Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε νικηφόρα τον μαραθώνιο του Top 16 της Ευρωλίγκα επικρατώντας εντός έδρας της Αναντολού Εφές με 90-71. Το ντεμπούτο του με τη ρωσική ομάδα έκανε ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο οποίος πάτησε παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλάθλους της ΤΣΣΚΑ να τον αποθεώνουν.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αναντολού Εφές 90-71
Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 100-78

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά

Είδε τον Χάρο με τα μάτια της για τριάντα λεπτά, αλλά παίζοντας άμυνα που “τσάκιζε κόκκαλα” στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές με 90-71. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δυσκολεύτηκε σημαντικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά στην τελευταία περίοδο έδειξε τα δόντια της. Κράτησε τους Τούρκους για έξι λεπτά με αποτέλεσμα να μετατρέψει το +5 (63-58) του 30ου λεπτού σε +20 (83-63) στο 37ο βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Εφές για το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-42, 63-58, 90-71.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Τεόντοσιτς 11 (3), Μίτσοβ 4, Τζάκσον 2, Κρστιτς 22 (1), Ουίμς 22 (4), Κρίστμας 11 (3), Καούν 7, Κριάπα 11 (3), Παπαλουκάς.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Φάρμαρ 24 (4), Βούγιασιτς 8 (2), Ερντέν 9 (10ριμπ.), Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 9, Σαβάνοβιτς 7 (1), Λούκας, Γκιουλέρ, Μπάρατς 7.

Παράσταση για ένα ρόλο

Όσο κακή ήταν η Φενέρμπαχτσε στον πρώτο γύρο, τόσο άσχημα ξεκίνησε και τον δεύτερο. Χωρίς νεύρο, με παίκτες που μοιάζουν… γερασμένοι (ή μήπως είναι;), χωρίς διάθεση στην άμυνα. Η Μπαρτσελόνα έχει νικήσει πολύ καλύτερες (βάσει εμφάνισης πάνω στο παρκέ και όχι ονόματος) ομάδες και δεν δυσκολεύτηκε στο ελάχιστο να μετατρέψει το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο. Και μάλιστα… άνευ αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-35, 79-60, 100-78.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 5 (1), Χουέρτας 14 (2), Ναβάρο 14 (2), Γιασικεβίτσιους 7 (1), Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 6 (1), Ίνγκλις 3 (1), Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 12, Τζαγουάι 10, Μάικλ 12, Τόμιτς 12 (11ριμπ.).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: ΜακΚάλεμπ 2, Ονάν 5 (1), Ερμίς 9 (1), Σάτο 15 (1), Άντερσεν 2, Σαβάς 4, Μπατίστ 13, Μπογκντάνοβιτς 19 (2), Πρέλντζιτς 9.