Υγιεινός περίπατος για τη Ρεάλ στη Γαλλία, η οποία διέλυσε τη Στρασμπούρ με 66-85 για την τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας. Οι Μαδριλένοι έκαναν το 4 στα 4 και οδηγούν την κούρσα του ομίλου.

Φουριόζα ξεκίνησε τον αγώνα η «βασίλισσα», με έναν… σεληνιασμένο Ρούντι Φερνάντεζ να κάνει ό, τι θέλει την άμυνα των Γάλλων (13 πόντους με 3/5 τρίποντα σε 8’). Ένα σερί 0-10 για τους «μερένχες» έκανε το 10-20 3’30’’ πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου η οποία έληξε με τη Ρεάλ να είναι μπροστά στο σκορ με 17-22.

Ούτε στη δεύτερη περίοδο κατάφερε η Στρασμπούρ να πλησιάσει το ρυθμό των Μαδριλένων, οι οποίοι έκαναν… πάρτι στο παρκέ της Ρενού Σπορτ Αρίνα και έφτασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο 2’42’’ πριν από το ημίχρονο με λέι-απ του Σέρχιο Γιούλ (29-40). Μίροτιτς και Κάρολ έδιναν πόντους στην ομάδα του Λάσο (5 και 8 αντίστοιχα), την… μπαγκέτα όμως συνέχιζε να κρατάει ο Ρούντι ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 19 πόντους (2/3 δίπ., 4/7 τρίπ.). Σε… ρηχά νερά ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος στο πρώτο μέρος είχε μόλις δύο πόντους και ένα ριμπάουντ. Από πλευράς Γάλλων, οι Αζινσά και Μέρφι (11π., 4ρ. και 8π., 5ρ. αντίστοιχα) πάλευαν μόνοι τους και μοιραία το ημίχρονο έληξε με τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά του +15 (31-46).

Καμία διάθεση να… αστειευτεί δεν είχε η Ρεάλ και συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά ολοένα και περισσότερο και στο δεύτερο ημίχρονο. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γιάννη Μπουρούση στο 23’30’’ και μία βολή του Γιουλ (8π, 5ας.), έκαναν το 35-60 στα μισά της τρίτης περιόδου με τους γηπεδούχους να κάνουν βεβιασμένες επιθέσεις και να περιμένουν τα πάντα από τους Αζινσά(17π.) και Μέρφι (12π.). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 45-71.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν η τελική διαφορά στο σκορ. Ο Πάμπλο Λάσο έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και οι περσινοί φιναλίστ της Ευρωλίγκα έφτασαν στην πολύ άνετη επικράτηση με 66-85, έχοντας το εντυπωσιακό 15/33 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 45-71, 66-85.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ (ΚΟΛΕ):  Τουπάν 6, Λελούπ 2, Λακόμπ 6, Κάμπελ4, Γκριρ 2, Ντουπόρτ 4, Αμπρομάιτις 2, Αζινσά 23 (9/13 δ., 5/6 β., 8 ρ.), Μέρφι 17 (6 ρ.).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (ΛΑΣΟ): Ντρέιπερ 3, Φερνάντεθ 24 (2/3 δ., 5/9 τρ., 5/5 β.), Ρέγιες 5 (7 ρ.), Ντίεθ 2, Μίροτιτς 5 (6 ρ.), Ροντρίγκεθ 5, Κάρολ 14, Ντάρντεν 5, Γιούλ 8, Μπουρούσης 9 (3/4 δ., 1/1 τρ., 0/1 β., 4 ρ. σε 19’57’’), Σλότερ 1, Μεζρί 4.