Μια ακόμη νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας – έφτασε στις 8 – επί της Μπεσίκτας, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Στο πρώτο ματς του τέταρτου ομίλου, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 87-72 σκορ, με κορυφαίους τον Ουίμς με 20 πόντους και πέντε ριμπάουντ και τον Καούν με 19 πόντους και ίδια ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 46-51, 67-61, 87-72.
ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοβ 6 (1), Τζάκσον, Κρίστιτς 15, Ουίμς 20(2),Κρίστμας 8 (2) , Καούν 19, Κριάπα 14 (4) , Πογκράσοβ.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιουλέρ 6 (2), Ακίν 7 (1), Βίντμαρ 4, Φάλκερ 4, Τσετίν 9 (3), Μάρκοτα 12 (1) , Κρίστοφερ 14 (1) , Χέρσεκ , Οζέρ 6 (2), Τζέρελς 10 (1).

Φύλαξε το καλύτερο για το τέλος

Την πρωτοπόρο του γκρουπ Β’, Μακάμπι, υποδέχθηκε η τελευταία Πρόκομ, σε ένα ματς με μηδενικό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Και όμως, η Μακάμπι κατάφερε και πήρε τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-89), ενώ σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω από την Πρόκομ!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-35, 65-60, 73-89.
ΠΡΟΚΟΜ: Πάμουλα 2 , Ρόζνικ, Μπλάσινγκειμ  13 (4) , Άκερ, Μαχάλμπασιτς 14, Πόνιτκα 13 (1), Κόστζαρεκ 10 (1), Ζότκα, Ρίτσαρντς 10 , Χρικάνιουκ 5.
ΜΑΚΑΜΠΙ: Λόγκαν 12 (3), Τζέιμς 10, Σμιθ 6 (2), Χίκμαν 20 (2), Ελιγιάου 16 , Κανέρ-Μέντλεϊ 2 , Οχαγιόν 14 (2), Σερμαντίνι 1, Τόμας 8, Λαντζμπεργκ, Ροθ.

“Καθάρισε” η Μάλαγα

Επικράτηση επί της Άλμπα πέτυχε η Μάλαγα (63-74)! Η φιλοξενούμενη ομάδα ήθελε πολύ τη νίκη για να μπει και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης. Θα χρειαστεί και το αυριανό ματς της Σιένα για να ξεκαθαρίσουν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-36, 51-59, 63-74.
ΑΛΜΠΑ: Αβντάλοβιτς 4, Σούλτζε 12 (2), Φούλε, Μπάιαρς  11 (1), Τζέντοβιτς 8, Μιράλες 7, Γουντ 4 (1), Ιντμπίχι 11 (12 ριμπ.), Μόρλει 6.
ΜΑΛΑΓΑ: Σιμόν 8 (1), Ουίλιαμς 16 (4), Λίμα 6, Βιδάλ 5 (1), Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 7, Πέροβιτς 4, Γκιστ 9, Βάσκεθ, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 4.

Ιταλικό… δώρο για ΠΑΟ!

Η ουραγός Καντού, υποδέχθηκε την πρωτοπόρο Ρεάλ, ούτε όμως και αυτό το φαβορί πέρασε ένα ήσυχο βράδυ (φυσικά και έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για το ΤΟΡ-16) και δέχθηκε, τελικά, την ήττα με σκορ 76-70! Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν το χειρότερο για τους Μαδριλένους, αφού ήταν πίσω στο σκορ με 42-35.

Tα δεκάλεπτα: 20-18, 42-35, 55-56, 76-70.
ΚΑΝΤΟΥ: Αμπάς 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 23 (3), Λέουνεν 11 (2),  Ματσαρίνο, Μπρουκς 4, Τάιους 9,  Ταμπού 14 (3), Κουσίν 10.
ΡΕΑΛ: Ντράπερ 2, Πόσιους 5, Σουάρες, Ρέγιες 11 (1 τριπ. 10 ριμπ.), Μίροτιτς 2, Ροντρίκγεθ 6, Μπέγκιτς 3,Κάρολ 24 (4), Γιούλ 17 (2), Σλότερ.

Στην παράταση η Μπάρτσα

Η αήττητη Μπαρτσελόνα φιλοξενήθηκε από την Παρτιζάν. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το “απόλυτο” άθικτο, όμως χρειάστηκε να πάει σε παράταση για να το καταφέρει! Τελικό σκορ 67-68 (κ.α. 58-58).

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-25, 44-43,58-58, 67-68.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Μιλουτίνοβ, Βέστερμαν  6 (1), Γκόρντιτς 6, Λούσιτς 10 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 14, Μπογκάνοβιτς 2, Γκάγκιτς 12, Μούσλι 12, Γκόρντον 3, Μπέρτανς 2, Άντουσιτς, Κακάρεβιτς.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 4, Χουέρτας 5 (1), Ναβάρο 10 (1), Γιασικεβίτσιους 7, Τοντόροβιτς 1, Ουάλας 7, Ινγκλς 9, Ραμπασέδα 5 (1), Χεζόνια 8, Τζαβάι 8, Τόμιτς 4, Μίκαελ 8.