Τεράστιο διπλό πέτυχε η Ζαλγκίρις στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 89-90 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Φενέρ πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 5-2 αλλά με τον Τουπάν να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους έγινε το 5-9. Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν μετά από ένα τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς και έτρεξαν εντυπωσιακό 16-2 σερί μέχρι το 9′, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με δίποντο του Πάνγκος για το 24-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κατά κύριο λόγο με τους Πάνγκος, Ντέιβις ενώ η Φενέρ βαρώντας με 70% από την περιφέρεια (7/10) διατηρούσε το προβάδισμα (40-34), δύο λεπτά από το ημίχρονο. Ο Πάνγκος είχε ζεσταθεί για τα καλά και με 7 δικούς του πόντους η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα (40-41), το οποίο δεν κράτησε για πολύ με τον Γουαναμέικερ να διαμορφώνει το 42-41 για το ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερος μέρος πολύ συγκεντρωμένες για τη νίκη και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 26′ (51-51). Η Φενέρ κατά διαστήματα κατάφερνε να παίρνει το προβάδισμα αλλά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ψύχραιμη στην επίθεση και έβρισκε λύσεις, με το προβάδισμα ενός πόντου να παραμένει μέχρι και το 30′ (64-63). Η Φενέρ αντιμετώπιζε προβλήματα μέσα στην ρακέτα μη μπορώντας να σταματήσει τους αντίπαλους ψηλούς. Ωστόσο αυτό το περιόρισε κατά πολύ στα τελευταία δέκα λεπτά. Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις άρχισε να ευστοχεί σε μεγάλα τρίποντα που της έδιναν ψυχολογία. Πρώτα ο Γουάιτ ισοφάρισε σε 66-66, ενώ λίγο αργότερα ο Μιλάκνις με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 5 πόντους (69-74, 34′). Η Φενέρ στο τέλος είχε το μομέντουμ με το σκορ στο 82-77. Δύο τρίποντα από τον Πάνγκος όμως έκαναν το 85-83, για να τελειώσει το παιχνίδι ο Μιλάκνις πάλι με τρίποντο (86-90). Ο Σλούκας έκανε το 89-90 ενώ ο Νάναλι μπορούσε να δώσει τη νίκη στο τέλος αλλά αστόχησε και η Ζαλγκίρις έφυγε με το διπλό από την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-41, 64-63, 89-90.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 13 (3), Μαχμούτογλου, Γουαναμέικερ (3), Σλούκας 11 (2), Νάναλι 9 (2), Γκούντουριτς 7 (1), Βέσελι 20, Γκιουλέρ, Κάλινιτς, Ντίξον, Ντατόμε 8 (2).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 14, Πάνγκος 22 (4), Τουπάν 16 (1), Γιανκούνας 15, Σάγιους 1, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (3), Μίσιτς 6 (1), Αρλάουσκας, Γουάιτ 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας.