Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ, καταφέρνοντας έτσι να πάρουν τα ηνία στο σκορ με μπροστάρη τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (16-2, 4′). Ανέβασε μάλιστα ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 6’ με το σκορ να «γράφει» 21-5.  Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει με τον Νίκολιτς, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Ισπανούς, που έκλεισαν στο +17 την πρώτη περίοδο (28-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε ριζικά με την Μπάμπεργκ να ανεβάζει την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Ρίκι Χίκμαν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (30-21, 14′). Οι Γερμανοί πήγαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα να πετύχουν αρκετούς πόντους από το ζωγραφιστό συνάμα με καλή άμυνα κατάφερε να μειώσουν ακόμα περισσότερο (35-31, 18′) για να κλείσει το πρώτο μισό στο 37-34.

Ο ρυθμός που είχαν οι παίκτες του Καντζούρη στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της «επανάληψης». Οι Ράιτ και Ρούμπιτ πήραν αρκετές προσπάθειες και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (39-42, 23′). Η… απάντηση της Βαλένθια όμως ήταν άμεση, καθώς Σαν Εμετέριο και Σάστρε ανέτρεψαν την κατάσταση (48-45, 25′). Με τους Ράφα Μαρτίνεθ και Ουίλ Τόμας οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (59-48, 28′). Η Μπάμπεργκ κάνοντας ακόμα εν α«ξέσπασμα» στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, με αποτέλεσμα ο πίνακας να γράψει 60-54.

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση της Βαλένθια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ισπανική ομάδα κατάφερε εκ νέου να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (71-56, 33′). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο φινάλε του παιχνιδιού, με τη Βαλένθια, εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 37-34, 60-54, 86-70.