Η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε τη περισσότερη ώρα τον έλεγχο του αγώνα αλλά ένα ξέσπασμα από το 30‘ μέχρι το 35‘, όπου η λιθουανική ομάδα έτρεξε σερί 16-2, σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη της με 85-73 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με αυτό το αποτέλεσμα η λιθουανική ομάδα πλέον έχει πολλές πιθανότητες να αποφύγει την 8η θέση έχοντας πλέον ρεκόρ 17-12, σε αντίθεση με την ρώσικη που έχει 23-6.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κέβιν Πάνγκος ο οποίος έφτασε τα 4 double-double φέτος (τόσα έχει και ο Τόμας Ερτέλ), έχοντας 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 11 ασίστ. Εξαιρετικός από τους νικητές ήταν και ο Ντέιβις (17π.) ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 18 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντε Κολό και τον Χάινς πήρε γρήγορα το προβάδισμα αλλά οι Λιθουανοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (10-10, 5′) ενώ με τον Ντέιβις και τον Καβαλιάουσκας να χτυπάνε με την δύναμη τους στη ρακέτα, προηγήθηκαν με 23-18 (10′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και με τον Γιανκούνας να μπαίνει στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία καλή διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (48-42).

Με τους Χίγκινς και Κλάιμπερν να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, η ΤΣΣΚΑ γύρισε εντελώς το παιχνίδι (54-55, 28′), αλλά με ένα 8-0 σερί από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους έγινε το 64-60 (30′). Ο Ντε Κολό έβαλε τους πρώτους πόντους της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στο καλάθι (64-62). Η Ζαλγκίρις ωστόσο στα επόμενα 5 λεπτά περίπου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και τρέχοντας απίστευτο σερί 16-0, πήρε μια διαφορά ασφαλείας (+18, 80-62). Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση και πήραν εύκολα τη νίκη με τελικό 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 48-42, 64-60, 85-73.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17, Πάνγκος 15, Ούντριχ 9, Γιανκούνας 13, Σάγιους, Μιλάκνις 5, Μίτσιτς 6, Γουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 11, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18, Ραντ 6, Φριντζόν, Βέστερμαν 5, Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6, Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπουρν 6, Χίγκινς 6, Κουρμπάνοφ 7, Χάινς 12, Χάντερ 3.