Η… χαρά των φιλοξενούμενων ήταν η σημερινή βραδιά στο Top 16 της Ευρωλίγκα καθώς και οι τέσσερις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν βρήκαν τους οικοδεσπότες να γνωρίζουν την ήττα. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Αναντολού Εφές επικράτησε της Μπάμπεργκ με 94-76, ενώ λίγη ώρα αργότερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άλωσε την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 87-73. Με νίκη συνέχισε την πορεία της η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζοντας στην Ανδαλουσία την Ουνικάχα Μάλαγα με 72-64, με την Μπαρτσελόνα να κλείνει το αποψινό “καρέ των φιλοξενούμενων” με την εκτός έδρας νίκη της επί της Μπεσίκτας με 73-59.

Τα αποτελέσματα:
Μπάμπεργκ – Αναντολού Εφές 76-94
Ζαλγκίρις Κάουνας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-87
Ουνικάχα Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 64-72
Μπεσίκτας – Μπαρτσελόνα 59-73

Στο “μηδέν” οι Γερμανοί!

Νέα εντός έδρας ήττα για την Μπάμπεργκ απέναντι στην Ανατολού Εφές με 94-76. Οι Γερμανοί παραμένουν  τελευταίοι στον Ε’ όμιλο, με την Εφές να ανεβαίνει στο 3-1 και να βάζει τις βάσεις για την πρόκριση! Έως το ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ οι γηπεδούχοι (46-47) αλλά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το καλό τους ξεκίνημα. Οι Τούρκοι με κορυφαίους τον Βούγιασιτς (17π.) άρχισαν καλύτερα την τρίτη περίοδο (59-65), ενώ στην τέταρτη “άνοιγαν” συνεχώς την διαφορά για να φτάσουν εύκολα στην τελική επικράτηση!

Τα δεκάλεπτα: 27-23 46-47, 59-65, 76-94.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Γκίπσον 16 (3), Γκόλντσμπερι 2, Νάχμπαρ 19 (1), Τάντα 2, Νιούμαν 2, Φόρντ 2, Τζέικομπσεν 8 (2), Γκαβέλ 5, Ζιρμπς 15, Ογκίλβι 2.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Φάρμαρ 15 (3), Βούγιασιτς 17 (3), Ερντέν 12, Τουντσερί 11 (3), Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 14, Λούκας 13, Μπάρατς 10.

Επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της

Ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι Ρώσοι έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 87-73 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-16) για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά εφτά πόντων (31-38). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κορυφαίος του αγώνα Μίλος Τεόντοσιτς (24π. 5/10τριπ.) και η παρέα του Θοδωρή Παπαλουκά (2π.) έκαναν τα πράγματα ποιο απλά για την τελική επικράτηση, που τους φέρνει αήττητους και πρώτους (μαζί με την Ρεάλ) στην κορυφή του Ε’ ομίλου!

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-38, 51-65. 73-87.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Ντάρντεν 12, Τζάαμπερ 10 (2), Πόποβιτς 16 (3), Ντ. Λαβρίνοβιτς 1, Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 3 (1), Γιανκούνας 4, Ντέλας 5, Λαφαγιέτ 11 (2), Καουκένας 6, Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 5.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Τεόντοσιτς 24 (5), Μίτσοβ 20 (4), Τζάκσον 6, Κρστιτς 6, Κρίστμας 6 (1), Γουίμς 2, Καούν 6, Κριάπα 15 (8ασίστ), Παπαλουκας 2.

Η Ρεάλ το ισπανικό ντέρμπι!

Μεγάλη νικήτρια η Ρεάλ Μαδρίτης με 72-64 επί της Ουνικάχα Μάλαγα. Οι γηπεδούχοι κράταγαν την νίκη για τρία δεκάλεπτα (50-43), αλλά αυτό δεν είναι αρκετό όταν απέναντι σου έχεις την Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο (14-29) έφτασαν στη μεγάλη νίκη που τους κρατά αήττητους στην πρώτη θέση του ομίλου.
Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Σιμόν με 16π. (4/6τριπ.), ενώ για τους νικητές πολύ καλοί ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ και Ροντρίγκεζ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-30, 50-43, 64-72.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ: Σιμόν 16 (4), Ουίλιαμς 4, Λίμα 2, Πάνκο 10 (1), Βιντάλ 2, Ουρτασούν 3, Κάλογουεϊ  5 (2), Πέροβιτς, Βάσκεζ 12, Ζόριτς 10, Ντράγκιτς.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 15 (2), Πότσιους 4, Σουάρεθ 6 (1), Ρέγες 4, Μίροτιτς 4 (1), Ροντρίγκεζ 14 (2), Χετσχάιμερ, Μπέγκιτς, Κάρολ 9 (1), Γιούλ 8 (2), Σλότερ 5.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν

Η απουσία του Χουάν Κάρλος Ναβάρο στο παιχνίδι με τη Μπεσίκτας φάνηκε να επηρεάζει την Μπαρτσελόνα, αλλά μόλις οι Καταλανοί “πάτησαν το γκάζι”, ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας στη νίκη με 73-59. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δυσκολεύτηκε σημαντικά για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο σοβαρεύτηκε και βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική της απόδοση πήρε την τρίτη της νίκη στο Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 32-34, 48-51, 59-73.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γιούινγκ 9 (1), Γκιουλέρ, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φόλκερ 3, Μάρκοτα 13 (3), Κρίστοφερ, Ναλγκά, Οζέρ 3, Τζέρελς 17 (3).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 2, Γιασικεβίτσιους 9 (1), Ουάλας 8 (2), Ινγκλς 5 (1), Χεζόνια, Λόρμπεκ 15 (1), Τζαγουάι 6, Μάικλ 9, Τόμιτς 15.