Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Κάχα Λαμποράλ με 66-62 για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία μένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στον όμιλο του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ έφτασε τις 4 νίκες σε 9 αγώνες ισοβαθμώντας με την Κάχα στην πέμπτη θέση, υπερτερώντας όμως στην ισοβαθμία. Στην Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα και κέρδισε, δύσκολα στο τέλος, την Χίμκι, με 71-69. Δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα η Σιένα, κερδίζοντας εύκολα την Φενέρμπαχτσε, στην Ιταλία, 87-69. Με την ψυχή στο στόμα και το τρίποντο του Ντρέιπερ στο φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 76-73 της Μπάμπεργκ, παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση του ομίλου.

Τα αποτελέσματα:
Κάχα Λαμποράλ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 62-66
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάμπεργκ 76-73
Μπαρτσελόνα – Χίμκι 71-69
Σιένα – Φενέρμπαχτσε 87-69

Νίκη δια χειρός… Λόγκαν

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι ομάδες είναι αποφασισμένες να παίξουν άμυνα ενώ υπήρχε και μεγάλη νευρικότητα λόγω της κρισιμότητας του αγώνα. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-10. Στο ίδιο τέμπο πήγε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις ομάδες να βάζουν επιτέλους και κάποια σουτ από έξω. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-28 με κορυφαίους τους Σαν Εμετέριο (2τρ) και Λάμπε. Από την Μακάμπι Λόγκαν και Τζέιμς έδιναν λύσεις επιθετικά ενώ ο Σμιθ πρόσθεσε 10 πόντους με πολύ κακά ποσοστά.

Οι άμυνες κυριάρχησαν και στο δεύτερο ημίχρονο με την Κάχα Λαμποράλ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (47-43 τρίτο δεκάλεπτο) έχοντας έναν Λάμπε σε εξαιρετικό βράδυ. Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, η δυάδα Λόγκαν και Τζέιμς συνέχιζε το βιολί της, ενώ ο Σμιθ πήρε “φωτιά” επιθετικά..

Με ένα σερί 0-7 η Μακάμπι πήρε προβάδισμα 3 πόντων (47-50) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Σαν Εμετέριο να απαντάει αμέσως με τρίποντο και να ισοφαρίζει. Πόντο-πόντο πήγε το παιχνίδι μέχρι το το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στα 24 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Λόγκαν με δύο πόντους (64-62). Η Κάχα Λαμποράλ αστόχησε σε τρίποντο με τον Ερτέλ κι ο Λόγκαν με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 31-28, 47-43, 62-66.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ταμπάκ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 2, Μπιέλιτσα Μ. 5, Σαν Εμετέριο 11 (2), Πλάις 2, Ερτέλ 9 (1), Λάμπε 19 , Μπιέλιτσα Ν. 5 (1), Κοζέρ 6 (2).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Λόγκαν 16 (2), Τζέιμς  11, Σμιθ 20 (2), Χίκμαν 10, Κάνερ, Πνίνι 6 (1), Οχαγιόν 3, Πλάνινιτς, Λάντεσμπεργκ, Ελιάχου.

”Έπαιξε με την φωτιά” η Ρεάλ

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Μπάμπεργκ να φαίνεται από το πρώτο λεπτό ότι πατάει καλά στο γήπεδο βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας την διαφορά δύο φορές στους 8 πόντους με επιθετικές αιχμές τους Μάσει και Γκαβέλ που είχαν αμφότεροι από 11 πόντους.

H Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας σε κακή μέρα τον Ρούντι, επιθετικά, δεν κατάφερε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, με την Μπάμπεργκ να εξακολουθεί να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ βρίσκοντας λύσεις κι από τον Ζιρμπς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος ενώ για τους γηπεδούχους ο Ρούντι Φερνάντεθ φάνηκε να ξυπνάει επιθετικά. Στο τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πιο ψύχραιμη και μετά από ασσίστ του Ρούντι και τρίποντο του Ντρέιπερ ακριβώς στην λήξη του αγώνα έφτασε στη νίκη. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έχασαν ακόμα ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες και μαζί την ευκαιρία για μία πολύ μεγάλη έκπληξη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρούντι Φερνάντεθ, που ξύπνησε στο τέλος, Κάρολ και Μίροτιτς ενώ για τους φιλοξενούμενους σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ζιρμπς και Γκαβέλ ενώ σημαντικές βοήθειες επιθετικά (με άσχημα ποσοστά) έδωσε ο Μάσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-41, 57-60, 76-73.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 9 (1), Σουάρεθ 7, Ρέγιες 2, Μίροτιτς 9, Ροντρίγκεθ 3 (1), Χετσέιμεϊρ 8 (1), Μπέγκιτς 8, Κάρολ 11, Γιουλ 7, Σλότερ 6, Πόσιους 2, Ντρέιπερ 6 (1).
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Τάντα 5 (1), Νιούμαν, Φόρντ 9 (2), Τζέικομπσεν 5 (1), Μάσεϊ 11 (2), Γκαβέλ 15 (3), Ζιρμπς 14, Ογκίλβι 4, Γουόλς 10 (2).

Τα… “χρειάστηκε” στο τέλος η Μπάρτσα

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίζει από την πρώτη θέση του Ζ ομίλου, αφού η αντεπίθεση της Χίμκι στο τέλος του αγώνα δεν είχε αντίκρυσμα. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (21-16 1η περίοδο) και να δημιουργήσουν μία διαφορά 10 πόντων (44-34 ημίχρονο). Κορυφαίοι έως την ανάπαυλα, ο Λόρμπεκ (11π.) για την Μπαρτσελόνα και ο Φριτζόν (.) από την Χίμκι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (60-48 3η περίοδο) και τίποτα δεν προμήνυε, αυτό που θα ακολουθούσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Χίμκι με επιμέρους σκορ, 11-21, κατάφερε να προβληματίσει την Μπαρτσελόνα, η οποία έφτασε δύσκολα στην τελική επικράτηση με δύο πόντους και συνεχίζει απο την πρώτη θέση.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα, ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 19 πόντους (0/2 δίπ., 5/10 τρίπ., 4/4 β., 2 ριμπ., 4 ασίστ) σε 31′ συμμετοχής και ο Άντε Τόμιτς, με 16 πόντους (6/10 δίπ., 4/5 β., 5 ριμπ.) σε 25′. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Πόλ Ντέιβις, με 18 πόντους (8/11 δίπ., 2/2 β., 9 ριμπ.), σε 26′ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-34, 60-48, 71-69.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 4, Ναβάρο 19 (5), Γιασικεβίτσιους 4, Ουάλας 2, Ίνγκλις 2, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 11 (1), Τζαβάι 3, Μάικλ 8 (1), Τόμιτς 16.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 8, Φριτζόν 12 (1), Κόπονεν, Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 8, Ρίβερς, Μόνια  9(1), Ντέιβις 18, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 12.

“Επαγγελματική” νίκη για Σιένα

Εύκολη νίκη για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, απέναντι στην Φενέρμπαχτσε που προσπάθησε αλλά… δεν μπορούσε. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Τούρκοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (21-16 1η περίοδο) και έδειχναν πως ήταν έτοιμοι να διεκδικήσουν την νίκη έως το τέλος. Στην δεύτερη περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι, ανέβασαν την απόδοση τους και με κορυφαίο έως εκείνη την στιγμή, τον Ράζιτς (8π.), κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο συν 10 (44-34 ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αντεπίθεση της ομάδας του Ερντογάν, δεν ήρθε ποτέ (65-53 3η περίοδο) και η Σιένα έφτασε σε μία εύκολη νίκη. Με την διαφορά να ανοίγει στο τελικό συν 18, οι γηπεδούχοι πιστοποίησαν την ανωτερότητα τους και ουσιαστικά… “αποτελείωσαν” εδώ κάθε όνειρο των Τούρκων για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ο Αλεξάνταρ Ράζιτς με 16 πόντους (2/4 δίπ., 4/4 τρίπ., 2 κλεψ.) σε 22′ συμμετοχής και ο Χάκετ, με 13 πόντους (2/3 δίπ., 2/4 τρίπ., 6/6 β., 4 ασίστ) σε 16′. Για τους ηττημένους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς για άλλο ένα παιχνίδι ήταν απολαυστικός, με 22 πόντους (5/9 δίπ., 1/3 τρίπ., 9/10 β., 3 ριμπ., 1 κλεψ.) σε 33′ συμμετοχής, ενώ ο Ντέβιντ Άντερσεν και ο Μπο Μακάλεμπ στην επιστροφή τους στην αγαπημένη τους Ιταλία, πρόσθεσαν, 8 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 49-35, 65-53, 87-69.
Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 12 (1), Εζέ 7, Καραρέτο 2, Ράζιτς 16 (4), Κανγκούρ 4, Σανικίτζε 6, Ρες 5 (1), Τζάνινγκ 10 (2), Χάκετ 13 (1), Μος 12 (2).
Φενέρμπαχτσε (Ερτογκάν): Μακάλεμπ 10, Ονάν, Ερμίς, Σάτο 5 (1), Άντερσεν 8, Σαβάς 8, Μπατίστ 8, Κάραμαν 4, Μπογκντάνοβιτς 22 (1), Πρέλτζίτς 4.