Θριαμβεύτρια του τουρκικού “εμφυλίου” αναδείχθηκε η Φενέρμπαχτσε επικρατώντας δύσκολα της Εφές με 8372. Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με εκατέρωθεν σερί και εναλλαγές σκορ, η Φενέρμπαχτσε έκανε το καθήκον της και πλέον περιμένει ήττα της ΤΣΣΚΑ από την Αρμάνι στο Μιλάνο για να καταλάβει την 1η θέση του ομίλου. Η Εφές, όμως, δεν αποκλείστηκε από τη συνέχεια, λόγω της νίκης της Μάλαγα επί της Λαμποράλ Κούτσα. Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν ο Άντριου Γκάουντλουκ με 24 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 17. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Μπιρκάν Μπατούκ με 12 πόντους.

Η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι και χάρη στους Μπογκντάνοβιτς και Σαβάς πήρε γρήγορα μια διαφορά 5 πόντων (11-6, 6′). Με όπλο την καλή της άμυνα, κατάφερε να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά αυτή κι έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-12 υπέρ των γηπεδούχων. Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, η Εφές έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 σερί, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 31-28. Μάλιστα, με τρίποντο του Περπέρογλου δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (34-33), όμως η Φενέρ απάντησε με ένα δικό της 7-0 σερί, και προηγήθηκε με 41-33 με τη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν απογοητεύκαν και ενάμιση λεπτό μετά την ανάπαυλα, μείωσαν εκ νέου στο τρίποντο (41-38). Και πάλι, ωστόσο, η Φενέρ αντιστάθηκε και απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, για το 46-38 (7′). Ούτε αυτό όμως πτόησε την Εφές, η οποία, κάνοντας ένα σερί 14-6, ισοφάρισε σε 52-52 (2′), με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 59-55 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εφές συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα (8′). Μέχρι τα μισά της περιόδου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Σ’ εκείνο το σημείο η Φενέρ έκανε ένα σερί 13-5 και προηγήθηκε με 78-68 δύο λεπτά πριν το τέλος, θέτοντας τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Κάπου εκεί η Εφές στέρεψε από ψυχικά αποθέματα και μοιραία γνώρισε την ήττα. Το τελικό 83-72 διαμόρφωσε με τρίποντο ο Άντριου Γκάουντλουκ.

Δεκάλεπτα: 23-12, 41-33, 59-55, 83-72

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 24 (3), Ζήσης 5 (6ρ.), Μπιέλιτσα Νεμ. 6 (2/3τρίπ., 11ρ.), Ερτνέν, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 17 (2), Τσετίν, Σαβάς 10 (5ρ.), Ζόριτς 7, Βέσελι 10, Σιπαχί, Πρέλντζιτς 4.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμάν 10, Περπέρογλου 11 (1), Μπατούκ 12 (2), Σάριτς 1, Ντρέιπερ 9 (1), Κρστιτς 11 (7ρ.), Λάσμε 10, Τζάνινγκ, Ερτέλ 3 (1/3τριπ., 1ρ., 8ασ.), Μπιέλιτσα Μιλ. 5