Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ, κερδίζοντας την στη Ρωσία, με 89-78, για το 1ο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης της Ευρωλίγκα. Μίλος Τεόντοσιτς (17π.) και Σόνι Ουίμς (19π.), οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους γηπεδούχους, σε μία εύκολη νίκη.

Στην Μαδρίτη, η Ρεάλ μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Μακάμπι Τελ Αβιβ, πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, 24-4 στην περίοδο, όπου ήταν αρκετό για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, να επιβληθεί τελικώς, με 79-53, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Κορυφαίος, ο Ρούντι Φερνάντεθ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Κάχα Λαμποράλ 89-78
Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβιβ 79-53

Στο… “ρελαντί” οι Ρώσοι!

Την πρωτοπορία στο σκορ απέκτησαν οι Ρώσοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (4-0, 8-6), επιβάλλοντας σιγά-σιγά τον ρυθμό τους. Ένα τρίποντο και ένα λέι απ, από τον Ζόραν Έρτσεγκ ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 πόντους (18-8 και 20-10). Οι φιλοξενούμενοι, έδειχναν εγκλωβισμένοι στο επιθετικό παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ (26-19 1η περίοδο).

Στο 2ο δεκάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς, όπου αρχικά ευστόχησε σε τρίποντο και στην συνέχεια κέρδισε καλάθι και φάουλ στην προσπάθεια του, για λέι απ, ανεβάζοντας την διαφορά στο 14ο λεπτό στους 11 πόντους (36-25). Σε εκείνο το σημείο, περνάει στο παιχνίδι και ο Θοδωρής Παπαλουκάς, δίνοντας την 1η του ασίστ στον Καούν, για το κάρφωμα και το 40-31.

Ο Σόνι Ουίμς, με δύο εύστοχες βολές στο τέλος του 1ου ημιχρόνου δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμα στους γηπεδούχους, βάζοντας τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση (46-31 ημίχρονο). Ο Ζαν Τάμπακ, έβλεπε την ομάδα του να μην βρίσκετε σε καλή ημέρα, μη μπορώντας να βρει λύσεις στο παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο Λάμπε ξεχώριζε έως εκείνη την στιγμή, με 10 πόντους (5/6 τρίπ.) και ο Τεόντοσιτς με 14 (5/6 τρίπ.) από την ΤΣΣΚΑ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αύξησαν και άλλο την διαφορά (στους 21 πόντους), με δύο εύστοχα τρίποντα του Σόνι Ουίμς, για το 56-35 στο 23′. Με 5 μαζεμένους πόντους του Νοτσιόνι και κάρφωμα του Μπιέλιτσα, η Κάχα μειώνει, 67-54. Με δίποντο του Κρστιτς και δύο καρφώματα του Καούν, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 73-58 της 3ης περιόδου.

Το 4ο δεκάλεπτο, ξεκίνησε όπως και το 2ο ημίχρονο, για τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα, όπου με δύο τρίποντα (από ένα ο Ουίμς και ο Τεόντοσιτς) ανέβασαν και πάλι την διαφορά κοντά στους 20 πόντους (79-60). Η Κάχα Λαμποράλ, το μόνο που κατάφερε, ήταν να έχει την πρωτοπορία μόνο στην τελευταία περίοδο (16-20 4ο δεκάλεπτο), ρίχνοντας την διαφορά στους 11 πόντους, στο τέλος της αναμέτρησης (89-78 τελικό).

Εύκολη επικράτηση για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0 στην σειρά και δείχνοντας πως ελέγχουν πλήρως την κατάσταση πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου, αφού το συγκρότημα του Ζαν Τάμπακ, δείχνει ανήμπορο να βρει λύσεις στην πληρότητα των Ρώσων.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς δεν κατάφερε να σκοράρει στα 13′ που αγωνίστηκε (0/1 δίπ., 0/1 τρίπ.), έχοντας όμως 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Σόνι Ουίμς με 19 πόντους (7/9 δίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32′ συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17 πόντους (5/6 δίπ., 2/2 τρίπ., 1/1 β.), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 26′.

Για την Κάχα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοζέρ με 17 πόντους (8/8 δίπ., 0/2 τρίπ., 1/1 β.) σε 26′ συμμετοχής, ενώ ξεχώρισε και ο Νοτσιόνι με 16 πόντους (5/8 δίπ.) και 9 ριμπάουντ σε 27′.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-31, 73-58, 89-78.
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17 (2), Μίτσοβ 9 (1), Τζάκσον, Σοκόλοφ, Κρστιτς 7, Ουίμς 19 (4), Έρτσεγκ 5 (1), Βοροντσέβιτς, Καούν 16, Κριάπα 7(1), Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ταμπάκ): Κουκ, Νοτσιόνι 16 (1), Μπιέλιτσα Μ. 10 (1), Σαν Εμετέριο 2, Πλάις 6, Ερτέλ 4, Γιέλινεκ 2, Λάμπε 12, Μπιέλιτσα Ν. 9 (1), Κοζέρ 17.

Δεν… συγχωρεί η Βασίλισσα!

Καλύτερο ξεκίνημα για την Ρεάλ Μαδρίτης, όπου με ένα εύστοχο δίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ και τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ προηγήθηκαν, με 5-0 στα πρώτα 2′ του παιχνιδιού. Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και σερί 8-0, για το 5-8 στο 3′. Δίποντο του Ρούντι 4′ πριν το τέλος της 1ης περιόδου, με τις ομάδες ισόπαλες 10-10. Με δύο τρίποντα του Κανέρ και ένα του Χίκμαν, η Μακάμπι προηγήθηκε, με 14-23 στο τέλος της 1ης περιόδου, παγώνοντας το “Παλάσιο ντε Ντεπόρτες“!

Στο 2ο δεκάλεπτο, ήρθε η πλήρης καθίζηση για τους φιλοξενούμενους. Ο Λάντεσμπεργκ ήταν εύστοχος στο 1ο τρίποντο του δεκαλέπτου, για το 14-26 και μετά η Μακάμπι έκανε 7 λεπτά (!) για να σκοράρει ξανά (με μία βολή του Τζέιμς)! Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, πέρασε μπροστά στο σκορ, 27-26 στο 16′ με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ, για να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Μπλατ, 27-27 με μία ελεύθερη βολή του Τζέιμς.

Με δύο τρίποντα του Κάρολ και ένα του Ροντρίγκεθ, η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι, κάνοντας ένα σερί 11-0, για το +11 του ημιχρόνου (38-27). Χώρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς, έμεινε η Μακάμπι σε όλο το 2ο δεκάλεπτο! Κορυφαίοι έως εκείνο το σημείο, ο Ρούντι Φερνάντεθ με 9 πόντους (3/4 δίπ.) για τους γηπεδούχους και ο Κανέρ για την Μακάμπι με 8 πόντους (2/4 τρίπ.).

Στην επανάληψη, ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Μίροτιτς, έφεραν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (43-29). Με δύο εύστοχες βολές του Χίκμαν, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσαν μετά από ώρα στους 9 ποντους (46-37 στο 24′). Όχι για πολύ όμως, αφού οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι, με τρίποντο του Σέρχιο Γιούλ (55-40 στο 27′) και με μία ελεύθερη βολή του Σουάρεθ (59-41 στο 29′, για το +18!), κλείνοντας η περίοδο με δίποντο του Πλάνινιτς για τους Ισραηλινούς, για το 59-43.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο παίζοντας ακόμα πιο απελευθερωμένα, προηγήθηκαν 66-45, με δίποντο του Μίροτιτς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +21. Δύο λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Χετσχάιμερ κάνει το, 74-47, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να είναι… “εξαφανισμένοι” από το παρκέ! Το τελικό 79-53, διαμορφώθηκε με τρίποντο (2/2) του πολύ καλού σήμερα Μίροτιτς, μέσα σε… αποθέωση, από τους φιλάθλους των Μαδριλένων!

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ρούντι Φερνάντεθ με 15 πόντους (4/5 δίπ., 2/5 τρίπ., 1/2 β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26′ συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νίκολα Μίροτιτς προσθέτοντας 14 πόντους (4/8 δίπ., 2/2 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 23′.

Για την Μακάμπι ξεχώρισε, ο Ρίκι Χίκμαν με 9 πόντους (2/5 δίπ., 1/3 τρίπ., 2/2 β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30′ συμμετοχής, ενώ καλός ήταν και ο Τζέιμς προσθέτοντας 9 πόντους (4/10 δίπ., 1/2 β.) και 6 ριμπάουντ σε 31′.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-27, 59-43, 79-53.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεζ 15 (2), Σουάρεθ 4 (1), Ρέγες 8, Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεζ 10 (2), Χετσχάιμερ 2, Μπέγκιτς 5, Κάρολ 8 (2), Γιούλ 8 (2), Σλότερ 5.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Λόγκαν 2, Τζέιμς 9, Σμιθ 7, Χίκμαν 9 (1), Ελιάχου 2, Ροθ 1, Πνίνι 1, Κανέρ 8 (2), Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 5 (1), Λάντεσμπεργκ 5 (1).