Ο Παναθηναϊκός ήθελε ένα μεγάλο ματς. Ήθελε να δείξει ότι βρίσκει τα πατήματά του μετά την έλευση του Oded Kattash στον πάγκο. Ήθελε να ξεσπάσει. Και ο Ισραηλινός, βέβαια, ήθελε να δείξει ότι κάτι έχει αρχίσει να αλλάζει στην ομάδα. Και το σύμπαν δεν χρειάστηκε να συνωμοτήσει με το τριφύλλι για να πετύχει η ομάδα τον στόχο του. Ο Παναθηναϊκός συνωμότησε με τον ίδιο του τον εαυτό, βγάζοντας απόψε τον καλύτερο του εαυτό και έτσι πήρε φόρα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε σβάρνα την Valencia με 91-72.

Το τριφύλλι πήρε έτσι στο 8-14 και η Valencia πήγε στο 11-12.

Έκανε σπουδαίο ματς σε άμυνα και επίθεση

Ο Παναθηναϊκός ήταν σπουδαίος απόψε. Πήρε πολλά από όλους σχεδόν τους παίκτες του. Ακόμα και από κάποιους που πριν τον Kattash έδειχναν να είναι οι αδύναμοι κρίκοι (π.χ. White, Bentil, Auguste). Βρήκε σκορ από τους 11 από τους 12 παίκτες που έπαιξαν (μόνο ο Foster έμεινε άποντος).

Ο Παναθηναϊκός από τους 79,8π. που έβαζε ως τώρα πήγε στους 91. Κράτησε την Valencia στους 72π., ενώ οι Ισπανοί είχαν 81,4% ως τώρα. Από τους 83,3π. που δεχόταν το τριφύλλι έμεινε στους 72.

Η ομάδα έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Ετρεξε, πίεσε, έβγαλέ «off» πολλά από τα πρώτα βιολιά των Ισπανών, όπως τουs Dubljevic (4π.), Labeyrie (3π.), Kalinic (6π.), Williams (3π.) και μόνο ο Prepelic (20π. και όλους στο δεύτερο μέρος) ξέφυγε από την σπουδαία πράσινη άμυνα. Είχε 23 ασίστ και μόνο 13 λάθη, έκανε 9 κλεψίματα. Σάρωσε στα ριμπάουντ (39-27) έχοντας μάλιστα 12 επιθετικά.

Σπουδαίος Μποχωρίδης

Ο Nedovic ήταν και πάλι ο ηγέτης και είχε 16 πόντους (με 2/11τριπ. πάντως) και 7 ασίστ.

Ο Μήτογλου στάθηκε ξανά στο ύψος του (11π., 7ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), οι White (112π., 5ριμπ.), Bentil (7π.), Auguste (8π., 2ριμπ., 2ασ., 3κλεψ.) ήταν εξιαρετικοί, ο Παπαγιάννης φλέρταρε με το double – double (8π., 9ριμπ., ενώ είχε ακόμα 1ασ., 2κοψ.)

Εκείνος όμως, που έκανε το καλύτερό του ευρωπαϊκό παιχνίδι ήταν ο Μποχωρίδης. Έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους με τους 12 που πέτυχε, είχε 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος.

Ιδανικό ξεκίνημα με μπροστάρη τον Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός είχε κάποια θέματα στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα. Στην επίθεση, πάντως, η ομάδα χτυπούσε κοντά στο καλάθι με Παπαγιάννη, White και είχε ρυθμό.

Μέχρι το 4΄.41΄΄ (12-10) η Vanencia δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Παπαγιάννης ανέβασε στροφές, ο Παναθηναϊκός πίεσε, όποιος Ισπανός πλησίαζε κοντά στο καλάθι… έπεφτε πάνω στον «Big Papa» και του έκοβε την φόρα.

Ο Παπαγιάννης έκανε θραύση και στην επίθεση (είχε 8π. ως εκεί) και έτσι ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 και πήγε στο +10 (20-10) στο 6΄.41΄΄.

Αλλαγή σκηνικού με κρεσέντο Hermannsson

Εκεί το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Η Valencia δυνάμωσε την άμυνά της κοντά στο καλάθι, το τριφύλλι πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση και η απόσυρση του Μήτογλου στον πάγκο και η είσοδος του White στο παρκέ αποσυντόνισε την ομάδα.

Από την άλλη ο Hermannsson πήρε φωτιά. Ο Ισλανδός γκαρντ έβαλε 7π. (2/2διπ., 1/1τριπ.) μαζεμένους και η Valencia έκανε ένα σερί 7-0 σε 2΄10΄΄ και μείωσε στους 3 πόντους (20-17 στο 8΄.51΄΄). Οι Ισπανοί όμως, δεν έκοβαν ρυθμό, ενώ άρχισαν να βάζουν και τα τρίποντα και στο 9΄.45΄΄ ο Williams με ένα σουτ από τα 6.75μ. έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση 2 πόντων (22-20).

Με το σκορ αυτό έληξε το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε μεν 0/4τριπ., αλλά είχε 72,7% στα δίποντα (8/11), σάρωσε στα ριμπάουντ (10 με 3 επιθετικά έναντι 3 των Ισπανών), είχε 8 ασίστ, έκανε μόνο 2 λάθη βρήκε 10π. από δεύτερες ευκαιρίες, 4π. από αιφνιδιασμούς και 4π. από τα αντίπαλα λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 τρίποντα και 4/7 δίποντα, 6 ασίστ και 2 λάθη.

Στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε θέματα στην άμυνα στην αρχή, ενώ η Valencia τον πήγε σε σετ παιχνίδι στην επίθεση και τον «κόλλησε» (26-24 στο 11΄.16΄΄).

Ο Kattash ανακάτεψε την τράπουλα, έβγαλε Mack, White, Foster, έβαλε Nedovic, Κασελάκη, Μποχωρίδη και το τριφύλλι έδειξε να ξυπνάει στη επίθεση (29-24 στο 12΄.24΄΄ και 31-26 στο 13΄.17΄΄).

Πράσινο ξέσπασμα μετά το 13΄.39΄΄ με Auguste να αλλάζει τις ισορροπίες

Λίγο μετά ο Auguste μπήκε στο ματς, άλλαξε τις ισορροπίες, πίεσε στην άμυνα, χτύπησε γρήγορα στην επίθεση, Βάζοντας 4π. και ο Παναθηναϊκός πήρε φόρα μετά το 31-28 στο 13΄.39΄΄ έκανε ένα σερί 11-0 και οι πράσινοι πήγαν στο +14 (42-28 στο  15΄.45΄΄).

Στο +16 με επιμέρους σκορ 17-2!

Ο Παναθηναϊκός, που είχε στην επίθεση ως ηγέτη τον Nedovic (έκανε και τον πλέι μέικερ), συνέχισε να πηγαίνει με χίλια, πίεσε, πήγε σε γρήγορες επιθέσεις, είχε αρχίσει να βάζει και τα τρίποντα (είχε 0/4τριπ. στο πρώτο δεκάλεπτο και 4/6 ως εκεί) στο 18΄.43΄΄ η διαφορά πήγε στους 16 πόντους (48-32) με το τριφύλλι να έχει από το 31-28 (13΄.39΄΄) ως εκεί ένα επιμέρους σκορ 17-4!

H εικόνα στο πρώτο μέρος

Το ημίχρονο έληξε τελικά 48-34 με τον Παναθηναϊκό να έχει το εμφατικό 73,7% στα δίποντα (14/19), να έχει βελτιωθεί στα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο (είχε 0/4 στο πρώτο, 4/8 όμως, στο δεύτερο και συνολικά είχε 4/12τριπ.). Να έχει πάρει τα ριμπάουντ (18-12), να έχει 15 ασίστ 4 κλεψίματα και μόλις 5 λάθη. Να έχει 8π. στον αιφνιδιασμό, 8π. από αντίπαλα λάθη και 10π. από δεύτερες ευκαιρίες (όλους πάντως, στο πρώτο δεκάλεπτο). Να έχει επίσης ηγέτες τους Παπαγιάννη (8π., 6ριμπ.), Nedovic (12π., 4 ασίστ) και να έχει και αστάθμητο παράγοντα τον Auguste (6π., 1ριμπ., 2ασ., 1κλεψ).

Οι Ισπανοί είχαν 9/16διπ., μόλις 4/13τριπ., 9 ασίστ, 6 λάθη και μόνο 2 κλεψίματα ενώ ο Παναθηναϊκός είχε εγκλωβίσει τα μεγάλα όπλα τους Dubjevic (4π.), Williams (3π.), Kalinic (άποντος), Prepelic (άποντος) και μόνο ο Hermannsson (11π.) και ο Marinkovic (8π.) έδιναν λύσεις στην επίθεση.

Συνέχισε ακάθεκτος πήγε στο +19

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ακάθεκτος με την φόρα που είχε πάρει από το δεύτερο δεκάλεπτο. Έκανε ένα σερί 5-0 και πήγε στο +19 (53-34) στο 21΄.09΄΄.

Κόλλησε ο Παναθηναϊκός, ξύπνησε ο Prepelic και στο -11 η Valencia

Το τριφύλλι κόλλησε στη συνέχεια από το γεγονός ότι η Valencia τον πήγε σε σετ παιχνίδι, ενώ οι πράσινοι πήγαν σε σουτ και δεν πήγαν την μπάλα κοντά στο καλάθι. Από την άλλη ο άποντος στο πρώτο μέρος, Prepelic πήρε μπροστά. Αρχικά έβαλε σερί βολές (5/5) και μείωσε στους 14 πόντους (55-39 στο 21΄.58΄΄). Λίγο μετά με ένα τρίποντο και ένα δίποντο ο Prepelic μείωσε την διαφορά στους 12 πόντους (57-45 στο 24΄.43΄΄).

Η Valencia δεν έλεγε να σταματήσει και πλησίασε και στους 11 πόντους (59-48 στο 25΄.57΄΄) με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως εκεί (από το 53-34 στο 21΄.09΄΄) ένα επιμέρους σκορ 14-6!

Αντίδραση Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε εκεί, έτρεξε, πίεσε, έκανε ένα σερί 7-0 και πήγε στο +18 (66-48 στο 26΄.58΄΄).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 68-52 με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/12διπ. (και 20/31 συνολικά), αλλά 0/ 4τριπ. Να έχει κάνει 4 λάθη (9 ως εκεί), να έχει 3 κλεψίματα (7 ως εκεί). Οσο για τα ριμπάουντ τα έχασε στο δεκάλεπτο αυτό (10-12), ενώ είχε κάποια θέματα με τα επιθετικά που άρχισαν να παίρνουν οι φιλοξενούμενοι.

Δεν άφηνε το γκάζι, πήγε στο +20

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί και πήγε για πρώτη φορά στο +20 (80-60 στο 34΄.58΄΄) και τελικά πήρε τη νίκη με 91-72.

Με Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, χωρίς Sant-Roos

Οι Γιώργος Παπαγιάννης και Ιωάννης Παπαπέτρου ξεπέρασαν τα προβλήματα που είχαν και έτσι ενίσχυσαν κανονικά τον Παναθηναϊκό απόψε απέναντι στους Ισπανούς. Αντίθετα όμως, ο Howard Sant-Roos δεν ξεπέρασε τον μυικό σπασμό που υπέστη στη μέση στο ματς με την Real και έμεινε εκτός 12άδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Mack 4, Παπαγιάννης 8 (9ριμπ., 2κοψ., 1ασ.), Μποχωρίδης 12 (2/2βολ., 2/3διπ., 2/3τριπ., 3ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Auguste 8, Παπαπέτρου 9 (1τριπ., 4ριμπ.), Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Foster, Nedovic 16 (2/11τριπ., 7ασ.), White 12 (5ριμπ.), Μήτογλου 11 (7ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Bentil 7.

VALENCIA (Jaume Ponsarnau): Marinkovic 11 (3), Prepelic 20 (3), Puerto, Labeyrie 3, Van Rossom 3 (5ασ.), Tobey 9 (1), Kalinic 6 (1), Dubljevic 4 (5ριμπ., 3ασ.), San Emeterio, Williams 3 (1), Hermannsson 13 (1τριπ., 5ασ.).