Με την πρώτη ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Top-16, συνεχίζεται η δράση στη 2η ημέρα της 5ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα! Η Μάλαγα πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση κέρδισε τους Ρώσους εκτός έδρας με 94-81. Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας στην Τουρκία, η Ανατολού Εφές έφτασε τις τέσσερις νίκες στον Ε’ όμιλο, κερδίζοντας δύσκολα σε ένα πολύ “κλειστό” ματς, την Ζαλγκίρις Κάουνας, 56-52. Τέλος η Σιένα δυσκολεύτηκε στην Ιταλία απέναντι στους… “σκληροτράχηλους” παίκτες της Μπεσίκτας, αλλά κατάφερε να διευρύνει το αήττητο σερί της, κερδίζοντας 63-57.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ουνικάχα Μάλαγα 81-94
Ανατολού Εφές – Ζαλγκίρις Κάουνας 56-52
Σιένα – Μπεσίκτας 63-57

Την έκπληξη η Μάλαγα!

Μετά την πρώτη ήττα της  Κάχα Λαμποράλ χθες (24/01), στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα (90-79), έφτασε και η ώρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να χάσει το αήττητο της σερί στο Top-16, απ’ την εκπληκτική Ουνικάχα Μάλαγα (94-81). Ξεκινώντας εντυπωσιακά οι Ισπανοί την αναμέτρηση, δεν άφησαν τους Ρώσους να κάνουν το παιχνίδι τους (προηγήθηκαν μόνο δύο φορές, 52-50 στο 24′ και 54-53 στο 25′!).

Τρομερή εμφάνιση στο πρώτο μέρος απ’ τον Σίμον (3/3τρίπ.) και Ουίλιαμς (4/6 τρίπ.), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς (11π.) “πάλευε” μόνος του να κρατήσει την ΤΣΣΚΑ κοντά στο σκόρ (43-47ημιχ.) Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρέπεσα συνέχισαν την σκληρή τους άμυνα και έφτασαν εύκολα (!) στην νίκη, όπως δείχνει και το τελικό 94-81. Κορυφαίος για τους Ισπανούς ο Ουίλιαμς με 28 πόντους (3/5δίπ., 6/12τρίπ., 4/5β., 3ριμπ., 4ασιστ, σε 33’), ενώ ο Κρστιτς με 23π. και ο Τεόντοσιτς με 17π. οι διακριθέντες από τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-47, 61-70, 81-94.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα:) Τεόντοσιτς 17 (2), Μίτσοβ 13 (3), Τζάκσον 4, Κρστιτς 23, Ουίμς 9, Κρίστμας, Καούν, Κριάπα 15 (3), Παπαλουκάς.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Σιμόν 14 (4), Ουίλιαμς 28 (6), Λίμα 9 (1), Βιντάλ 11 (3), Ουρτασούν, Κάλογουεϊ 9 (1), Βάσκεζ 4, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς 7 (1).

Πολύτιμη νίκη για Εφές

Ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει  για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα, κατάφερε να πραγματοποιήσει η Εφές, νικώντας την Ζαλγκίρις, 56-52.  Το παιχνίδι ήταν πολύ “κλειστό” με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να κρατάνε συνέχεια ένα ελαφρύ προβάδισμα (27-23 ημίχρονο).

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο, με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί για το “διπλό” (που θα την έβαζε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης), αλλά να… μην μπορεί. Οι γηπεδούχοι παραμένοντας ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά κράτησαν μία διαφορά 4-5 πόντων και έφτασαν στην… αγχωτική επικράτηση με 56-52.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βούγιασιτς με 12 πόντους (2/4δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β., 3ριμπ.),ενώ για την Ζαλγκίρις διακρίθηκε ο Ντάρντεν, με 10 πόντους (2/5δίπ., 2/2τρίπ., 4ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 27-23, 41-36, 56-52.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Φάρμαρ 5, Βούγιασιτς 12 (2), Ερντέν 4, Τουντσερί, Σιπ 11 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 10, Λούκας 10 (1),Γκιουλέρ, Μπάρατς .
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Πλάζα): Ντάρντεν 10 (2), Τζάαμπερ 3, Πόποβιτς 7 (1), Ντ. Λαβρίνοβιτς 3, Γιανκούνας  2, Ντέλας  2, Κουζμίνσκας  10 (1,) Λαφαγιέτ 6 (1), Καουκένας  1, Κ. Λαβρίνοβιτς 8.

Η μία στα “ψηλά” και η άλλη… στα “χαμηλά”!

Το αήττητο σερί της στον ΣΤ’ όμιλο κατάφερε να συνεχίσει η Σιένα (5η νίκη), κερδίζοντας 63-57, την μαχητική Μπεσίκτας. Οι παίκτες της ιταλικής ομάδας ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, προηγούμενοι με 10 πόντους (22-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου και αντίστοιχα με 11 στο τέλος του ημιχρόνου (37-26), νομίζοντας πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Λογάριαζαν όμως δίχως τους φιλοξενούμενους, όπου με σκληρή και δυνατή άμυνα στην τρίτη περίοδο, έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 6-19, περνώντας μπροστά στο σκορ 43-45, “παγώνοντας” το γήπεδο!

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι… θυμήθηκαν να παίξουν άμυνα, πέρασαν μπροστά στο σκορ φθάνοντας στην πολύ σημαντική νίκη και ουσιαστικά… “καταδικάζοντας” την Μπεσίκτας σε αποκλεισμό (0-5 νίκες) απ’ την συνέχεια της διοργάνωσης. Κορυφαίος για την Σιένα για άλλο ένα παιχνίδι ο Μπόμπι Μπράουν με 13 πόντους (2/5δίπ., 2/5τρίπ., 3/4β., 3ριμπ., 1κλεψ., 4ασίστ, σε 33’), ενώ για την Μπεσίκτας ο Τζέρελς με 16 πόντους (5/7δίπ., 2/6τρίπ., 0/2β., 5ριμπ., 2κλεψ., 3ασίστ, σε 35’)

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-26, 43-45, 63-57.
ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 13 (2), Εζέ 8, Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 14, Λούκα 2, Τζάνινγκ 10 (2), Χάκετ 9 (1), Μος 5.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Γκιουλέρ, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φόλκερ 1, Σέτιν 2, Μάρκοτα 12 (2), Κρίστοφερ 7 (1), Ναλγκά, Οζέρ 3 (1), Τζέρελς 16 (2).