Ο Παναθηναϊκός ήταν ανάσκελα στο καναβάτσο τελευταία. Είχε φάει απανωτά χαστούκια, μετρούσε 3 σερί ήττες. Σήμερα, όμως, όχι μόνο σηκώθηκε όρθιος, αλλά έριξε και μεγαλοπρεπή γροθιά στην Villeurbanne, καθώς σώριασε ανάσκελα τους Γάλλους με 88-71. Για να φτάσει, πάντως, ο Παναθηναϊκός στη νίκη χρειάστηκε πρώτα απ΄ όλα να έχει έναν μαγικό σήμερα Nedovic. Ο Σέρβος έκανε άλλο ένα τρομερό ματς, έφτασε κοντά σε πολλά ρεκόρ καριέρας, αλλά στο τέλος κουράστηκε κάπως και δεν ανατίναξε τα κοντέρ.

Ο Nedovic είχε 33 πόντους με (6/6βολ., 6/7διπ., 5/10τριπ.), 5ριμπ., 6ασ., 1κοψ. σε 28΄.22΄΄.

Δίπλα του όμως, είχε ένα Παπαγιάννη αληθινό φόβητρο για τους Γάλλους. Ο «Big Papa» έκανε ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση σε πόντους (έβαλε 18 με 8/10διπ., 2/2βολ.) και στο ranking (είχε 28 σήμερα). Ο Παπαγιάννης είχε επίσης σήμερα 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα και κανένα λάθος στα 30΄.50΄΄ που έμεινε στο παρκέ.

Σπουδαίος ήταν πάντως και ο Μήτογλου με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όμως, και άμυνα στο δεύτερο μέρος και δέχτηκε μόλις 11 πόντους στην 4η περίοδο.

Το «τριφύλλι» είχε 63,2% στα δίποντα (24/38), 33,3% στα τρίποντα (8/24), πήρε πανηγυρικά τα ριμπάουντ 3 με 10 επιθετικά έναντι 26, είχε 23 ασίστ, έναντι 13 λαθών.

Από τους Γάλλους, που είχαν μόλις 10 ασίστ και 8 λάθη, ξεκίνησαν το ματς με τρίποντο βομβαρδισμό, αλλά μετά τα έσπασαν από τα 6,75μ. και είχαν 5/20τριπ., κορυφαίοι ήταν οι Cole (15π.), Lighty (13π.), Fall (10π., 9ριμπ.).

Το «τριφύλλι» πήγε έτσι στο 6-12 και οι Γάλλοι, που έφτασαν τις 4 σερί ήττες, πήγαν στο 5-13.

Γρήγορος ρυθμός και βομβαρδισμός από Villeurbanne

Η Villeurbanne ξεκίνησε το ματς παίζοντας… σφαίρα, έβαλε 2/2 τρίποντα με το «καλημέρα» και προηγήθηκε με 2-8 στο 1΄.44΄΄. Οι Γάλλοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ο Παναθηναϊκός έπαιζε άμυνα με τα μάτια ειδικά στην περιφέρεια, δεχόταν εύκολα αιφνιδιασμούς και δεχόταν ριπές από τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 τρίποντα ως το 4΄.01΄΄ και το σκορ ήταν εκεί 7-15.

«Έκρηξη» Nedovic, επιμέρους σκορ 18-2 και προσπέραση

Ο Nedovic πήρε προσωπικά το θέμα και βγήκε μπροστά στην επίθεση. Ο Παπαγιάννης (πήρε μπάλες) και τον σιγοντάριζε. Η ομάδα αποφάσισε να παίξει άμυνα και να πιέσει ειδικά στην περιφέρεια. Το «τριφύλλι» ξύπνησε και προσπέρασε τους Γάλλους. Μάλιστα πήγε στο +8 (25-17) στο 8΄.45΄΄, έχοντας ως εκεί (από το 7-15) ένα επιμέρους σκορ 18-2 με τον Σέρβο να έχει από το ξεκίνημα ως εκεί 14π., 4ριμπ., 4ασ., και κανένα λάθος και τον «Big Papa» να έχει 6π.

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 25-21 με το τριφύλλι να έχει 8/12διπ., 1/2τριπ., 6 ασίστ και μόνο 2 λάθη.

Οι Γάλλοι είχαν 6/14διπ., 3/5τριπ., 4ασ, 1λαθ., ενώ είχαν κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ (9-7), ενώ είχαν κάνει ζημιές με τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν.

Στην 2η περίοδο ο Nedovic έμεινε στον πάγκο στην αρχή για ξεκούραση, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έκοψε ταχύτητα. Πήγε στο +7 (28-21 στο 10΄28΄΄, 30-23 στο 11΄.02΄΄).

Κόλλησε ο Παναθηναϊκός, σερί 7-0 οι Γάλλοι

Οι Γάλλοι όμως, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι το rotation αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση, ενώ το «τριφύλλι» έκανε λάθη και είχε πάλι θέμα με τα επιθετικά ριμπάουντ.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 (από το 30-23 στο 11΄.02΄΄) και πλησίασαν στους 2 πόντους (32-30 στο 14΄.16΄΄).

Ο Nedovic είχε θέματα από την άμυνα του Lighty και σίγησε, αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, έκανε ένα σερί 4-0 και πήγε στο 36-30 στο 15΄.06΄΄. Οι Γάλλοι όμως, απάντησαν με σερί 6-0 και το ματς πήγε στο «Χ» (36-36 στο 16΄.22΄΄).

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς στη συνέχεια και ήταν μπροστά με 3 πόντους στην λήξη του ημιχρόνου (45-42).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός είχε θέματα στο ξεκίνημα στη περιφερειακή του άμυνα, αλλά το διόρθωσε αυτό. Μετά είχε θέματα με τον Fall (8π., 7ριμπ. στο πρώτο μέρος) και με τα επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων στο «ζωγραφιστό» του. Αυτό δεν το διόρθωσε, αλλά λίγο το τρομερό πρώτο ημίχρονο του Nedovic (18π., 4ριμπ., 5ασ., και 26 στο ranking) , λίγο ο Παπαγιάννης (10π.) και το τριφύλλι είχε ένα προβάδισμα.

Ο Παναθηναϊκός, είχε στο πρώτο 20λεπτο 14/21 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 13 ασίστ και μόλις 6 λάθη (τα 4 στο δεύτερο 10λεπτο), αλλά έκανε μόνο 1 κλέψιμο, ενώ δέχτηκε 13π. από τα λάθη του (εκείνος έβαλε 5π. από τα γαλλικά λάθη), 13π. από δεύτερες ευκαιρίες (εκείνος έβαλε 7π.) και 7π. στον αιφνιδιασμό (το τριφύλλι δεν βρήκε κανένα πόντο από εκεί).

Οι Γάλλοι είχαν 14/27διπ., 4/8τριπ., μόνο 6 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα, ενώ πήραν οριακά τα ριμπάουντ (16-15).

Στο +10 οι «πράσινοι» με Nedovic να οργιάζει

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ. Πίεσε, το ψηλό σχήμα (Κασελάκης, Μήτογλου, Παπαγιάννης) λειτούργησε, η ομάδα έκοψε τα επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων και με τον Nedovic να οργιάζει (έβαλε 15π. στην 3η περίοδο), το «τριφύλλι» πήγε αρχικά στο +7 (55-48 στο 24΄.55΄΄ και 60-53 στο 36΄.54΄΄). Στο 27΄.15΄΄ η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (62-53) και στο 30΄ ο Παναθηναϊκός πήγε στο +10 (70-60).

Ισοπεδωτικός

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν έκοβε με τίποτα ταχύτητα. Αντίθετα πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι. Ήταν ισοπεδωτικός, έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-7 και η διαφορά πήγε στο +19 (86-67 στο 37΄.17΄΄) και έφτασε εύκολα στη νίκη.