Την ενδέκατη νίκη της πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που επίκρατησε 92-76 της Μπαρτσελόνα στο μεγάλο ματς της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.Με τους Κόρεϊ Χίγκινς (23π.) να ντύνεται… Νάντο Ντε Κολό(δεν ήταν έτοιμος) και τον Μίλος Τεόντοσιτς με 16 πόντους και 11 ασίστ στην επιστροφή του, η ΤΣΣΚΑ ,που είχε εκτός και τον Άαρον Τζάκσον έκαμψε την αντίσταση των Ισπανών που επέστρεψαν από το -11 στο 44-42,αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Κλαβέρ με 17 και Κόπονεν με 13 πόντους πάλεψαν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στο 11-1 πλέον η ΤΣΣΚΑ,που συνεχίζει απτόητη ενώ η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 5-7 και βρίσκεται μακριά από την 8άδα.

Το φιλμ

Στο αρχικό 0-2 της Μπαρτσελόνα,η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 7-0. Οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στην ρακέτα και προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ τριών πόντωνΚουρμπάνοφ με δύο βολές έκανε το 11-4 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτός από την αστοχία είχαν προλάβει να κάνουν 3 λάθη σε 5 λεπτά. Επιπλέον δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα των Ρώσων,οι οποίοι έβγαιναν εύκολα στον αιφνιδιασμό.Η ΤΣΣΚΑ έφτασε εύκολα στο 16-7 με τον Χίγκινς να έχει 7 πόντους.Με τρίποντο του Κουλάγκιν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με αντιαθλητικό φάουλ του Στράτου Περπέρογλου στον Φριτζόν,ο οποίος με 2/2 βολές έκανε το 26-11.Ο κόουτς Μπαρτζώκας επιστράτευσε τον Ναβάρο για να βοηθήσει την ομάδα του.Ο Φριτζόν έστειλε την διαφορά στο +18 (29-11) πριν ο Περπέρογλου με καλάθι-φάουλ μειώσει στους 15 (29-14)Μπαρτσελόνα δεν πατούσε καλά στο παρκέ και δεν είχε ούτε την απαραίτητη ψυχραιμία. Ο Περπέρογλου στο 13’ πέρασε εκτός με 3 φάουλ αλλά και 6 πόντουςΝαβάρο με τρίποντο μάζεψε την διαφορά κάνοντας το 31-20,αναγκάζοντας τον Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ.Ο Σάσα Βεζένκοφ με δικό του τρίποντο έκανε το 34-26 δίνοντας ανάσα στους Ισπανούς.Οι άμυνες και των δύο ομάδων χαλάρωσαν στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου,δίνοντας την ευκαιρία για πολλά ξεμαρκάριστα σουτΜπαρτσελόνα πλήρωνε τα 11 λάθη της μέχρι στιγμής,παρόλα αυτά με ενά σερί 9-0 έκλεισε το ημίχρονο χάνοντας μόνο με 2 πόντους,44-42.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Κόπονεν έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά μετά το 0-2 και με 5 πόντους έκανε το 44-47.Το ματς για τρία λεπτά είχε εξελιχθεί σε μονομαχία των Κουρμπάνοφ-Κόπονεν και το σκορ είχε γίνει 58-55 υπέρ των Ρώσων. Ο Χίγκινς, ωστόσο,συνέχιζε το να πυροβολεί και φτάνοντας τους 20 πόντους σε 22’ συμμετοχής οδηγούσε την ΤΣΣΚΑΜπαρτσελόνα συνέχιζε να κάνει λάθη με τον Ράις να έχει κάνει 4 και να βρίσκεται σε κακή βραδιά.Το ματς είχε γίνει ντέρμπι μιας και οι Ισπανοί είχαν πάρει τα ριμπάουντ και δημιουργούσαν περισσότερες ευκαιρίες για σκορ.Στο σημείο που η Μπαρτσελόνα είχε φέρει τον αγώνα στα μέτρα της ήρθε το μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Κουρμπάνοφ για το 71-65 με την τελευταία περίοδο να προμηνύεται συναρπαστική.

Χίγκινς για την ΤΣΣΚΑ και Κλαβέρ για την Μπαρτσελόνα έδιναν ρεσιτάλ όμως οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά ασφαλείας (76-67) τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.Ελάχιστοι πόντοι είχαν σημειωθεί στα πρώτα πέντε λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν το ματς στην επαφή.Με ένα 8-3 η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +14 (84-70) με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη.Φριτζόν και Τεόντοσιτς διαμόρφωσαν το τελικό 92-76 με τους Ρώσους στην κερκίδα να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-11,44-22,71-65,92-76

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Κουλάγκιν 6(2), Τεόντοσιτς 16(3), Ογκόστιν 3(1),Φριτζόν 13(3),Αντόνοφ 5(1),Φρίλαντ 4,Βοροντσέβιτς 5(1),Χίγκινς 23(2),Κουλάγκιν Μ.,Κριάπα 2,Κουρμπάνοφ 15,Χάινς

Μπαρτσελόνα: Ράις 9(1),Ντόλμαν 5(1),Ντόρσεϊ 3,Κλαβέρ 17(2),Ναβάρο 8(1),Βεζένκοφ 7(1),Όλεσον 3(1),Κόπονεν 13(3),Ρένφρο,Περπέρογλου 6(1),Τόμιτς 5