Πύρρειος νίκη για την Φενέρμπαχτσε με 79-74 απέναντι στην Μπασκόνια, που είδε τον Νάναλι ωστόσο να χτυπάει σοβαρά (είχε τις αισθήσεις του) στον αυχένα, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί εκτός παρκέ με φορείο. Η τουρκική ομάδα αν και υπέστη σοκ, κατάφερε τελικά να ορθοποδήσει και να πάρει την νίκη και για τον άτυχο παίκτη της.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας εύκολα καλάθια και παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (18-22). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αν και βελτιώθηκε στην άμυνα δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στην επίθεση. Έτσι, συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ και η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη (36-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στην επίθεση, βρίσκοντας με μεγαλύτερη συχνότητα τον τρόπο να σκοράρει, παρότι είδε τον Νάναλι να τραυματίζεται σοβαρά στον αυχένα. Αν και το συμβάν είχε ως αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να υποστεί ένα μικρό σοκ, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-59). Στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια προσπάθησε να κυνηγήσει το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει και τελικά ηττήθηκε με 79-74.

Ο Ουαναμέικερ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα έχοντας 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γκούντουριτς με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο συνήθης ύποπτος, Τορνίκε Σενγκέλια, με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-38, 63-59, 79-74.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 12, Μέλι 9 (2), Μαχμούτογλου, Ουαναμέικερ 16 (1), Σλούκας 4, Νάναλι 5, Γκούντουριτς 18 (2), Βέσελι 9, Γκιουλέρ 3 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ):Βιλντόθα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 11 (1), Χουέρτας 2, Μπομπουά 4 (1), Τζάνινγκ 10 (3), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 7, Πουαριέ 6, Τζόουνς 4, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 2.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.