Η Ζαλγκίρις πέρασε από τη Μαδρίτη κερδίζοντας τη Ρεάλ με 86-93 για την τελευταία αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Έτσι, ο Ολυμπιακός αποχαιρετά πρόωρα την φετινή διοργάνωση, αφού οι ήττες των Μπασκόνια και Αρμάνι δεν συνδυάστηκαν με εκείνη της Ζαλγκίρις, κάτι που σημαίνει τον αποκλεισμό των Πειραιωτών.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία μικρή διαφορά από τους φιλοξενούμενους (27-25). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλά, με την Ζαλγκίρις, ωστόσο, να είναι εκείνη που πήρε προβάδισμα στο σκορ με μία καλή διαφορά, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (37-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι έπαιξαν καλύτερα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν λίγο το σκορ, με τους Λιθουανούς να είναι αυτοί που διατήρησαν, όμως, το προβάδισμα στο σκορ (60-66). Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ έφτασε κοντά, αλλά η Ζαλγκίρις έπαιξε συγκεντρωμένα και με σωστές επιλογές κατάφερε να ξανανοίξει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 86-93.

Δεκάλεπτα: 27-25, 37-46, 60-66, 86-93.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7, Ράντολφ 17 (2), Καμπάτσο 2, Ρέγιες 2, Αγιόν 8, Γιούστα 4, Κάρολ 11, Ταβάρες 22 , Πρέπελιτς 6 (1), Κούζμιτς, Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 2.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 27, Τόμπσον 7, Ουόλτερς 8 (1), Ουόλκαπ 4, Βέστερμαν 9 (2), Ουλέκας, Μιλάκνις 7 (1), Ουάιτ 9 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 5 (1), Καβαλιάουσκας 10, Ουλανόβας 7 (1).