Σπουδαίο βράδυ για τον Γούλτερ Ταβάρες που πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε πολύ δουλειά στις δύο ρακέτες αλλά και τον Σέρχιο Γιούλ με 12 πόντους και 6 ασίστ.  Καλή εμφάνιση από τον Χέρμανσον με 13 πόντους (6/10 δίποντα) από την πλευρά της Άλμπα.

Ο Αγώνας

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να επιβάλει τους δικούς της κανόνες στην αναμέτρηση. Για την ακρίβεια, ο ισπανικός σύλλογος βρήκε γρήγορα πόντους από την περιφέρεια χάρη σε 2/2 τρίποντα από τον Ράντολφ  για ένα εύκολο 6-0 της «βασίλισσας». Η Άλμπα Βερολίνου προσπάθησε στις επόμενες επιθέσεις να ακουμπήσει την μπάλα στην ρακέτα, όμως ο Ταβάρες κατάφερε να κυριαρχήσει με το ύψος του, τόσο στις ψηλές όσο και στις χαμηλές φάσεις ορθώνοντας επί της ουσίας ένα «τοίχος» στην ρακέτα του ισπανικού συλλόγου. Η πίεση της Ρεάλ στην άμυνα την βοήθησε να βρει ρυθμό στην επίθεση και πριν το 6λεπτο το σκορ ήταν 13-2 υπέρ της χάρη στην περιφερειακή της ευστοχία. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η δυναμική άμυνα της Ρεάλ συνεχιζόταν με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται αρκετά στην επίτευξη πόντων, να υποπίπτουν σε λάθη αντίθετα με τους γηπεδούχους  που έβρισκαν λύσεις είτε στον αιφνιδιασμό είτε με παιχνίδι στην περιφέρεια και κοντά στο καλάθι, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +15 (24-9) 2 λεπτά και 23 δεύτερα πριν το φινάλε της περιόδου. Παρόλα αυτά η Άλμπα έβγαλε έναν μικρό σφυγμό και κατάφερε να μειώσει στους 10 (24-14) με την περίοδο όμως τελικά να ολοκληρώνεται με ένα γρήγορο 4-0  των γηπεδούχων για το 28-14 (+14). Ενδεικτικά η στατιστική της πρώτης περιόδου ήταν με την  Ρεάλ να έχει 6/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ασίστ και 4 λάθη ενώ η Άλμπα  5/12 δίποντα, 1/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 7 λάθη

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε με ένα γρήγορο 6-0 (8 λεπτά και 25 δεύτερα για το τέλος της περιόδου)  να μειώσει 28-20 (-8), ωστόσο η Ρεάλ χάρη στην υψηλή ποιότητα του ρόστερ της και τον πλουραλισμό της σε περιφέρεια και κοντά στο καλάθι στην επίθεση κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στο +10 (37-27) 3 λεπτά και 24 δεύτερα πριν το ημίχρονο.  Η Άλμπα όμως δεν κατέθεσε τα όπλα, βελτίωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά της, ανάγκασε τους γηπεδούχους σε λάθη (6 λάθη μόνο στην β’ περίοδο)  και ταυτόχρονα κατάφερε με την σειρά της να βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βελτιώσει αισθητά τα ποσοστά της σε δίποντα – τρίποντα. Με κύριους εκφραστές τους Χέρμανσον-Σίκμα-Μέισον  έκλεισε το ημίχρονο στο -4 (42-38) και με επιμέρους σκορ περιόδου 24-14 υπέρ της. Ενδεικτικά οι Γερμανοί είχαν 7/9 δίποντα και 3/6 δίποντα στην δεύτερη περίοδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε σχεδόν όπως και το δεύτερο, με την Ρεάλ να έχει ένα οριακό προβάδισμα αλλά την Άλμπα να μένει πάντα κοντά στο σκορ. Οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα, με αποτέλεσμα να αναγκάζουν την Ρεάλ σε λάθη (5 λάθη στην περίοδο) αλλά και αστοχία από την περιφέρεια (1/6 τρίποντα περιόδου). Το βάθος πάγκου και η υψηλή ποιότητα των Ισπανών όμως έκαναν την διαφορά, καθώς κατάφεραν να βρουν λύσεις είτε από μέση απόσταση είτε από το ζωγραφιστό.  Η Άλμπα ωστόσο δεν παράτησε το ματς, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και με νέο σερί 5-0  (04:13 για το τέλος της γ’ περιόδου)  έκανε το 53-53.  Κάπου εκεί όμως εμφανίστηκε ο Γιούλ, ο οποίος  πρώτα μοίρασε ασίστ στον Γκαρούμπα που οδήγησε σε κάρφωμα του τελευταίου για το 60-56 και στην συνέχεια με τρίποντο «μαχαιριά» με την λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 64-56 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο η Ρεάλ παρουσιάστηκε με μεγαλύτερη σοβαρότητα και συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Με αρκετά αποτελεσματική άμυνα στην περιφέρεια οι Ισπανοί ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα στην δ’ περίοδο) και λάθη, την ίδια ώρα που ο Ταβάρες ξεκίνησε να γίνεται ξανά κυρίαρχος στις δύο ρακέτες με ριμπάουντ, άμυνες και προσωπικούς πόντους. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου, η ανωτερότητα ποιότητας του ρόστερ της Ρεάλ έγινε όλο και πιο εμφανής πάνω στο παρκέ με τους γηπεδούχους να «χτίζουν» διαφορά ασφαλείας και να πανηγυρίζουν στο τέλος την νίκη με 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71