Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης ημέρας της 7ης αγωνιστικής στη φετινή EuroLeague, η UNICS Kazan παρουσιάστηκε εξαιρετική κόντρα στην Real Madrid και την σόκαρε με 65-58 στη Ρωσία!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κλειστό αναφορικά με τα προβαδίσματα των δύο αντιπάλων, με την UNICS ωστόσο να περνάει μπροστά με 4-3 στις απαρχές της πρώιμης περιόδου και έκτοτε δεν έχασε ποτέ ξανά την πρωτοκαθεδρία στο σκορ -φτάνοντας μάλιστα και σε διψήφια κλίμακα, όταν προηγήθηκε με 21-11.

Στο δεύτερο όμως μέρος, η Real φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά της και με ένα ηχηρό 5-12 σερί κατόρθωσε να περάσει μπροστά στο σκορ, ούσα εκπληκτική σε άμυνα (26% οι Ρώσοι) και επίθεση (57% ευστοχία, 4 ασίστ σε 5 καλάθια μέχρι το 27′).

Μέχρι τέλους, το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Ισπανούς να είναι μεν μπροστά στο σκορ, αλλά η UNICS κατάφερνε πάντοτε να μειώνει στο καλάθι, και με τον Vorontsevich (13 πόντοι) πέρασε και μπροστά 82” πριν το τέλος (59-58).

33” πριν το τέλος μάλιστα, οι δύο Brown, John και Lorenzo, πέτυχαν από ένα καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο μετά από 2 παιδικά λάθη του Heurtel και έστειλαν τη διαφορά στους 5 (63-58) και τους γηπεδούχους αγκαλιά με την τρίτη τους νίκη -η οποία και υλοποιήθηκε λίγες στιγμές μετέπειτα, μετά και τους μόλις 7 πόντους παθητικό στην 4η περίοδο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ο 17χρονος Juan Nunez έκανε το επίσημο ντεμπούτο του στην EuroLeague, μετρώντας 2 πόντους (1-2 σουτ) και 3 ασίστ σε 4 λεπτά -η μια εκ των οποίων ήταν πραγματικά εξαιρετική.

Για τους νικητές, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Hezonja και Vorontsevich με 13 πόντους και 7-10 κοινά δίποντα, ενώ το double double άγγιξαν οι Spissu και Jekiri με 7 πόντους- 9 ασίστ και 6 πόντους- 10 ριμπάουντ.
Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Tavares και Yabusele με 15 πόντους- 7 ριμπάουντ και 13 πόντους- 4 ριμπάουντ- 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.