Την πρώτη της νίκη στην φάση του TOP-16 της Ευρωλίγκα, κατάφερε να πετύχει η Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, εναντίον της Χίμκι (85-82), στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής! Στον ισπανικό “εμφύλιο” επικράτησε η Μπαρτσελόνα, κερδίζοντας την Κάχα, εκτός έδρας (90-79). Τέλος, στην Γερμανία η Άλμπα Βερολίνου είχε εύκολο έργο απέναντι στην έτερη γερμανική ομάδα του ομίλου Μπάμπεργκ, κερδίζοντας την με 82-63.

Τα αποτελέσματα:
Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 85-82
Κάχα Λαμποράλ – Μπαρτσελόνα 79-90
Άλμπα Βερολίνου – Μπάμπεργκ 82-63

Επιτέλους… νίκη για “Φενέρ”

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην Τουρκία, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη (85-82). Η Χίμκι συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις της, κατάφερε να προηγηθεί με 36-40 στο ημίχρονο προσθέτοντας παραπάνω άγχος στους γηπεδούχους. Στην επανάληψη οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Η νίκη κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, να καταφέρνει… επιτέλους να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους (5/8 δίπ., 2/6τρίπ., 10/10β., 4ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους, ο Πλάνινιτς με 25 πόντους (5/9δίπ., 2/7 τρίπ., 9/12β., 6ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-40, 56-54, 85-82.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 16, Ερμίς, Σάτο 4, Τρίπκοβιτς 8, Άντερσεν 18 (1), Πεκέρ 5, Σαβάς 4, Μπατίστ 2, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 26 (2).
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ογκούστιν, Φριτζόν 11 (1), Κοπόνεν 9, Βιάλτσεβ, Λόντσαρ 10, Ρίβερς 7 (1), Μόνια 8 (2), Πλάνινιτς 25 (2), Ντέιβις 12, Νίλσεν.

Πρώτη ήττα για Κάχα!

Η πρώτη ήττα του Ζαν Τάμπακ και της Κάχα Λαμποράλ είναι γεγονός! Η Μπαρτσελόνα έσπασε το αήττητο του Κροάτη τεχνικού (79-90) και ισχυροποίησε την παρουσία της στις πρώτες θέσεις του ομίλου. Οι ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ (47-50 ημίχρονο) με την Μπαρτσελόνα να παίρνει διαφορά 7-10 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-69) και να την συντηρεί χωρίς κανένα πρόβλημα έως το τέλος της αναμέτρησης.

Θετικός στην επανεμφάνιση του ο αρχηγός, Χουάν Κάρλος Ναβάρο (11π., 3/5τρίπ) και κορυφαίος ο Μάικλ με 23 πόντους (10/11δίπ., 1/4τρίπ., 5ριμπ.) Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λάμπε με 21 πόντους (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 12/14β., 11ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 47-50, 60-69, 79-90.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 6 (2), Νοτσιόνι 9, Μπιέλιτσα Μ. 8, Καμπέθας, Σαν Εμετέριο 14 (1), Πλάις, Ερτέλ 2, Όλεσον 6, Λάμπε 21 (1), Μπιέλιτσα Ν. 11 (2), Κοζέρ 2.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 9 (1), Χουέρτας 2, Ναβάρο 11 (3), Γιασικεβίτσιους 2, Ουάλας 3 (1), Ινγκλς 12 (2), Ραμπασέντα, Λόρμπεκ 9 (1), Τζαγουάι 8, Μάικλ 23 (1), Τόμιτς 11.

“Ξέσπασε” η Άλμπα!

Στο Βερολίνο η Άλμπα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο. Το δεύτερο εξελίχθηκε σε μία τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους συντρίβοντας με 82-63 την Μπάμπεργκ! Ιδανικό ξεκίνημα για την Άλμπα στην πρώτη περίοδο (26-13), ενώ ισορρόπησε την αναμέτρηση έως το τέλος της δεύτερης η Μπάμπεργκ (36-34). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με σπουδαία άμυνα “πάτησαν… το γκάζι” και δεν κοίταξαν καθόλου πίσω έως το τέλος της αναμέτρησης, φθάνοντας εύκολα στο τελικό +19, που τους αφήνει ελάχιστες πιθανότητες για να προλάβουν την 4η προνομιούχο θέση!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Τζέντοβιτς με 20 πόντους (5/6δίπ., 3/6 τρίπ., 1/2β., 8ριμπ., 3ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νάχμπαρ με 15.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 36-34, 64-47, 82-63.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Γουντ 10, Μπάιαρς, Τζέντοβιτς 20 (3), Τόμπσον 7, Μιράγιες 7 (1), Φόστερ 8, Μόρλι 10 (1), Σάφαρτζικ 9 (1), Ιντμπίχι 11.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 2, Γκόλντσμπερι 6 (2), Νάχμπαρ 15, Τάντα 6 (1/1), Νιούμαν 8, Φόρντ, Τζέικομπσεν 13 (2), Γκαβέλ 6 (6), Ζιρμπς 7, Ογκίλβι.