H ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε της Γκραν Κανάρια με 107-85 επικρατώντας κατά κράτος της ισπανικής ομάδας στο ζωγραφιστό. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε το προβάδισμα μετά από πέντε λεπτά αγώνα και δεν κοίταξε ξανά πίσω με την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς από εκεί και πέρα. Κορυφαίοι για του νικητές, ο Κλάιμπερν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 18 πόντους και 8 ασίστ. Από πλευράς Γκραν Κανάρια, ο Μάρκους Έρικσον είχε 13 πόντους με 3-5 τρίποντα και ο Κιμ Τίλι με επίσης 13 πόντους και 3-5 τρίποντα.

Στο πρώτο μέρος, οι ομάδες συμβαδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά(9-10 στο 2′) με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει πόντους στο ζωγραφιστό κυρίως με τον Κλαιμπερν και να κατάφερνει στο στο 4′ να προηγηθεί με 16-10 μετά από σερί 7-0. Το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε του Ρώσους στο +8(18-10) με την «ομάδα του στρατου» να αναγκάζει την Γκραν Κανάρια σε λάθη και τον Γκαρσία να καλεί άμεσα ταιμ – άουτ. Οι Ισπανοί έπαιξαν καλύτερη άμυνα στην συνέχεια και κατέβασαν την διαφορά στο -4(21-17) στο 8′. Η ΤΣΣΚΑ ανέλαβε ξανά τα ηνία του αγώνα στο τελευταίο λεπτό της α’περιοδο και με 4 πόντους του Χαινς πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 29-20. Το «μομέντουμ» του αγώνα φάνηκε να πηγαίνει ξεκάθαρα προς την πλευρά της ομάδας του Ιτούδη με την Γκραν Κανάρια να απειλεί μόνο από το τρίποντο έχοντας 5-12 μέχρι το 12′. Η «ομάδα του στρατού» αύξησε την διαφορά μέχρι το +13(33-20) αλλά η Γκραν Κανάρια απάντησε με 5 απανωτους πόντους και μείωσε στο 33-25 του 13′. Η έλλειψη Ντε Κολό αναγκάσε την ΤΣΣΚΑ να έχει τον Ροντριγκεθ βασικό χειριστή στο πικ ν ρολ κάτι που μαζί με την καλή άμυνα οδηγησε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους Ρώσους (43-30 στο 17′) . Οι παίκτες του Ιτουδη ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοι στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας 56 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά με τους ψηλούς της ομάδας να κερδίζουν τις μονομαχίες στην ρακέτα. Από την άλλη, η Γκραν Κανάρια έβρισκε σκορ από το τρίποντο(7-16) κυρίως και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 56-42.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, η ΤΣΣΚΑ κεφαλοποίησε την υπέροχη της, αναγκάσε την Γκραν Καναρια σε κακές επιλογές στην επίθεση και έφτασε στο 62-45 του 22′. Οι Ισπανοί δεν κατάφερναν να ακολουθήσουν και να βρουν σταθερότητα στην επίθεση τους με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτουδη να φέρει την διαφορά στο +20(70-50) του 24′. Η «ομάδα του στρατου» έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησε την διαφορά στα επίπεδα των 18 με 20 ποντων(77-57 στο 28′) κυρίαρχοντας απόλυτα κάτω από την ρακέτα έχοντας 7 επιθετικά ριμπαουντ στο τέλος της 3ης περιόδου η οποία έληξε με την ρωσική ομάδα μπροστά με 83-64. Η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η ομάδα του Ιτούδη είχε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση με την Γκραν Κανάρια να βγάζει κάποιες σπασμωδικες αντιδράσεις που δεν ήταν αρκετές για να την βάλουν ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η διαφορά μεγάλωνε όσο περνούσε ο χρόνος με αποτέλεσμα να σπάσει το «φραγμα» των 20 πόντων φτάνοντας στο 88-66 του 32′. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Γκαρσία ήταν να μειώσουν λίγο την ζημιά πρόσκαιρα κατεβάζοντας το σκορ στο 96-80 στο 37′ με την ΤΣΣΚΑ όμως να επαναφέρει γρήγορα τη τάξη φτάνοντας στους 101 πόντους 2 λεπτά πριν την λήξη και την διαφορά ξανά στο +20(101-81). Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν γρήγορα για τις δύο ομάδες καθώς δεν υπήρχε σκοπιμότητα προσφέροντας κάποιες εντυπωσιακές φάσεις με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει την νίκη με το εντυπωσιακό 107-85.

Τα Δεκάλεπτα:29-20,56-42,83-64,107-85

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 7, Πίτερς 15 (3), Αντόνοβ 2, Ροντρίγκεθ 18 (3), Κλάιμπερν 17 (1), Χάκετ 8 , Κουρμπάνοβ 8 , Χάινς 8 , Χάντερ 10, Ουκχόβ 12,Λοπάτιν,Χομένκο 2 .

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Χάνα 9 (1), Έρικσον 13 (3), Βένε 7(1), Μπάλβιν 6,Μπάεζ ,Κλιάλιτς 2,Παουλί 9, Ραμπασέδα 10 (2), Στρόμπερι 12 (1), Τιλί 13(3), Μαγκέτι 4(1).