Με τον Νόρις Κόουλ να κάνει ρεκόρ καριέρας (26π.), η Μακάμπι επικράτησε σχεδόν άνετα της Ζαλγκίρις με 81-74 για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο με τους γηπεδούχους να παίρνουν κυρίως πόντους από τους ψηλούς τους, πρώτα από τον Παραχούσκι και έπειτα από τον Τάιους. Έτσι εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα τους κάτω από το καλάθι και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 15-14. Η Μακάμπι συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να χτυπάει στην ρακέτα με τον Παραχούσκι να βάζει δύσκολα στους ψηλούς της Ζαλγκίρις. Ο Κόουλ και ο Τζάκσον άρχισαν να «ζεσταίνονται» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 στο τέλος του ημιχρόνου να πάρουν το προβάδισμα με διαφορά δέκα πόντων (39-29).

Οι παίκτες του Σπάχια, μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο Κόουλ είχε πάρει μπρος για τα καλά και πετυχαίνοντας 14 προσωπικούς του πόντους μέχρι το 27′, διαμόρφωσε το 54-39. Η ομάδα του Σάρας δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά των 15 πόντων μέχρι το 30′, παρά τις προσπάθειες του Ντέιβις και του Μιλάνκις με αποτέλεσμα δέκα λεπτά πριν την λήξη το σκορ να είναι 65-51. Με δύο τρίποντα του Αρτούρας Μιλάκνις η Ζαλγκίρις πήρε μπρος στην τέταρτη περίοδο και το σερί των Λιθουανών έφτασε το 10-0, βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι (65-61 στο 34′). Ο Μιλάκνις ένιωθε «καυτός» και έφτασε τα τέσσερα εύστοχα τρίποντα στο 36′ (70-67). Το μεγάλο τρίποντο του Μπόλντεν στο 38′ (78-71) «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα από την Μακάμπι με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74

Μακάμπι (Σπάχια): Τόμας 9, Ρολ 6, Κέιν 1, Τάιους 9, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν 3, Κόουλ 26, Μπόλντεν 6, Παραχούσκι 9, Τζάκσον 12.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Μποστ 2, Πάνγκος 12, Τουπάν 2, Γιανκούνας 11, Μιλάκνις 19 (5), Μίτσιτς 6, Γουάιτ 8, Καβαλιάουσκας, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 4.