Είχε να παλέψει με μια πανίσχυρη και πανάκριβη ομάδα. Δεν ήταν και στα καλύτερά του τελευταία μετά το στραπάτσο απέναντι στην Zalgiris. Έχασε τον Mack (διάστρεμμα) στην 3η περίοδο. Ο Abalde ήρθε από το πουθενά (είχε 8,8π. μέσο όρο πριν το ματς και πέτυχε 19) και του έκανε τεράστιες ζημιές. Η ομάδα έκανε τρομερές απερισκεψίες στα κρίσιμα σημεία. Είχε να παλέψει και τους 3 διαιτητές Lottermoser, Javor, Nicolic και ειδικά τον δεύτερο, που έδωσε σφυρίγματα που ούτε ο Laso δεν θα τα έδινε). Δεν καταλάβαινε τίποτα όμως, ο Παναθηναϊκός.

Έβαλε το λάδι και την πίστη στην Real και τελικά λύγισε στην 2η παράταση και έχασε με 93-97 (κ.α. 68-68, α’ παρ. 79-79).

Βέβαια, το ματς ίσως να ήταν αλλιώς, αν ο Παναθηναϊκός δεν έκανε κάποιες απερισκεψίες, όπως στο τέλος της κανονικής περιόδου, όπου οι ψηλοί κοιμήθηκαν έχασαν ένα κρίσιμο ριμπάουντ και οι Ισπανοί ισοφάρισαν το ματς (68-68) και ο Nedovic κόλλησε στη συνέχεια από την άμυνα του Taylor στην τελευταία επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός πάντως, έχει να λέει ότι τα έβαλε με το θηρίο, αλλά και με τους… γκρίζους λύκους και παραλίγο να πάρει μια τεράστια νίκη. Δεν την πήρε, βέβαια, αλλά μπορεί να κρατήσει πολλά από το ματς, όπως την καλή αμυντική λειτουργία του σε μεγάλα διαστήματα. Το πάθος του. Τα μόλις 13 λάθη. Το 60,9% στα δίποντα (28/46).

Την ηγετική εμφάνιση του Nedovic (27π., με 4/9τριπ.), την σπουδαία εμφάνιση των Παπαγιάννη (14π., 5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Παπαπέτρου (18π. με 3/6τριπ., 7ριμπ., 2ας., 2κλεψ.) και τον Bentil που αποδείχτηκε άσος στο μανίκι του Βόβορα (13π., 5ριμπ.).

Από την άλλη η ομάδα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Abalde, που πέτυχε τους 15π. από τους 19 συνολικά πόντους του σρτις 2 παρατάσεις και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Real. Μέσα σε όλα τα μόλις 7/28 τρίποντα δείχνουν την αστοχία των πράσινων από τα 6.75μ.

Εχασε 11ο σερί ματς από την Real

Μ΄ αυτά και μ’ αυτά πάντως, το τριφύλλι πήγε στο 4-9 και η «βασίλισσα» στο 9-5, ενώ διατηρήθηκε η… μαύρη παράδοση που έχει ο Παναθηναϊκό. Η Real έχει 11 σερί νίκες σε βάρος του Παναθηναϊκού εκ των οποίων οι 5 σερί μέσα στην Αθήνα.

Το τριφύλλι έχει να κερδίσει τους Ισπανούς από τις 17/4/2018 όταν ο Παναθηναϊκός είχε κάνει ένα μαγικό ματς και είχε ισοπεδώσει τους Ισπανούς με 95-67 στην Αθήνα

Το ματς

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φόρα το ματς. Έτρεξε. Πίεσε αφόρητα. Έλεγξε τα ριμπάουντ και έκοψε μαχαίρι τα επιθετικά της Real, η οποία ήταν άστοχη. Το «τριφύλλι» πήγε σε γρήγορες επιθέσεις για να πιάσει… σε ανισορροπία την άμυνα της «βασίλισσας», χτύπησε κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε με 11-6 στο 4΄.49΄΄ και 15-11 στο 8΄.50΄΄. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 15-14 με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν 0/5τριπ., αλλά στον αντίποδα είχε 7/12διπ., 11 ριμπάουντ με 3 επιθετικά (έναντι 7 των Ισπανών που είχαν μόλις 1 επιθετικό), 5 ασίστ και 3 λάθη.

Πήρε μπροστά η Real

Στην 2η περίοδο ο Llull μπήκε στο παρκέ και η Real σοβαρεύτηκε και άρχισε να τρέχει, να βάζει τα σουτ, να χτυπάει κοντά στο καλάθι, να τιμωρεί την… αδύνατη πλευρά της πράσινης άμυνας.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος, οι γρήγορες επιθέσεις  δεν του βγήκαν, σταμάτησε να προσπαθεί να χτυπήσει κοντά στο καλάθι με του ψηλούς είχε 0/3τριπ. (και 0/8 συνολικά από το πρώτο δεκάλεπτο), ενώ η άμυνά του… αποδιοργανώθηκε. Η «βασίλισσα» έτρεξε έτσι ένα επιμέρους σκορ 9-2 σε 2΄.10΄΄ και προηγήθηκε με 17-23 (12΄.10΄΄).

Βγήκε μπροστά ο Bentil

Εκεί η Real άρχισε να χάνει τα σουτ, ενώ ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίζει άμυνα. Το πιο σημαντικό ήταν, πάντως, ότι βγήκε μπροστά ο Bentil, πήρε φάσεις κοντά στο καλάθι, απέναντι στον άπειρο Garuba και ο Παναθηναϊκός με 5 σερί πόντους του Γκανέζου μείωσε στον πόντο (22-23 στο 14΄.56΄΄).

Ο Bentil συνέχισε να δίνει λύσεις, έβαλε άλλα δυο δίποντο και τα «τριφύλλι» συνέχισε να είναι σε απόσταση αναπνοής από τους Μαδριλένους (24-25 στο 16΄.07΄΄ και 26-27 στο 16΄.44΄΄).

Στο 17΄.54΄΄ ο Παπαπέτρου έφερε το ματς στα ίσια (27-27). Η Real απάντησε με ένα σερί 4-0 και το ημίχρονο έληξε 29-33.

Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα του Παναθηναϊκού στάθηκε στο ύψος της και κράτησε την Real χαμηλά (σε αυτό βοήθησε βέβαια και η αστοχία των Ισπανών στα τρίποντα, καθώς, είχαν 3/16τριπ.). Το τριφύλλι βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, περιόρισε τον γίγαντα Tavares, ενώ ο Bentil αποδείχτηκε άσος στο μανίκι του Γιώργου Βόβορα. Η ομάδα βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, είχε 57,9% στα δίποντα (11/19), έφερε «Χ» στην μάχη των ριμπάουντ (19 με 3 επιθετικά, έναντι 19, αλλά με 4 επιθετικά των Ισπανών). Μοναδικά «μελανά σημεία» ήταν το κάκιστο 9,1% στα τρίποντα 91/11) και τα 7 λάθη (έναντι 7 ασίστ).

Μπήκε δυνατά η Real, πήγε στο +14

Στην δεύτερη περίοδο η Real μπήκε δυνατά στο παρκέ, πήγε αρχικά την μπάλα στον Tavares, ο οποίος έκανε ζημιές, ενώ οι Μαδριλένοι άρχισαν και το.. τρέξιμο. Στην άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός άρχισε να πελαγοδρομεί, έχασε την συγκέντρωσή του σε άμυνα και επίθεση, έγινε πολύ ευάλωτος κοντά στο καλάθι του όπου ο Tavares σταμάτησε, αλλά άρχισε να το φορτώνει ο Randolph. Οι Ισπανοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-4 και πήγαν στο +14 (33-47 στο 24΄.44΄΄).

Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έδειξε σημεία ανάκαμψης και μείωσε στους 8 πόντους (48-56 στο 30΄).

Τραυματίστηκε ο Mack

Στο τέλος της τρίτης περιόδου τραυματίστηκε ο Mack (πάτησε σε πόδι συμπαίκτη του και του γύρισε ο αστράγαλος).

Τρομερή αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με Nedovic

Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν καταλάβαινε τίποτα. Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην 4η περίοδο, ενώ ο Nedovic αποφάσισε να πάρει το όπλο του. Ο Σέρβος έκανε 7π. ο Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα, που έσπαγε κόκαλα, έκανε ένα επιμέρους σκορ και μείωσε στον πόντο (61-62 στο 34΄.27΄΄) στο 36΄.49΄΄ έφερε το ματς στα ίσια (66-66) και στο 37΄.17΄΄ πέρασε μπροστά με 68-66 έχοντας ένα επιμέρους σκορ 20-10!

Στο τέλος έγινε του… Χίτσκοκ

Ο Sant-Roos επέλεξε να κάνει τρίποντο στα 36΄΄ και το έχασε. Στα 14΄΄ ο Thompkins αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι πράσινοι ψηλοί… κοιμήθηκαν, ο Deck πήρε το ριμπάουντ, η μπάλα έφτασε στον Llull, ο οποίος έκανε το φόλοου και ισοφάρισε το ματς (68-68).

Μοιραίος ο Nedovic και παράταση

Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν την έκανε, καθώς ο Nedovic, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας στην 4η περίοδο, έκανε λάθος επιλογή και έχασε την μπάλα. Ο Σέρβος πήγε να πάρει την τελευταία επίθεση, ο Taylor, που είναι αμυντική δαγκάνα των Μαδριλένων τον ανέλαβε, τον «μπλόκαρε» και ο Nedovic δεν έκανε επίθεση. Έφαγε τον χρόνο δεν έκανε σουτ και η μπάλα του έφυγε στο τέλος και το ματς πήγε στην παράταση (68-68).

Μπήκε αγριεμένος

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός μπήκε αγριεμένος στο παρκέ και με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου αρχικά και ένα δίποντο του Παπαγιάννη μετά, προηγήθηκε με 5 πόντους 73-68 στο (3΄.49΄΄ πριν το τέλος του έξτρα 5λέπτου).

Ο παράγοντας Abalde

Στο 42΄.30΄΄ ο Μποχωρίδης έκανε το 75-71, αλλά στη συνέχεια ο Thompkins μείωσε στον πόντο με τρίποντο (75-74) και αμέσως μετά ο Abalde έκανε το 75-77 με καλάθι και φάουλ με 1΄.23΄΄ να απομένει.

Ο Nedovic ισοφάρισε στα 37΄΄ με 2 εύστοχες βολές, αλλά ο Abalde που αποδείχτηκε αστάθμητος παράγοντας για τον Παναθηναϊκό και σημαντικός παράγοντας για την  Real έκανε το 77-79 με ντράιβ μπροστά στον Παπαγιάννη στα 20΄΄.

Είχε κρύο αίμα ο Μποχωρίδης και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση

Στα 7΄΄ ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ (ο Laso είχε δώσει εντολή για φάουλ για να έχει η ομάδα του την τελευταία επίθεση), αλλά είχε…κρύο αίμα, έβαλε και τις δυο βολές και ισοφάρισε το ματς (79-79).

Στα 2,8΄΄ οLlull έπεσε πάνω στον Μποχωρίδη και έκανε επιθετικό φάουλ. Η τελευταία επίθεση όμως, δεν ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό κάτω από το κέντρο καθώς δεν είχε τάιμ άουτ και έτσι ο χρόνος πίεζε, ο Παπαπέτρου έκανε το βεβιασμένο τρίποντο, στο 1΄΄ δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση (79-79).

«Χειρουργείο»

Στην 2η παράταση οι διαιτητές πέρασαν από χειρουργείο χωρίς αναισθητικό τον Παναθηναϊκό.

Η Real έδειξε να ξεφεύγει 79-82, αλλά ο Nedovic με τρίποντο ισοφάρισε σε 82-82 στα 3΄.20΄΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Παπαπέτρου έχασε την μπάλα στον αιφνιδιασμό και ο Abalde… εμφανίστηκε ξανά και με τρίποντο έκανε το 82-85 στα 2΄.49΄΄ πριν την λήξη.

Στα 2΄.01΄΄ ο Παπαγιάννης μείωσε σε 84-85.

Στο 1΄45΄΄ ο Abalde κέρδισε ένα ανύπαρκτο φάουλ εφεύρεση των διαιτητών, έβαλε τις βολές και έκανε το 84-87. Στο 1΄.42΄΄ ο Nedovic με 1/2βολές έκανε το 85-87.

Στο 1΄.21΄΄ ο Abalde έδωσε την ασίστ στον Thompkins, ο οποίος έκανε το 85-89. Σε μια από αυτές τις φάσεις ο Bentil βρέθηκε εκτός παρκέ με σπρώξιμο, αλλά οι διαιτητές έκαναν ότι δεν είδαν τίποτα!

Στο 1΄.11΄΄ ο Deck έκανε το 85-91 με βολές και στα 57΄΄ ο Παπαπέτρου μείωσε σε 87-91. Στα 40΄΄ ο Παπαπέτρου έκλεψε την μπάλα και κέρδισε και φάουλ, αλλά έβαλε μόνο την 1 βολή (88-91). Στα 18΄΄ ποιος άλλος από τον Abalde έκανε το 88-93 και στα 11΄΄ ο Παπαγιάννης μείωσε σε 90-93. Στα 9΄΄ ο Thompkins με 2/2 βολές έκανε το 90-95 και στα 3΄΄ ο Nedovic με τρίποντο έκανε το 93-95. Τα τελικό 93-97 διαμόρφωσε ο Abalde με 2/2βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68 (κ.α.), 79-79 (α΄παρ.), 93-97 (β’ παρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Mack 6 (6ασ.), Παπαγιάννης 14 (0/4τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/6τριπ., 7ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Κασελάκης, Foster 1 (3ριμπ., 2ασ.), Nedovic 27 (7/8βολ., 4/9διπ., 4/9τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 1λαθ.), White 2 (5ριμπ.), Μήτογλου 4 (5ριμπ.), Bentil 13 (23/3βολ., 5/8διπ., 0/1τριπ., 5ριμπ.), Sant-Roos 4 (4ασ.).

REAL (Pablo Laso): Causeur 4, Randolph 18 (2τριπ., 5ριμπ.), Fernandez 1, Abalde 19 (1τριπ., 4ριμπ., 6ασ.), Laprovittola, Deck 6 (5ριμπ.), Garuba, Carrol 11 (1), Tavares 20 (14ριμπ)., Lllull 6, Thompkins 12 (2), Taylor.