2 σερί νίκες δεν αρκούσαν τελικά για τον πληγωμένο από απουσίες Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν παρουσιάστηκε ποτέ ουσιαστικός στην άμυνα και γνώρισε μια άσχημη ήττα με 83-96 από την Zalgiris Kaunas σε εξ αναβολής ματς για την 18η αγωνιστική της EuroLeague.

Έχοντας τον Ulanovas αλλά και το… χέρι της σε τρομερή ημέρα με το καλημέρα, η Zalgiris κατάφερε να μπει φουριούζα στο παρκέ του ΟΑΚΑ και να αποκτήσει από πολύ νωρίς τεράστιες διαστάσεις στο προβάδισμά της!
Ο ικανός Forward ήταν η έκφραση της δυναμικής των Λιθουανών στην πρώτη περίοδο, όταν με 8 δικούς του πόντους (3-3 δίποντα, 2-2 βολές), αυτοί κατάφεραν να τρέξουν ένα ακαταμάχητο 1-14 σερί μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα -εκτινάσσοντας τη διαφορά στο +19 (10-29) με λέι απ του Lekavicius!

To «τριφύλλι» εκκίνησε πολύ μέτρια και την επόμενη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι με ένα ηχηρό σερί της τάξης του 2-8 κατάφεραν να φτάσουν και στη μέγιστη διαφορά της βραδιάς (+23, 14-37) στις απαρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ξύπνησε στη συνέχεια και με ένα τεράστιο για τα δεδομένα της διακύμανσης του σκορ σερί (10-2) βρέθηκε μετά από πολλή ώρα σε ανθρώπινη απόσταση (-15) με δύο τρίποντα, ένα έμμεσο και ένα άμεσο, από τους Nedovic και Κασελάκη.
Στη συνέχεια όμως, ο Παπαγιάννης εκτέθηκε δις στην άμυνα σε προσποιήσεις των Lauvergne και Milaknis με τους Λιθουανούς να βρίσκονται κόντρα στο μομέντουμ (είχε αστοχήσει σε αμαρκάριστο τρίποντο νωρίτερα από την κορυφή ο Macon) στο +17 -με τη διαφορά να σταθεροποιείται στους 20 περίπου πόντους μέχρι και την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει ξανά αποστάσεις άνω των 20 πόντων, με την αδυναμία του να προστατεύσει το αμυντικό ριμπάουντ να τον πληγώνει ξανά και ξανά, με την Zalgiris με 2 σερί τρίποντα του Cavvanaugh από την αριστερή γωνία να φτάνει δις στο +23 αλλά και τους 66 πόντους σε 25 λεπτά αγώνα -με τα 8-12 σουτ και τα 3-5 τρίποντα (3 σερί) να «σκοτώνουν» τους γηπεδούχους παρά το κρεσέντο του Nedovic
Aπό μεριάς του, ο Σέρβος ήταν συγκινητικός και με 14 σερί πόντους (4-4 τρίποντα) προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό ζωντανό μειώνοντας σε 59-74 στο 29′, σε μια τρομερή επιθετική ραψωδία που όμως δεν είχε αντίκρισμα και στην άμυνα, με τον ΠΑΟ να έχει επιτρέπει 2.5 πόντους ανά λεπτό μέχρι και το 30’…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, αν και εκκίνησε και πάλι μέτρια, ο Παπαγιάννης με 2 σερί καλάθια -ένα φόλλοoυ κάρφωμα και ένα mid range- μείωσε στους 16, με τον Nedovic -παρά το ότι έπαιζε με 4 φάουλ- να κερδίζει επιθετικό φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση, δίνοντας παλμό στο ΟΑΚΑ, με τον Macon με ακόμα μια δύσκολη προσπάθεια να μειώνει σε 72-86 στη συνέχεια.
Στη συνέχεια, με τον ρυθμό να πέφτει επιβλητικά στο ελληνικό γήπεδο, ο Sant Roos μείωσε στους 14 (74-88) με ένα ζευγάρι βολών, με το άστοχο (ίσως υπήρξε φάουλ) τρίποντο του Nedovic στη συνέχεια να τελειώνει την υπόθεση «νίκη».

Τα δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.