Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Μπάμπεργκ στο Ισραήλ,επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-70. Οι 16 πόντοι διαφοράς του ημιχρόνου (30-46) έδειξαν τις προθέσεις των φιλοξενούμενων που σκόραραν με τρομακτική ευστοχία από τα 6.75μ έχοντας 9/14, πριν λήξει το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχει πλέον ρεκόρ 3-8 ενώ η Μακάμπι 5-6.

Για τους νικητές ο Μέλι πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ πολύτιμος ήταν και ο Νίκος Ζήσης που μοίρασε 8 ασίστ, χωρίς να σκοράρει. Από τους ηττημένους ο Γκάουντλοκ προσπάθησε, έχοντας 20 πόντους.

Το φιλμ

Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες με πολλά άστοχα σουτ. Ο Μέλι με 5 δικούς του πόντους έσπασε το ρόδι. Αυτοί μάλιστα ήταν οι μοναδικοί που επιτεύχθηκαν στα πρώτα τρία λεπτά του ματς. Τόσο η Μακάμπι όσο και η Μπάμπεργκ είχαν πολλές λάθος επιλογές, αδυνατώντας να σκοράρουν. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου ήταν 5-10. Η Μακάμπι έδειχνε εγκλωβισμένη και η μόνη φορά που πέρασε μπροστά ήταν με τις βολές του Γκάουντλοκ (14-12). Η Μπάμπεργκ άρχισε να ευστοχεί και από μακριά και με 2 τρίποντα από Στρέλνιεκς και Λο, το σκορ έγινε 14-18. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Λο με μπάζερ μπίτερ έκανε το 16-20.

Η Μακάμπι ζητούσε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο δεν κατάφερε να περιορίσει την ευστοχία της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι. Οι Γερμανοί βρήκαν πόντους από τον Χέκμαν και ενώ ένα τρίποντο του Μέλι έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +15 (18-33). Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν τα 5 ομαδικά στο 5 λεπτό, μη διστάζοντας να παίξουν σκληρή άμυνα. Οι βολές ήταν η μόνη πηγή πόντων για τους γηπεδούχους που αδυνατούσαν να σκοράρουν αλλιώς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-46.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εκατέρωθεν τρίποντα από Γκάουντλοκ και Μέλι για το 33-52. Η διαφορά πήγε στο +21(37-58) τρία λεπτά  αργότερα και η Μακάμπι έμοιαζε ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπάμπεργκ, η οποία είχε ήδη βάλει τις βάσεις για μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Ο Ουίμς με 4 δικούς του πόντους κατέβασε την διαφορά από το +20 (41-60) ενώ ο Γκάουντλοκ έδωσε ανάσα με τρίποντο για το 44-60. Αμφότερες οι ομάδες «κόλλησαν» για παραπάνω από 2 λεπτά με το σκορ στο 44-62. Η Μακάμπι ωστόσο κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 για να ρίξουν την διαφορά στους 10 για το 52-62 που ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

Ο Γκάουντλοκ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς ,φέρνοντας το ματς στο -8 για το 54-62. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έφτασε τους 20 πόντους ωστόσο η Μπάμπεργκ δεν είχε παραδώσει τα όπλα. Μίλερ και Μέλι διαμόρφωσαν το 56-71, επτά λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά παράμενε σε διψήφιο αριθμό, με την Μακάμπι να παλεύει για μια μεγάλη ανατροπή. Ο Μέλι έγραψε το τελικό 85-70 υπέρ της ομάδας του με τρίποντο 27″ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-20,30-46,52-62,70-85

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Γκάουντλοκ 20(2),Ρουντ 7(1),Σίλεϊ,Σμιθ 8(2),Πνίνι 2,Οχαγιόν 5(1),Ουίμς 16,Λάντεσμπεργκ,Αλεξάντερ,Άιβερσον 10,Τσίρμπες 2

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 7(1),Μέλι 27(6),Ζήσης.Νίκολιτς,Τάις 9(1),Λο 7(1),Στρέλνιεκς 7(1),Βερεμένκο,Μίλερ 12(2)Χέκμαν 5(1),Ραντόσεβιτς 11