Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στην «Φερνάντο Μπούσα Αρένα» πέτυχε η Μπασκόνια που επικράτησε άνετα της Ούνικς με 102-70.Οι Βάσκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και δεν βρήκαν καμιά αντίσταση από την ρωσική ομάδα.Προσωρινά δεύτεροι οι Ισπανοί με 11-5,απομακρύνονται από τα πλέι οφ οι Ρώσοι (6-10).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ροντρίγκ Μπομπουά που πέτυχε 29 πόντους με 7/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα σε μόλις 19’23” συμμετοχής..Μόνο σούταρε ο Γάλλος με την στατιστική να καταγράφει και μια ασίστΑντρέα Μπαρνιάνι στην επιστροφή του πέτυχε 8 πόντους σε 8 λεπτά.Από την Ούνικς ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 19 πόντους με 12/15 βολές ενώ 13 πρόσθεσε ο Παραχούσκι.

Η Μπασκόνια φάνηκε να καθαρίζει το ματς από νωρίς στην Βιτόρια,με την Ούνικς να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των Βάσκων.Με τον Μπομπουά να έχει κιόλας 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο,οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-15 δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν,με τον Βόιγκτμαν να ανεβάζει την απόδοσή του και να συνεισφέρει στο σκορ για την Μπασκόνια.Ο Μπομπουά συνέχισε… το βιολί του φτάνοντας τους 17 πόντους.Για την Ούνικς,ο πρώτος σκόρερ της Ευρωλίγκας,Κιθα Λάνγκφορντ είχε 16 πόντους αλλά ήταν απογοητευτικά μόνος.Μόλις πέντε παίκτες των Ρώσων είχαν σκοράρει με το ημίχρονο να τελειώνει 53-36.

Το +20 δεν άργησε να έρθει για την Μπασκόνια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 59-38 στο 22’.Ο Μπομπουά ήταν ασταμάτητος και με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο έφτασε τους 24 πόντους,κάνοντας το 62-41.Από την μεριά του ο Βόιγκτμαν είχε 12 για τους γηπεδούχους,με το σκορ να είναι 69-46 και 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.Οι Βάσκοι έφτασαν στο +27 στο τέλος της περιόδου,με το σκορ να είναι 77-50.

Ο Σίτο Αλόνσο θέλησε να δώσει ανάσα στον Μπομπουά που είχε φτάσει αισίως τους 29 πόντους,περνώντας στην θέση του τον Μπλάζιτς.83-53 στο 32’ με το πάρτι στην Βιτόρια να μην σταματά.Ο Λάνγκφορντ είχε κερδίσει 11 φάουλ και από τους 17 πόντους του οι 10 ήταν με βολές,γεγονός που δείχνει πόσο μπλοκαρισμένη ήταν η Ούνικς.Με πέντε λεπτά να απομένουν για να τελειώσει το μαρτύριο των Ρώσων,το σκορ ήταν 89-56.Το ενδιαφέρον στράφηκε στον Αντρέα Μπαρνιάνι που μπήκε στο παιχνίδι,προσπαθώντας να βρει τα πατήματά του.Τελικό σκορ 102-70.

Δεκάλεπτα: 25-15,53-36,77-50,102-70