Armani και CSKA τέθηκαν αντιμέτωπες στον μικρό τελικό του Final-4 για την τρίτη θέση με τους Ιταλούς να παίρνουν την νίκη με 83-73.

Στο πρώτο ημίχρονο η “ομάδα του στρατού” μπήκε καλύτερα στον αγώνα με τους Ιταλούς όμως να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν ιδιαίτερα στο σκορ με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει μολις στο +3(20-23) για τους Ρώσους.Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η επίθεση της CSKA την…πρόδωσε μιας και δέχτηκε 20 πόντους όπως στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά σκόραρε μόλις 11 καθώς δεν έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω με 6(40-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο η CSKA προσπάθησε και κατάφερε να κάνει την δική της αντεπίθεση κόντρα στην ομάδα του coach Messina και να κάνει την Armani να νιώσει την ανάσα της καθώς έκλεισε την περίοδο στο -3(60-57) δείχνοντας έτοιμη να ολοκληρώσει την ανατροπή της στο τέταρτο δεκάλεπτο.Όμως οι δυνάμεις της ρωσικής αρκούδας έδειξαν να την εγκαταλείπουν στην…τελική ευθεία στην οποία η Armani έδειξε να ελέγχει τον αγώνα και εν τέλει να παίρνει την νίκη και την 3η θέση στο φετινό Final-4.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Rodriguez,Micov και Shields με 14,14 και 11 πόντους αντίστοιχα.