Μάλλον η παρένθεση στην φετινή πορεία της Μπαρτσελόνα ήταν η νίκη επί του Ολυμπιακού την προηγούμενη εβδομάδα, αφού οι Καταλανοί ηττήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά από την Εφές με 85-89.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν πολύ κακοί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την Εφές να παίρνει προβάδισμα από την πρώτη περίοδο την οποία τελείωσε μπροστά στο σκορ με έντεκα πόντους (15-26). Το προβάδισμα αυτό, η τουρκική ομάδα δεν το έχασε ποτέ, με την Μπαρτσελόνα, βέβαια, να μειώνει λίγο πριν το ημίχρονο, στο οποίο βρισκόταν πίσω στο σκορ με επτά πόντους (35-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να βελτιώσει την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο καταφέρνοντας να αυξήσει τη διαφορά στους δέκα (57-67). Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο προσπάθησαν να… γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν, επιστρέφοντας έτσι στις ήττες (μετά την νίκη επί του Ολυμπιακού την προηγούμενη βδομάδα), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 19, Ρίμπας 3 (1), Πρέσεϊ 4, Χάνγκα 7 (1), Ναβάρο, Ερτέλ 12, Οριόλα 7, Σόντερς 2, Κοπόνεν 10 (2), Κλαβέρ 12 (2), Τόμιτς 4, Μοερμάν 5 (1).

Εφές (Περάσοβιτς): Λέντο 21 (4), ΜακΚόλουμ 21 (4), Μπαλμπάι, Μπατούκ, Μπιτίμ, Ντεμίρ, Μότουμ  4, Άνταμς 7 (1), Στίματς 22, Μούριτς, Ντάνστον 7, Σιμόν 7 (1).