Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 3-0 στην σειρά των playoffs απέναντι στην Μπασκόνια μετά το αποψινό 90-88 μέσα στην Βασκονία και πανηγύρισε την πρόκριση της στο 7ο συνεχόμενο final four και στο 10ο τα τελευταία 11 χρόνια. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν το διπλό χάρη στην απίστευτη άμυνα τους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, την ευστοχία στο τέλος στις βολές, αλλά και την τάπα του Χάινς στον Χάνγκα και θα δώσουν το παρών ξανά στο μεγάλο ραντεβού του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Απόλυτο ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο…

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να μπήκε καλύτερα στο ματς (7-2 στο 2′), όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 9-7 (στο 4′) χάρη σε 7 πόντους του εξαιρετικού Μπάντινγκερ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα (13-12 η Μπασκόνια στο 7′) με το ματς να έχει καλό ρυθμό, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 24-22. Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε με το run n’ gun να είναι πρώτος στόχος των ομάδων και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει το προβάδισμα με 31-30 (στο 14′) με καλάθι του Τζάκσον (5π.). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αύξησαν έστω και λίγο την διαφορά (40-37 στο 17′), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 44-43 υπέρ των Βάσκων.

«Αρκούδα» στην άμυνα και… final four!

Το δεύτερο μέρος στην Βασκονία, δεν είχε διαφορετική εικόνα με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (53-51 η ΤΣΣΚΑ στο 24′) και το παιχνίδι να είναι ντέρμπι με κανέναν να μην θέλει να χάσει. Μπορεί οι Ρώσοι να πήγαν στο +5 (60-55), όμως οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο αντέδρασαν με σερί 6-0 (61-60 στο 27′) και πήραν το προβάδισμα, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 72-70 για την ΤΣΣΚΑ. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με στόχο να πάρουν την νίκη και να «κλειδώσουν» την πρόκριση μέσω της άμυνας τους (76-72 στο 34′).

3′ περίπου λεπτά πριν το τέλος η ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ κοντά στο διπλό με το σκορ στο 81-74 έπειτα από καλάθι του Χάινς (9π.) και χάρη στην απίστευτη άμυνα της. Οι Βάσκοι μείωσαν σε 86-82 1:15 πριν το φινάλε με το πρώτο τρίποντο του Λάρκιν (1/4), ενώ στα 8 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 90-88 ο Ντε Κολό έκανε το 7ο λάθος του και έδωσε την τελευταία επίθεση στην Μπασκόνια. Εκεί αστόχησε ο Λάρκιν και ο Χάνγκα μετά το επιθετικό ριμπάουντ «ταπώθηκε από τον Χάινς και οι Πρωταθλητές Ευρώπης κέρδισαν με 90-88 και θα υπερασπιστούν τον τίτλο τους στο final four!

Ο MVP

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χίγκινς με 21 πόντους και 8/15 σουτ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν και οι Ντε Κολό με 15 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη και ο Τεόντοσιτς με 13 πόντους και 4 ασίστ. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν ο Σενγκέλια με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μπάντινγκερ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 44-43, 70-72, 88-90

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 13(2), Βόιγκτμαν 9(1), Χάνγκα 13(1), Σεντερέσκις, Μπομπουά 4, Μπλάζιτς 10(1), Ντιοπ, Τιγί 2, Λαπροβίτολα 3(1), Σενγκέλια 19(3), Μπάντινγκερ 15(1), Λουζ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 15(1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 13(1), Φριτζόν 2, Όγκουστιν 8, Τζάκσον 10(1), Αντόνοφ, Βορόντσεβιτς 4, Χίγκινς 21(1), Χριάπα 3(1), Κουρμπάνοφ 5(1), Χάινς 9