Στις πολύ καλές εμφανίσεις επέστρεψε ο Σκότι Ουίλμπεκιν που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 2 τρίποντα ενώ τον ακολούθησαν ο Ο’Μπράιντ με 10 πόντους και ο Μπλακ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, εντυπωσιακός ήταν ο πρώην παίκτης της Ισραηλινής ομάδας, Κόουλ, που σημείωσε 25 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεκλειδώσουν τις αντίπαλες άμυνες και προτιμάνε μακριά σουτ. Η αστοχία των γηπεδούχων ήταν χαρακτηριστική (0/6 τρίποντα, 4/17 εντός πεδιάς) ενώ με τον Κόουλ να αρχίζει ζεστός και να σκοράρει 10 σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-10 στο 5′. Τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα πήρε ο Κλαρκ και με 6 συνεχόμενους πόντους η διαφορά ανέβηκε (8-16). Η Μακάμπι αντέδρασε στο τέλος της περιόδου και μείωσε σε 12-18 (10′). Η αντίδραση της Μακάμπι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο. Μερικά… τρελά σουτ από τον Κόουλ όμως διατήρησαν το προβάδισμα για τη Μπούντουτσνοστ (21-27). Στη συνέχεια μπήκαν τα σουτ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που μείωσε σε 34-37, σκορ με το οποίο πήγανε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη το ντέρμπι καλά κρατούσε και με εκατέρωθεν καλάθια από τις δύο ομάδες το σκορ ανέβηκε αρκετά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο (48-53, 28′). Όσα τρίποντα δεν είχε βάλει στο πρώτο μέρος η Μακάμπι, τα έβαλε και με το παραπάνω στο δεύτερο. Τρία σερί τρίποντα, ένα από τον Ρέι και δύο από τον Ντιμπαρτολομέο έδωσαν αέρα 4 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 59-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί επέβαλλαν το ρυθμό τους, τα σουτ των Μαυροβούνιων δεν έμπαιναν πια σε αντίθεση με τη Μακάμπι. Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους γηπεδούχους έβαλαν τέλος στις ελπίδες της ομάδα του Ρέπεσα (75-68), με τη Μακάμπι να διατηρεί μέχρι το φινάλε το υπέρ της προβάδισμα (81-76).

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 3 (1), Ουίλμπεκιν 16 (2), Ο’Μπράιντ 10 (2), Καλογιάρο 2, Ρολ 3, Κέιν 11, Τάιους 8, Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Κοέν 2, Μπλακ 12, Ζούσμαν 8 (2).

Μπούντουτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 10 (1), Κόουλ 25 (1), Κλαρκ Ε 13 (2), Μπάροβτιτς 4, Κλαρκ Κ. 10, Γκόρντιτς 4, Μπιτάντζε 8, Μπελ 2, Νίκολιτς.