Για μία περίοδο (την 1η) άντεξε η Κάχα Λαμποράλ στον 2ο προημιτελικό εναντίον της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, χάνοντας με το βαρύ, 90-68! Οι Ρώσοι, έκαναν το 2-0 στη σειρά και ταξιδεύουν την επόμενη εβδομάδα στην Ισπανία για το μπρέικ και… την ξεκούραση! Το 2-0 έκανε κι η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κέρδισε εύκολα (75-63) και στο δεύτερο παιχνίδι τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο εξαιρετικός Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με 6/8 τρίποντα!

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Κάχα Λαμποράλ 90-68
Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβιβ 75-63

Έκανε το λάθος… να προηγηθεί!

Με συνεχόμενα τρίποντα του Νοτσιόνι, Κουκ και Λάμπε, η Κάχα ξεκίνησε εντυπωσιακά στην Ρωσία και προηγήθηκε 9-15 στο 5ο λεπτό. Με δίποντο του Κοζέρ, η διαφορά πήγε στην μέγιστη τιμή της (12-21 7’), με τους Ισπανούς να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 6 πόντους (20-26), προβληματίζοντας τους Ρώσους!

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ… ξύπνησε και με κάρφωμα του Καούν ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0, για το προσπέρασμα, 27-26! Η Κάχα αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Σαν Εμετέριο στο 14’, προηγήθηκε και πάλι, 27-31. Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνέχεια και ήταν η ώρα του Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει αισθητή την παρουσία του στον αγώνα, όπου με τρίποντο, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 5 πόντους (36-31 17’). Συνεχόμενοι πόντοι από τον Κρστιτς λίγο πριν την ανάπαυλα, διαμόρφωσαν το, 44-37 του ημιχρόνου (24-11 2η περίοδος), δίνοντας στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα 7 πόντων και τον πρώτο λόγο για την νίκη.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα, μπήκαν στο παρκέ στην επανάληψη έτσι ακριβώς όπως είχαν βγει. Ορεξάτοι να “καθαρίσουν” το ματς! Με δίποντο του Κριάπα, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (53-43 25’) και με λέι απ του Έρτσεγκ στους 20 (63-43 28’), ενώ ο Κοζέρ μείωσε σε 69-50, για το σκορ της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με τους παίκτες του Ζαν Ταμπακ να είναι… ανήμποροι να αντιδράσουν. Στο 37’ ο Μίτσοβ, ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους (78-54), ενώ 3 λεπτά αργότερα, ο Τεόντοσιτς, διαμόρφωνε με τρίποντη “βόμβα” το +25 (83-58) και λίγο αργότερα, ο Έρτσεγκ με τον ίδιο τρόπο το +27 (90-63 38’)! Το τελικό 90-68, φέρνει τους ΤΣΣΚΑ πολύ κοντά στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου, μιας και η Κάχα δεν φαίνετε απειλητική και ικανή να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα στους Ρώσους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζόραν Έρτσεγκ με 16 πόντους (4/5 δίπ., 2/3 τρίπ., 2/2 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24’ συμμετοχής, ενώ ο Θοδωρής Παπαλουκάς έμεινε άποντος (0/1 δίπ., 0/1 τρίπ.), με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 11’.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πολύ καλός Λάμπε, με 19 πόντους (5/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 6/10 β.), 6 ριμπάουντ σε 23’.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-37, 73-58, 90-68.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14 (3), Μίτσοβ 11(1), Τζάκσον 6, Σοκόλοφ, Κρστιτς 16, Ουίμς 2, Έρτσεγκ 16 (2), Καούν 16, Κριάπα 9, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 6 (2), Νοτσιόνι 7 (1), Μπιέλιτσα Μ. 2, Σαν Εμετέριο 13, Πλάις 4, Ερτέλ , Γιέλινεκ , Λάμπε 19 (1), Μπιέλιτσα Ν. 5 (1), Κοζέρ 12 (2).

Εύκολα η Ρεάλ Μαδρίτης το 2-0 με Γιουλ

Με συνεχόμενους πόντους από τους Μίροτιτς και Σέρχιο Γιουλ, η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας από την αρχή να δείξει ότι αυτή είναι το αφεντικό και στη σημερινή αναμέτρηση. Η διαφορά πολύ γρήγορα ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο (16-6). Η Μακάμπι όμως στις δύο τελευταίες επιθέσεις της στο πρώτο δεκάλεπτο ευστόχησε με τους Λόγκαν και Λάντεσμπεργκ, κάνοντας το 18-13, σκορ με το οποίο έκλεισε κι η πρώτη περίοδος.

Χάρη στον εκπληκτικό σήμερα Ντέιβιντ Λόγκαν η Μακάμπι μείωσε ακόμα περισσότερο (21-19), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει ακόμα δύο τρίποντα (4/4). Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ακριβώς, αφού ο Σέρχιο Γιουλ με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο, και δύο καλάθια του Σλότερ, ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε ξανά πάνω από τους 10 πόντους (34-23).

Η Μακάμπι κατάφερε με ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να μειώσει τη διαφορά στους 8 πόντους (36-28), κλείνοντας έτσι το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά την ομάδα του Μπλατ να μένει στο παιχνίδι, εξαιτίας του Λόγκαν, ο οποίος είχε 15 πόντους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με πέντε σερί πόντους του Γιούλ κι ένα τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ κι έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 12 πόντους (46-34). Οι φιλοξενούμενοι όμως είτε με τον ένα είτε με τον άλλον τρόπο κατάφερναν να μένουν σε απόσταση βολής (48-42).

Η Ρεάλ όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (56-46). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Γιουλ (58-46), ο Χίκμαν όμως έριξε γρήγορα τη διαφορά στους 9 με τρίποντο στην επόμενη φάση (58-49).

Το τρίποντο του Κάρολ έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (15 πόντους) 7 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να φτάνει σε μία ακόμα εύκολη νίκη εντός έδρας, κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί σε αυτή τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-28, 56-46, 75-63.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεζ 9 (1), Σουάρεθ 2, Ρέγες 3 (1), Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεζ, Ντρέιπερ, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14 (3), Γιούλ 26 (6), Σλότερ 9.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Λόγκαν 19 (4), Τζέιμς 13, Σμιθ 5 (1), Χίκμαν 10 (1), Ελιάχου 2, Κανέρ 10 (2), Οχαγιόν, Πλάνινιτς 2, Λάντεσμπεργκ 2.