Η Μάλαγα επικράτησε του Ερυθρό Αστέρα με 79-65 για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς που είναι ”παιδί” του Ερυθρού Αστέρα, δεν λυπήθηκε την πρώην του ομάδα (αγωνίστηκε 2008-2012) και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 17 πόντους και 4 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός ωστόσο ήταν και ο Σάσου Σαλίν, που πρόσθεσε 15 πόντους. Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, που δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, ξεχώρισαν οι Φελντέιν, Ρότσεστι και Λεσόρ, που είχαν από 10 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με τον Σαλίν να εκτελεί από τα 6,75 και με δύο δικά του τρίποντα να κάνει το 10-2 στο 4′. Ο Φιλανδός γκαρντ συνέχισε το ρεσιτάλ του και με δύο νέα τρίποντα έκανε το 20-4 στο 8′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τους Φελντέιν, Γιοβάνοβιτς να εκτελούν από την περιφέρεια, ενώ ο Λάζιτς διαμόρφωσε το 22-12, κατεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου. Με τον ίδιο ρυθμό οι παίκτες του Πλάθα μπήκαν στο παρκέ και με τους Νέντοβιτς-Όγκουστιν να σημειώνουν 8-0 σερί εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους (32-14). Ο Μιλοσάβλιεβιτς κράτησε ψηλά την διαφορά τρέχοντας πολύ σωστά στο transition game και σημειώνοντας εύκολα καλάθια. Ο Ερυρός δεν κατάφερε να αντιδράσει με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-32 υπέρ της Μάλαγας.

Στο δεύτερο μέρος ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (54-48). Σε εκείνο το σημείο όμως η Μάλαγα “έτρεξε” ένα επιμέρους 9-2 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (63-50) και έκανε ακόμα ένα βήμα για τη νίκη. Ο Νέντοβιτς ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα καθώς σημείωσε και τους 9 πόντους στο ξέσπασμα που έδωσε αέρα 13 πόντων στους γηπεδούχους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ερυθρό Αστέρα να μην μπορεί να βρει λύσεις, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μάλαγα με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 45-31, 63-50, 79-65.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 4, Σολουάντε, Ντίαθ, Σάλιν 15 (5/7 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 12, Νέντοβιτς 17, Σερμαντίνι 2, Βατσίνσκι 4, Μπρουκς 8 (7 ριμπάουντ), Ογκαστιν 10, Σουάρεθ, Μούσλι 7.

Ερυθρός Αστέρας (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 8, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 6, Ντόμπριτς 5, Φελντέιν 10, Απιτς 2, Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 10 (6 ασίστ), Λεσόρ 10 (7 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 2.