Με τις δύο ομάδες να μην έχουν κανέναν ιδιαίτερο άγχος, Ζαλγκίρις και Ερυθρός Αστέρας προσέφεραν ένα σπουδαίο παιχνίδι στο λιθουανικό κοινό, με τους παίκτες του Γκιντάρας Κράπικας να επικρατούν με το τελικό 76-70. Με αυτόν τον τρόπο, οι Λιθουανοί έφτασαν στην πέμπτη νίκη τους στο φετινό Top-16, αγωνιζόμενοι εδώ και αρκετό καιρό… για την τιμή των όπλων.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κινήθηκε στην ισορροπία, με το σκορ να είναι μάλιστα χαμηλά, κάτι που έδειχνε ενδεχομένως την έλλειψη διάθεσης από τς δύο πλευρές, λόγω του γεγονότος ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον (12-12). Οι γηπεδούχοι, όμως, πήραν… μπρος στη συνέχεια, και με ένα επιθετικό «κρεσέντο» 28 πόντων στη δεύτερη περίοδο, κατάφεραν όχι απλά να προηγηθούν, αλλά και να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (42-27). Η απάντηση, όμως, ήρθε από πλευράς Σέρβων, οι οποίοι στην τρίτη περίοδο, όχι μόνο επέστρεψαν στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, αλλά προηγήθηκαν κιόλας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 51-55. Η Ζαλγκίρις, ωστόσο, ήταν εκεί για άλλη μία ανατροπή, με το σκορ να είναι 69-69 τρία λεπτά πριν το φινάλε, και την ίδια να έχει τις λύσεις, ώστε να είναι η νικήτρια του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 12-12, 40-27, 51-55, 76-70

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Τσέρι 17 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 3 (1), Γκουντάιτις 6, Σονγκάιλα 4, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 19 (3), Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 11 (2), Άντερσον 10, Ουλανόβας 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 7, Μπλάζιτς 8 (1), Λάζιτς, Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 14, Τέγιτς 2, Τζένκινς 12 (2), Γιόβιτς 6 (1), Τζίρμπες 7.