Επίδειξη δύναμης έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης (81-72), μετατρέποντας το ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο, παίρνοντας και τη διαφορά () του πρώτου αγώνα και σχεδόν… κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλό βράδυ την τετράδα Τεόντοσιτς, Ουίμς, Κριάπα και Κρίστιτς. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ρούντι Φερνάντεθ, που ήταν απελπιστικά μόνος, με 24 πόντους (6/8τρ), 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 5 κερδισμένα φάουλ.

Άνω κάτω ξανά ο όμιλος του Παναθηναϊκού μετά τη νίκη της Ουνικάχα Μάλαγα μέσα στην Τουρκία επί της Εφές Αναντόλου με 70-64. Εκπληκτική εμφάνιση, για την αποδεκατισμένη αλλά… εφτάψυχη ισπανική ομάδα, από τους Ουίλιαμς (22π, 7ρ, 7ας) και Ζόριτς (21π, 8ρ). Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπεσίκτας, συντρίβοντάς την με το… αστρονομικό 101-58. Η ομάδα του Μπλατ με νίκη πλέον κόντρα στην αδιάφορη Μπαρτσελόνα την τελευταία αγωνιστική στην Βαρκελώνη βγαίνει δεύτερη.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 81-72
Εφές Αναντόλου – Ουνικάχα Μάλαγα 64-70
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπεσίκτας 101-58

Παράσταση για έναν ρόλο με… σούπερ τετράδα!

Αποφασισμένη να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της να διεκδικήσει τη νίκη μπήκε στο γήπεδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Την ομάδα του Ετορε Μεσίνα καθοδηγούσε υποδειγματικά ο Μίλος Τεόντοσιτς με 9 πόντους και 4 ασσίστ, ενώ οι Κρίστιτς και Ουίμς ήταν ασταμάτητοι επιθετικά πετυχαίνοντας 10 πόντους αμφότεροι.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την απόδοσή τους και τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας και τους 18 πόντους (40-22). Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους δώδεκα (40-28), η ΤΣΣΚΑ όμως με δύο συνεχόμενα καλάθια τέλειωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 16 (44-28).

Οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή άμυνα της ΤΣΣΚΑ έχοντας πολύ κακές επιλογές επιθετικά και μεγάλη αστοχία στα δίποντα (6/19). Οι Ρούντι Φερνάντεθ και Σουάρεθ ήταν οι μοναδικοί, που έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι από τα 6,75 (αμφότεροι 2/3) ενώ ο Σλότερ ήταν αλάνθαστος μέσα στο ζωγραφιστό με 3/3 δίποντα.

Η Ρεάλ δεν είχε σκοπό να παρατήσει το παιχνίδι και με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε στους δέκα (47-37). Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και με ακόμα ένα τρίποντο (5/6) μείωσε στους 9 (51-42), ο ασταμάτητος όμως επιθετικά Σόνι Ουίμς με ακόμα ένα καλάθι (15π) έκανε το 53-42.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μην πέφτει σε κανένα σημείο κάτω από τους δέκα πόντους, εκτός από το τελευταίο δίλεπτο (74-67) όταν και είχε κριθεί το παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο ο Ετόρε Μεσίνα κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του να χαλαρώνουν υπερβολικά και την Ρεάλ να προσπαθεί να μπει στον αγώνα.

Στην επόμενη φάση ο Ουίμς πέτυχε ακόμα ένα καλάθι και κάπου εκεί η αναμέτρηση τελείωσε αφού ο χρόνος που απέμενε ήταν πολύ λίγος. Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν η διαφορά των οκτώ πόντων του πρώτου αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος από τη Ρεάλ στις βολές (0/2 ο Ρούντι, 1/2 Ροντρίγκεθ) και να κερδίζει τελικώς με 81-72. Θετική εμφάνιση για τον Θοδωρή Παπαλουκά, ο οποίος αγωνίστηκε 10 λεπτά έχοντας 4 πόντους (1/1δ, 2/2β), 3 ριμπάουντ και μία ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 44-28, 63-47, 81-72
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17 (1), Μίτσοβ, Τζάκσον 8, Κρστιτς 16, Ουίμς 21 (1), Βοροντσέβιτς, Κάουν 6, Παπαλουκάς 4, Έρτσεγκ 3 (1), Κριάπα 6.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεζ 24 (6), Σουάρεθ 6 (2), Ρέγες 10, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεζ 7, Χετσχάιμερ, Μπέγκιτς 5, Κάρολ 7 (1), Γιούλ, Σλότερ 8.

Εφτάψυχη Μάλαγα άλωσε και… την Πόλη

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι η ομάδα του Ρέπεσα δεν είχε σκοπό να παραιτηθεί από την διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, όσο υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να την κατακτήσει. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (16-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα χάρη στην καλή της άμυνα κυρίως. Η Μάλαγα έχασε τον ρυθμό της επιθετικά , κάτι λογικό αφού έπαιζε και χωρίς τους Σίμονς και Κάλογουέι, που είχαν προβλήματα τραυματισμών. Το ημίχρονο έκλεισε με την τούρκικη ομάδα να προηγείται με 5 πόντους (33-28).

Με τους Ζόριτς και Μάρκους Ουίλιαμς σε τρομερό βράδυ η Μάλαγα στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε ξανά τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού και μαζί με αυτό και το προβάδισμα στο σκορ. Ήταν φυσιολογικό από τη στιγμή που έλειπαν οι Κάλογουεϊ και Σίμονς, αυτοί οι δύο να πάρουν τις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας τους, με τον Ουίλιαμς να κάνει… πάρτι στην περιφέρεια δίνοντας τον ρυθμό στην ομάδα του. Η περίοδος έκλεισε με την ισπανική ομάδα μπροστά με τρεις πόντους (50-47).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν μία διαοφρά τεσσάρων πόντων 4 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού κι όλα έδειχναν ότι θα φτάσει εύκολα ή δύσκολα στη νίκη. Ο Μάρκους Ουίλιαμς όμως θύμισε κάτι από… Παναθηναϊκό και με πολύ μεγάλα σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 69-64 κρίνοντας την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-28, 47-50, 64-70
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπεϊ, Φάρμαρ 13 (3), Ερντέν 6, Τουντσερί 8, Σιπ 3 (1), Γκονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 3 (1), Λούκας 9, Μπάρατς 2, Βούγιασιτς 5 (1), Κούκο 4 (1).
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Ουίλιαμς 22 (3), Λίμα 1, Πάνκο 1, Βιντάλ, Βάσκεθ 8, Ζόριτς 21, Ντράγκιτς 5, Ουρτασούν 12 (2).

Χωρίς κανένα… έλεος η Μακάμπι

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε το πώς θα κυλήσει η βραδιά με τους παίκτες της Μακάμπι να βρίσκονται σε πολύ μεγάλα κέφια. Η Μπεσίκτας δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο παιχνίδι, αφού η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ήδη στους 18 πόντους (29-11).

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο, αφού η Μακάμπι δεν έδειχνε καμία διάθεση να ρίξει την απόδοσή της. Η περίοδος τελείωσε με την “ομάδα του λαού” να κερδίζει με 61-27.

Από κει και πέρα το παιχνίδι δεν αξίζει καμίας κριτικής με την τούρκικη ομάδα να μην μπορεί να αποφύγει τελικώς την ντροπιαστική ήττα. Το τελικό 101-58 μοιάζει και… τιμητικό (η διαφορά άγγιξε και τους 60 πόντους) για τη Μπεσίκτας, η οποία στο τέταρτο δεκάλεπτο έριξε λίγο τη διαφορά κάνοντας ένα επιμέρους σερί 23-10.

Κανείς δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε σε αυτή τη διαστημική εμφάνιση της Μακάμπι. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Χίκμαν και Σμιθ, οι οποίοι πέτυχαν αμφότεροι από 16 πόντους. Ο Μίναρντ ήταν κορυφαίος παίκτης της Μπεσίκτας με 12 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 28-11, 61-27, 91-35, 101-58.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Λόγκαν 7 (1), Τζέιμς 9, Σμιθ 16 (3), Χίκμαν 16 (2), Ροθ 2, Πνίνι 7 (1), Κανέρ 15 (2), Οχαγιόν 5 (1), Πλάνινιτς 14, Λάντεσμπεργκ 10 (1), Σεγκέφ.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γκιουλέρ 3 (1), Ακίν 3 (1), Ατσίκ 8 (1), Βίντμαρ 6, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 3 (1), Μινάρντ 12, Οζέρ 3 (1), Τσετίν 7 (1), Ναλγκά 5, Ερσέκ 4, Γιούιγκ 2.