Το break που έκανε η Efes στο Game 1 αποδείχτηκε -όπως αναμενόταν- καθοριστικό, αφού με τη σημερινή (28/04) νίκη της στο Game 4 επί της Armani (75-70) πήρε την πρόκριση για το Final-4 της Euroleague, εκεί όπου έχει ως έναν και μοναδικό στόχο το repeat.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Τούρκους, αφού ήδη από το 7′ προηγήθηκαν με 12 πόντους, με την περίοδο να «κλείνει» στο 19-11. Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ίδια απ’ τη 2η περίοδο και μετά, αφού ήταν απολύτως λογικό να βγάλει τη δική της αντίδραση η Armani όπως έκανε σε όλα τα ματς της σειράς (εκτός απ’ το 1ο) όταν χρειάστηκε. Μάλιστα, οι Ιταλοί πήραν και προβάδισμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς (64-68), το οποίο όμως δεν υπερασπίστηκαν όπως θα έπρεπε. Η ομάδα του Ergis Ataman εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τη δύναμη της έδρας της στα τελευταία λεπτά, κάτι που έκανε και στο Game 3, και με τον Pleiss να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και τον Micic να κάνει -ως συνήθως- πολλές δουλειές στο παρκέ πέρα απ’ το σκοράρισμα (παρ’ ότι ήταν σε κακή μέρα οι Larkin, Beaubois), πήρε το 2ο απ’ τα 4 «εισιτήρια» για Βελιγράδι, θέλοντας να διατηρηθεί στην κορυφή της Ευρώπης για 2η διαδοχική χρονιά!