Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε με 72-67 την Μπουντιβέλνικ για την 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Ευρωλίγκας. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα ήταν για ακόμη έναν αγώνα κακοί, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται ικανοί για την ζημιά στη Ρωσία. Οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν το δύο στα δύο στο θεσμό, προβληματίζοντας όμως για άλλη μια φορά με την απόδοση τους.

Στο άλλο παιχνίδι του Α’ ομίλου η Παρτιζάν έκανε… πάρτι απέναντι στους ανήμπορους Γάλλους της Ναντέρ, τους οποίους και συνέτριψε με 73-43. Οι Σέρβοι ήταν κυρίαρχοι του αγώνα από το ξεκίνημα στην κατάμεστη από 7.500 φιλάθλους “Χάλα Πιονίρ” και με ένα επιμέρους σκορ 20-5 στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στο εντυπωσιακό +30 πραγματοποιώντας την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας 26 πόντους (8/12 δίπ., 3/5 τρίπ.).

Στην Τουρκία και στο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Φενέρμπαχτσε εναντίων της Μπαρτσελόνα οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη νίκη με 75-70, κρατώντας το αήττητο μετά από δύο αγώνες. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Ισπανούς να επιστρέφουν στο τέλος (72-70 στα 20’’), δίχως όμως αποτέλεσμα, σημειώνοντας την πρώτη τους ήττα στην Ευρωλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα εντός έδρας απέναντι στην Σιένα την οποία και κέρδισε με 89-79. Η Εφές (76-66) δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Στρασμπούρ στη Γαλλία, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα και στους 3 πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 8 πόντους με 2/6 τρίποντα σε 27 λεπτά συμμετοχής. Τέλος στην Ισπανία η Ουνικάχα Μάλαγα συνέτριψε την Ζιελόνα Γκόρα με 101-68.

Επαγγελματική νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Χωρις να αρέσει και εντελώς ανέτοιμη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε (72-67) με την εμπερία και την έδρα την ουκρανική φιλότιμη Μπουντιβέλνικ που αυτή την φορά δεν έμεινε από δυνάμεις όπως με την Φενέρ στο τέλος που δέχθηκε σπίτι της ένα 7-31. Η “αρκούδα” και πάλι ήταν βαριά και μέτρια στην επίθεση με το ματς να είναι κλειστό και ντέρμπι για 28΄(11-16,30-23, 37-39) και απλά στο τέλος μίλησε η έδρα και η εμπειρία, πήγε το ματς στους 10π. και κράτησε με άνεση την νίκη με τον Κριάπα να σκοράρει συνεχόμενα στο τέλος αλλά και τους Ουκρανούς με τρίποντα του εντυπωσιακού Τζόουνς να μένουν κοντά στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ μπροστά σε 4500 φίλους της δεν άρεσε και εδειξε όπως και στην πρεμιέρα με την Ναντέρ εκτός ότι ακόμα θέλει χρόνο ειδικά επιθετικά όπου ο Ουίμς που ήταν πέρσι αιχμή του δόρατος ακόμα ψάχνεται.

Δεκάλεπτα: 17-18,32-27,49-44,72-67
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14(2/7τρ, 6ας), Μίτσοφ 8(2), Φρίτζον 3, Τζάκσον 6, Πάργκο 8, Κρίστιτς 6(7ρ), Ουίμς (0/4σ), Καούν 9, Κριάπα 10(2), Χάινς 8(4/7δ,7ρ).
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάτσκις): Ντ Λαβρίνοβιτς 11, Ντροζντόφ 5, Γκορμπένκο 3, Στρίλνεκς 7, Ανισίμοφ, Ντόουνς 23(4), Μινάρντ 9, Σάμερς 9.

Τους “έλιωσε” η “Χάλα Πιονίρ” και ο Μιλοσάβλιεβιτς!

Οι παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-16. Έχοντας συνέχεια το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, και με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην άμυνα, η Παρτιζάν διεύρυνε την πρωτοπορία της για το 37-23 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ναντέρ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά δίχως όμως αποτέλεσμα (53-38 3η περίοδος). Η… χαριστική βολή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 20-5, των γηπεδούχων υπέστησαν τη συντριβή με 73-43.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς για τους νικητές, ο οποίος είχε 26 πόντους (8/12 δίπ., 3/5 τρίπ., 1/4 β.) και 6 ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την Ναντέρ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαμ Τζαιτέχ με 8 πόντους (4/7 δίπ., 0/2 β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25’ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-23, 53-38, 73-43.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 6, Ουέστερμαν 3, Ντάλο 4, Μιλοσάβλιεβιτς 26 (3), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Γκάγκιτς 6, Μούσλι 10, Σάλιτς, Κίνσει 8, Μπεζμπράντιτσα.
ΝΑΝΤΕΡ(Ντοναντιέ): Νζεουλί 6, Ζουντίθ, Τζαιτέχ 8, Κοροσίν 3 (1), Μίτσαμ 6 (2), Γκλαντίρ 3 (1), Φόστερ 5 (1), Τόμας 2, Τραορέ 5, Ντάνιελς 5.

Πήρε το ντέρμπι στην Τουρκία η Φενέρ

Η “Φενέρ” του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα καθώς νίκησε μπροστά σε 15000 φίλους της την Μπαρτσελόνα του Παπανικολάου δίκαια με 75-70. Πάντως και οι δύο ομάδες έδειξαν ανέτοιμες έχουν μεγάλα διαστήματα νεκρά με την “Φενέρ” παραλίγο να το πληρώσει και ακριβά. Σε ένα ματς που η τούρκικη ομάδα μπήκε δυνατά και πήρε καλές διαφορές και 10π στο ημίχρονο. Η Φενέρ μετά το 46-35 έκανε μια κοιλιά και η έμπειρη Μπαρτσελόνα έκλεισε το ματς αμέσως (46-44 στο 24′) αλλά εκεί οι τούρκοι με τον Μακάλεμπ να δίνει γρήγορο ρυθμό πέρασαν με 64-48 με ένα εκρηκτικό 18-4 μέσα σε αποθέωση.

Η Φενέρ νόμισε ότι το ματς τελείωσε και στην 4η περίοδο που πέτυχε συνολικά 9π(!), λίγο έλλειψε να αυτοκτονήσει. Η έμπειρη Μπαρτσελόνα ροκάνισε αθόρυβα την διαφορά και το έκανε ψιλοθρίλερ (72-62 στο 38′ και με 2τρ. Παπανικολάου και Λάμπε έγινε το 72-70 στα 20”). Ο Πρέζλιτς με 1/2β έκανε το 73-70 και ο Τόμιτς στα 6” αστόχησε (αλλοιώθηκε το σουτ) εξ επαφής)! προσέχουμε ότι η Φενέρ είχε μόλις 5 λάθη και η “Μπάρτσα” 6/30σ με τον Παπανικολάου μέτριο.

Δεκάλεπτα: 24-17,44-35,66-42,75-70
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 10 (8ρ), Ονάν, Μπιέλιτσα 5, Μαχμούτογλου 3, Κλέιζα 22(4/9δ,2/4τρ), Βίντμαρ 2, Ζόριτς 12, Σιπάχι 5, Μπογκντάνοβιτς 11, Πρέζλιτς 5.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πάλεν 2 , Ντόρσει 5, Σάντα, Χουέρτας 6(0/5τρ), Αρμπίνες 3, Ναβάρο 18(3/4δ,3/8τρ), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3(0/2δ,1/3τρ, 7ρ, 2ας σε 31′), Χερόνια 2, Λάμπε 13, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 16 (9ρ).

Βαυαρική κυριαρχία και… δεύτερη νίκη

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα της Σιένα με 89-79 συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις της φετινής χρονιάς. Η ομάδα του Πέσιτς συνάντησε αντίσταση από τους πρωταθλητές Ιταλίας μόνο για ένα δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά πλησίασε και τους 20 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της γερμανικής ομάδας κατέβασαν ταχύτητα και η Σιένα κατάφερε να μειώσει στους 9 πόντους χωρίς να απειλήσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-33, 70-52, 89-79
Μπάγερν (Πέσιτς): Τρούτμαν 6, Σάφαρτζικ 2, Στάιγκερ 10 (3), Μπενζίνγκ 9 (1), Ντζέντοβιτς 14 (2), Ντελαντέι 20 (2), Ιντμπίχι 6, Σάβοβιτς 5 (1), Τάιλορ 2, Μπράιαντ 15 (1)
Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 9 (1), Ροτσέστι 13 (3), Κάρτερ 14 (2), Ρες 3 (1), Ορτνέρ 11, Χάκετ 8 (1), Ίνγκλις 12 (1), Γκριν 5.

«Παράσταση» με 100άρα

Σε «παράσταση» για έναν ρόλο εξελίχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στη Μάλαγα και τη Ζιέλονα Γκόρα με τους Ισπανούς να παίρνουν μία εύκολη νίκη. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν εξ αρχής τον ρυθμό τους στο παρκέ και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους μην αφήνοντας τους αντιπάλους να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Κάνερ-Μέντλεϊ ήταν αυτός που ξεχώρισε για λογαριασμό των νικητών πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως ακόμη τέσσερις παίκτες της Μάλαγα ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 55-32, 80-52, 101-68.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Τοντόροβιτς, Σαμπόνις 2, Βιντάλ 7 (1), Κάλογουεϊ 9 (1), Σουάρεθ 5 (1), Γκρέιντζερ 10 (2), Βάσκεθ 11, Κουζμίνσκας 15 (1), Ντράγκιτς 12 (1), Χετσέιμερ 4, Κάνερ-Μέντλεϊ 20 (2), Στίματς 6.
ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Ουβάλιν): Τσελ 2, Ουόκερ 2, Μπάρλοου 8 (2), Τσάνας 5 (1), Χριτσάνιουκ 4, Εγιένγκα 6, Ντραγκίσεβιτς 20, Κούτσαρεκ, Μπράκινς 2, Σρόκα 5, Ζαμόισκι 14 (2), Κόζαρεκ.

Εύκολο βράδυ για Εφές και στη Γαλλία

Η Εφές Αναντόλου σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα σε ισάριθμα παιχνίδια κερδίζοντας εκτός έδρας την Στρασμπούρ με 76-66. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι μπήκε από την αρχή του αγώνα πολύ δυνατά, πήρε τον έλεγχο του ρυθμού και μαζί το προβάδισμα στο σκορ διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τέλος μειώνοντας ακόμα και στους τρεις πόντους δύο λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά οι Τούρκοι δεν είχαν σκοπό να… αυτοκτονήσουν, έμειναν ψύχραιμοι κι έφτασαν στην πρώτη τους εκτός έδρας νίκη για τη σεζόν 2013-14 στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 29-43, 49-58, 66-76.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 2, Ντιo 8 (2), Λελούπ 13 (3), Λακόμπ 5 (1), Κάμπελ 4, Γκριρ 10 (2), Ντιπόρ 2, Αμπρομάιτις, Αζινσά 18 (9 ριμπ.), Μέρφι 4.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 8 (2), Ερντέν 8, Γκόρντον 12, Χόπσον 20 (1), Ντραγκίσεβιτς 7 (1), Πλάνινιτς 15 (1), Μπάρατς 2, Οσμάν 4.