Η Φενέρμπαχτσε καλωσόρισε την Γκραν Κανάρια στη διοργάνωση, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κερδίζει πολύ εύκολα με 97-72.

Ο Γιαν Βέσελι ήταν κορυφαίος του αγώνα καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους με 7/8 δίποντα, 5/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί και πολυτιμότερος της αγωνιστικής.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους ενώ η αστοχία της Γκραν Κανάρια βοήθησε ώστε το σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά μετά από 7 λεπτά (13-2).  Με τον Όλιβερ να δίνει λίγο σκορ στους φιλοξενούμενους και την Φενέρ να κατεβάζει λίγο ταχύτητα, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-10. Με τον Βέσελι να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Κάλινιτς αρχικά και τον Σλούκα με τρίποντο φάουλ να εκτελούν από την περιφέρεια, η Φενέρ διατηρούσε διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (37-25, 16′). Ο Έβανς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους αλλά με τον Λοβρέν και τον Βέσελι να δίνουν σκορ, η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια με +14 (49-35). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαλντονάδο προσπάθησε να ρίξει την διαφορά με πρωταγωνιστή τον Έβανς, αλλά η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε τον έλεγχο δίχως προβλήματα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +17 (75-58), με τον Λοβέρν και Ντατόμε να είναι ζεστοί και μαζί με τον Βέσελι να οδηγούν την Φενέρ στην επικράτηση. Στη τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Κάλινιτς να αυξάνει την διαφορά με 10 προσωπικούς του πόντους στους 25 πόντους (97-72).

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 49-35, 75-58, 97-72.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 4, Μαχμούτογλου 2, Ένις 5, Καλινιτς 16 (1), Σλούκας 8 (1), Γκούντουριτς 8 (1), Βέσελι 19, Γκιουλέρ 7, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 12 (2), Λοβέρν 12 (1)

Γκραν Κανάρια (Μαλντονάδο): Όλιβερ 7, Χάνα 7 (1), Έρικσον, Μπάλβιν 4, Μπάεζ 2, Πασέτσνικς 12, Πάουλι 7, Ραμπασέντα 3, Έβανς 13 (1), Στρόμπερι 8 (1), Φίσερ, Τιλί 9 (2)