Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αποδράσει για τρίτη συνεχόμενη φορά από το ΟΑΚΑ, αυτή την φορά κερδίζοντας για την Ευρωλίγκα με 79-77 χάρη σε γκολ-φάουλ του Πρίντεζη στα 3” πριν το τέλος μετά από δημιουργία του Σπανούλη. Το παιχνίδι για μια ακόμα φορά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να το διαχειριστεί, και μένει πίσω βαθμολογικά από τους «ερυθρόλευκους». Καθοριστική φάση στο 1’57” πριν το τέλος, με το σκορ στο 76-72 για τον Παναθηναϊκό, όπου οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε κόψιμο του Σίνγκλεντον στον Σπανούλη.

Ο Βασίλης Σπανούλης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (τους 16 στο πρώτο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα) και 8 ασίστ, με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι καθοριστικός στο φινάλε έχοντας 16 πόντους (6/8 διπ.) και ισοφαρίζοντας αρχικά σε 76-76 στο 1’23” για να χαρίσει τη νίκη στο φινάλε, σημείο που φάνηκε και η απουσία του τραυματία Τζέιμς Γκιστ. Ντάνιελ Χάκετ (11 π) και Ιωάννης Παπαπέτρου (7 π.) πέτυχαν αποφασιστικούς πόντους για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Για τον Παναθηναϊκό ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 5/7 σουτ, 9 ασίστ και κανένα ριμπάουντ!, με τους Κει Σι Ρίβερς (4//5 τριπ.) και Κρις Σίνγκλεντον (2/2 τριπ., 9 ριμπ.) να προσθέτουν από 14 πόντους. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Αντώνης Φώτσης με 13 πόντους (2/3 τριπ., 8 ριμπ.). Ο Καλάθης αναγκάστηκε να αγνωσιτεί για 33 λεπτά, με τον Σίνγκλεντον να αγωνίζεται σε 36 λεπτά και τον Ρίβερς για 33 λεπτά. Σχεδόν 29 λεπτά αγωνίστηκε ο Φώτσης.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Φελντέιν, Ρίβερς , Σίνγκλεντον και Φώτση ενώ στο παρκέ για τον Ολυμπιακό βρέθηκαν οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπίρτς. Ο Καναδός σέντερ ήταν αυτός που με το ξεκίνησε έστησε το δικό του «πάρτι» μέσα στην «πράσινη» ρακέτα έχοντας 8 συνεχόμενους πόντους με δυο καρφώματα (4/4 σουτ), με τον Σπανούλη να μοιράζει άμεσα τρεις ασίστ. Φώτσης, Φελντέιν και Σίνγκλεντον πέτυχαν τρία συνεχόμενα τρίποντα για τον Παναθηναϊκό δίνοντας του προσωρινά το προβάδισμα με 19-18, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει ξέφρενο ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-23 με τον Σπανούλη να έχει 7 πόντους και 5 ασίστ, με τις δυο ομάδες να έχουν εξαιρετικά ποσοστά (7/10 διπ., 3/6 τριπ. ο Παναθηναϊκός και 6/9 διπ., 3/7 τριπ. ο Ολυμπιακός).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τράβηξε στο πάγκο τον Σπανούλη και ο Τσάβι Πασκουά τον Νικ Καλάθη, με την είσοδο των Χάκετ και Γκριν να δίνουν αέρα στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι με 7 συνεχόμενους πόντους του Χάκετ ανέβασαν την διαφορά στο +9 (23-32) παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα μόλις στο 12′. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Σίνγκλεντον κατάφερε να φέρει το «τριφύλλι» στο -6 (31-37) με τον Σπανούλη να στήνει το δικό το κόλπο, και με ένα απλό σκριν να πυροβολεί από τα 6.75, και να φτάνει στα 4/5 τρίποντα με την διαφορά να αγγίζει τους 10 πόντους (35-45). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-47 με τον Σπανούλη να έχει ψυχολογία πλέον μέσα στο ΟΑΚΑ, έχοντας 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και 5 ασίστ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 7/14 τρίποντα και μόλις 1 λάθος!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με διάθεση να πιέσει την μπάλα ώστε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά οι Πειραιώτες συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις κρατώντας την διαφορά στο +8 (43-51), με τους Σίνγκλεντον, Ρίβερς και Καλάθη με συνεχόμενα τρίποντα να φέρνουν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο -2 (55-53) στο 26′. Ο Φώτσης με 3 βολές ισοφάρισε σε 61-61, με τον Παππά με ντράιβ μπροστά στο Μιλουτίνοφ να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό μετά από αρκετή ώρα (63-61). Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 12 βολές με τον Ολυμπιακό να μην εκτελεί καμία.

Και πάλι σε ξεκίνημα περιόδου ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε, και με δυο τρίποντα από Λοτζέσκι και Παπαπέτρου προηγήθηκε με 63-67 στο 33′, με τον Σπανούλη με ντράιβ στο 36′ να συντηρεί το μικρό προβάδισμα (67-71). Σε εκείνο το σημείο «μίλησαν» τα τρίποντα των Ρίβερς και Φώτση, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους σερί 9-1 και να προσπερνάει με 76-72 στο 2’16”. Ο Σπανούλης με αυστηρό φάουλ από τον Σίνγκλεντον με 2 βολές μείωσε σε 76-74, για να ακολουθήσει η λάθος πάσα του Φώτση στον Καλάθη. Έτσι ο Πρίντεζης με δύσκολο χουκ ισοφάρισε σε 76-76 στο 1’23”, με τον Παπανικολάου να επιλέγει να κάνει φάουλ στον Καλάθη στα 26,5”. Ο διεθνής γκαρντ, όντας κουρασμένος είχε 1/2 βολές (77-76), με τον Σπανούλη αντί για εκτελεστής να γίνεται δημιουργός με ασίστ στον Πρίντεζη να δίνει το δικαίωμα στον διεθνή φόργουορντ στα 3” να γράψει το 77-79 με γκολ-φάουλ. Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ, αλλά το τρίποντο του Φώτση δεν βρήκε στεφάνι και ο Ολυμπιακός έφυγε από το ΟΑΚΑ με μια ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλεντόν 14 (2), Νίκολς, Ρίβερς, 14 (4), Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (2), Παππάς 9, Φελντέιν 3 (1), Μπουρούσης 8 (1), Ν.Καλάθης 16 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκρίν 4, Μπίρτς 8, Γιάνγκ, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (4), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 11 (2), Λοτζέσκι 6 (2).