ήταν τα 6 λάθη (έναντι 6 ασίστ).

Τραγικά νούμερα και 0 ασίστ για Maccabi.

Η Maccabi στην άλλη πλευρά είχε μόλις 4/13διπ., 0/4τριπ., καμία ασίστ και 2 λάθη.

Ξεκίνησε καλά, αλλά άρχισε να… κολλάει

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και στην 2η περίοδο, χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Παπαγιάννη και ξαναπήγε στο +18 (34-16 στο 13΄.15΄΄). Εκεί,  όμως, άρχισε να… κολλάει. Η πίεση της Maccabi σε όλο το γήπεδο, τον ζόρισε, το ανέβασμα της έντασης της άμυνας των φιλοξενουμένων τον πήγε σε σετ παιχνίδι και τον αποσυντόνισε. Η άμυνά του άρχισε να έχει κενά και έδωσε πολλά εύκολα σουτ στην Maccabi και έτσι οι Ισραηλινοί έκαναν ένα σερί 7-0 και μείωσαν στους 11 πόντους (34-23 στο 15΄.48΄΄).

Ο Μήτογλου με καλάθι και φάουλ πήγε την διαφορά στους 14 πόντους (37-23 στο 16΄) και λίγο μετά με ένα δικό του καλάθι από κοντά το σκορ πήγε στο +16 (41-25 στο 17΄.36΄΄). Η πρώτη περίοδος έληξε τελικά 43-30 με τον Παναθηναϊκό να έχει στο 10λεπτο αυτό 5/11διπ., 1/5τριπ., 3 λάθη, 3 κλεψίματα 5 ασίστ, ενώ η Maccabi βελτίωσε τα στατιστικά της στην 2η περίοδο και είχε 3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ, αλλά και 8 λάθη.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός είχε στο πρώτο ημίχρονο 13/24 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, αλλά και 9 λάθη, ενώ πήρε τα ριμπάουντ (21 με 5 επιθετικά έναντι 15 με 4 επιθετικά). Ηγέτης του ήταν συνολικά στο 20λεπτο όχι ο Hezonja (είχε 8π., αλλά όλους στο πρώτο 10λεπτο), αλλά ο White (13π., 4ριμπ.), ενώ σπουδαίος ήταν και ο Μήτογλου (9π., 4ριμπ.).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε 7/20διπ., 3/10τριπ., 10 λάθη, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Ξεκίνησε με 5-0 η Maccabi, απάντησε με 8-0 ο Παναθηναϊκός

Στην 3η περίοδο το ματς πήρε τρελό ρυθμό. Η Maccabi μπήκε αγριεμένη στο γήπεδο, έκανε ένα σερί 5-0 και μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους (43-35 στο 21΄.19΄΄). Ο Παναθηναϊκός όμως, απάντησε στους φιλοξενούμενους με το ίδιο, αλλά βαρύτερο νόμισμα. Έκανε ένα σερί 8-0 με ένα δίποντο του Hezonja, 2 τρίποντα του Sant-Roos και του Παπαπέτρου και πήγε γρήγορα στο +16 (51-35 στο 23΄.50΄΄).

Ανταπάντησε η Maccabi, αγρίεψε ο Παπαπέτρου

Η Maccabi απάντησε με σερί 5-0 (51-40 στο 24΄.25΄΄). Ο Παπαπέτρου όμως,. αγρίεψε εκεί και απάντησε κι αυτός με σερί 5-0, αλλά δικό του.

Με το δεύτερο σερί τρίποντο του στο 10λεπτο αυτό ο «Παπ» έκανε το 54-40 στο 24΄.41΄΄ και στο 25΄.14΄΄ έκανε το 56-40 με δίποντο.

Μπλόκαρε ο Παναθηναϊκός που το ‘ριξε στα 3ποντα και τα έσπασε

H Maccabi όμως, είχε νέα απάντηση. Έκανε σερί 8-0 και μείωσε ξανά στους 8 πόντους (56-48 στο 27΄.12΄΄).

Στους 3 πόντους με επιμέρους σκορ 15-2!

Ο Παναθηναϊκός έπαθε… εμμονή με τα τρίποντα στη συνέχεια. Αντί να χτυπήσει κοντά στο καλάθι άρχισε να σουτάρει κατά ριπάς από το τρίποντο, αλλά… έσπασε τα στεφάνια (0/4). Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα που σκόραραν με κλειστά μάτια από την γραμμή των 6.75μ. και βρήκαν απέναντί τους μια άμυνα που έμπαζε από παντού, μείωσαν στους 3 πόντους (58-55) στο 30΄, έχοντας επιμέρους σκορ 15-2 από το 56-40 στο 24΄.41΄! Οσο για το επιμέρους σκορ στην περίοδο αυτή ήταν 25-15 υπέρ της Maccabi φυσικά!

Αγρίεψε ο Παναθηναϊκός με ηγέτη τον Παπαπέτρου και ήταν ασταμάτητος

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός αγρίεψε και… έβγαζε αφρούς. Πίεσε στην άμυνα, πήγε σε καλές επιλογές στην επίθεση με τον Μήτογλου αρχικά να βγαίνει μπροστά και τον Παπαπέτρου να… οργιάζει στη συνέχεια. Τοτ ριφύλλι έκοψε τα πολλά και απερίσκεπτα τρίποντα και πήρε σβάρνα την Maccabi. To τριφύλλι έκανε αρχικά ένα σερί 9-0 και πήγε στο +12 (67-55 στο 34΄.12).

Ο Παναθηναϊκός δεν έκοβε ταχύτητα με τίποτα. Ο Παπαπέτρου έστειλε την διαφορά στους 18 πόντους με 2 τρίποντα (77-59 στο 38΄.27΄΄) και στη συνέχεια οι White και Παπαγιάννης με 2 δίποντα εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους (81-59 στο 39΄.27΄΄) και το ματς έληξε 81-63 με τον Παναθηναϊκό να έχει επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 23-8!

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Mack, Παπαγιάννης 8 (5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4/11διπ., 4/6τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Hezonja 12 (0/1βολ., 3/4διπ., 2/6τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Κασελάκης, White 15 7ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Μήτογλου 12 (4/7βολ., 4/6διπ., 8ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.) , Bentil 4, Sant-Roos 5 (1τριπ., 6ριμπ., 6ασ., 2κλεψ., 1κοψ., 4λαθ.).

MACCABI (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Bryant 5 (1), Wilbekin 14 (4/9τριπ., 1/2διπ., 1ασ.), Jones 6, Caloiaro 4, Hunter 1 (4ριμπ.), Cohen 4, Casspi 2, Dorsey 9 (2/3βολ., 2/4διπ., 1/5τριπ., 4ριμπ., 4λαθ.), Dibartolomeo 9 (3/6τριπ.), Blayzer, Bender, Zizic 9 (8ριμπ.)