Το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση στην Ευρωλίγκα, πήρε σήμερα η Νεπτούνας, η οποία “λύγισε” στο “φρούριο” της και τη Γαλατάσαραϊ, με 82-72. Πλέον, προηγείται με μία νίκη των Τούρκων, και η κατάσταση γίνεται πολύ δύσκολη για την ομάδα του Αταμάν, η οποία αντιλαμβάνεται ότι έχει ελπίδες, μόνο με νίκη επί του Ολυμπιακού, την τελευταία αγωνιστική!

Οι πάντοτε “μαχητικοί”, και ιδιαίτερα στην έδρα τους, παίκτες του Μακσβύτις, ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γαλατά αντέδρασε και προηγήθηκε, κυρίως χάρη στη συνεισφορά των Έρτσεγκ και Αρόγιο, με τον τελευταίο να “εμφανίζεται” μόνο σε εκείνο το σημείο, βέβαια. Το προβάδισμα αυτό, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς γι’ αυτό φρόντισαν Γκαΐλιους και Σακούρ, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 40-37 του ημιχρόνου

Το δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση τα πρώτα τρία λεπτά, όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί για το “διπλό”, επρόκειτο για υπόθεση κυριαρχίας των Λιθουανών, οι οποίοι προοδευτικά “εξόντωσαν” τα “ατού” των αντιπάλων τους, αυξάνοντας παράλληλα την υπέρ τους διαφορά. Έτσι, στο τέλος πήραν μία εμφατική νίκη, με διψήφια διαφορά, η οποία τους βάζει πλέον σε θέση “οδηγού” για την πρόκριση στο Top-16.

Δεκάλεπτα: 22-18, 40-37, 63-60, 82-72

Νεπτούνας (Μακσβύτις): Μαζέικα 3, Γκιρντζιούνας 3, Σίνιτσα, Ντίμσα 2, Γκαΐλιους 23 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαρακάουσκας, Γκαλντίκας 4, Σακούρ 16 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μπένσον 6, Ζαβάτσκας 7 (1), Βασίλιους 7 (1), Μπουτκεβίτσιους 11 (2)

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Γιανγκ 9, Μίτσοφ 12 (2), Έρτσεγκ 24 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τζαγουάι, Γκονλούμ 2, Βουγιούκας, Πόσιους 3 (1), Αραντόρι, Αρόγιο 5 (1), Γκιουλέρ 9, Αρσλάν 8 (1), Ουράλ